Blender Seti Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Birçok çeşidi olan blender setini alırken dikkat etmeniz gereken noktaları en ince ayrıntısına kadar sizinle paylaştım. Burada yazılanlara dikkat ederek alımlarınızı yaptığınızda daha iyi bir tercih yapabilirsiniz. 

1. Fonksiyon

Çok fazla çeşit arasından eleme yapmak için arayacağınız ilk şeyin fonksiyonlar olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Çünkü blenderlar genel olarak standart bir yapıdadır siz bunlara ek özellikler ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz.

Blenderların özelliği “blend” etmektir yani parçalayarak karıştırmaktır. Ancak blender setlerindeki eklerle mikser özelliği, mutfak robotu özelliği diğer ekipmanlarla eklenebilir.

Bunlar dışında blender setinin rendeleme, buz kırma ve kıyma çekme özelliği olmasına dikkat edebilirsiniz. Sık sık büyük parçalı besinlerle “smoothie bowl” yapıyorsanız blenderınızın da buna uygun olması gerekir. Ancak sadece çorbayı pürüzsüz hale getirmek gibi basit bir amaçla almak istiyorsanız, alelade tekli bir blender işinizi görecektir.

2. Gövde Malzemesi

Gövde malzemesi küçük ev aletlerinin ömrünü çok etkilediği için aynı zamanda kaliteyi ve fiyat performansı oldukça etkiliyor. Genelde plastik materyal kullanılsa da plastiğin kalitesi de oldukça önemli. Uygun fiyatlı bir blender seti ucuz plastikten üretildiği için kokusu rahatsız edebilir. Bu yüzden almadan önce teknoloji mağazalarından plastik kalitesini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Plastikten ziyade paslanmaz çelik veya metal malzeme her zaman daha güvenli ve sağlıklı bir seçenek ancak fiyatı oldukça etkileyecektir. Blender setlerinin yüzde doksanı plastik materyalden oluşuyor bu yüzden plastikten kaçınmanıza gerek yok. Sadece makine uygun fiyatlıysa almadan önce kontrol etmenizde fayda var.

3. Ölçü Kabı Kapasitesi ve Malzemesi

Makinenin kapasitesi, evde bulunan kişi sayısına ve mutfağınızın büyüklüğüne göre verebileceğiniz bir karar. Günümüzde daha çok küçük olanlar tercih ediliyor, kocaman ve gürültülü mutfak robotları biraz eskide kaldı. Blenderların kapasiteleri 500 ml – 1200 ml arasında değişiyor. Genelde büyük haznelerin yanında ek olarak küçük bir ölçü kabı daha veriliyor. Ölçü kabı kapasitesine dikkat ederek ideal blender setinizi bulabilirsiniz. Aksi takdirde geniş ailenize çok küçük veya öğrenci evinize çok büyük bir blender seti seçerek hata yapabilirsiniz.

Aynı şekilde blenderı kullanacağınız haznenin de materyali önemli. Daha uzun ömürlü bir şey istiyorsanız cam olanlara yönelebilirsiniz. Ancak bu seçenekleri çok fazla kısıtlıyor çünkü genelde blender setlerinde plastik kullanılıyor.

4. Hız Kademesi ve Turbo Modu

Hız kademeleri ve turbo fonksiyonu özellikle büyük ve sert parçalar için oldukça önemlidir. Bunu bir çorbayı çekerken fark etmezsiniz ama fındığı çekerken çok zorlanabilirsiniz. Hız kademesi genelde en fazla 5 kademe oluyor. Turbo moduyla beraber en az 3 hız kademesi gayet yeterli olacaktır.

5. Güç

Güç elektrik faturamızı etkileyen temel etken olduğu için sürekli kullandığımız küçük ev aletlerini alırken özellikle dikkat etmeliyiz. Fazla enerji harcayan blenderlar genelde daha hızlı ve daha güçlü oluyor. Bu yüzden sert taneli maddeleri çekmekte kullanacaksanız düşük güçten biraz kaçınabilirsiniz. Blenderlar ve blender setlerinin güç kullanım aralığı 100 W – 2000 W arasında değişiyor. Tabii ki setlerin kullandığı güç tekli blender setlerinden daha fazla olacaktır. Temel kriter olmasa bile arada kaldığınız seçenekler arasında elemenize yardımcı olacaktır.

6. Sessiz Çalışma

Hepimiz biliyoruz ki mutfak robotları/blender setleri genel olarak çok gürültülüdür. Artık bu biraz daha geride kaldı. Yeni çıkan blender setleriyle artık sessiz çalışma özelliği mevcut. Ancak bu özellik yeni teknolojiyle geldiği için fiyatı etkileyebilir. Yine de sessizlik olmazsa olmazınızsa sessiz çalışma özelliğine özellikle dikkat edebilirsiniz.

Bunlara Göre En İyi Blender Setleri

  • Arzum Soprano Max AR1004 Blender Seti
  • Arzum Mano AR1092 Blender Seti

Bu kriterlere göre benim seçtiğim en iyi blender setleri bunlar. Daha fazlasını burada saydığımız kriterleri dikkate alarak En İyi Blender Seti 2022 yazısında bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir