Creality Ender 3 Pro İnceleme – En Ucuz Fiyat Nerede

3D yazıcıların kralı ender 3 pro almayı düşünüyorsan, senin için çok güzel bir inceleme yazısı hazırladık.

3D printer almaya karar vermiş ve bundan sonra da aklında creality‘nin fiyat performans ürünü olan ender 3 pro aklını kurcalamaya başlamışsa, yazıyı okumaya devam et.

2022 yılının en iyi 3D yazıcılarını incelediğimiz yazımızı da okumayı ihmal etmeyin! 🙂

Düşündük ki, almadan önce aklına neler takılabilir?

 • Gözümle görmüş gibi inceleme yapılmış video var mı?
 • Acaba hangi özelliklere sahip, işimi görür mü?
 • Baskı kalitesi nasıl? (Filamente göre değişse de önemli noktalardan)
 • Kurulumu kolay mı? Zor mu? (montajlı montajsız 2 çeşit var.)
 • Fiyatı ne kadar?
 • En hızlı nereden alabilirim?
 • En ucuza nereden alabilirim?

Bunları merak edebileceğinizi düşündük ve buna göre bir içerik hazırladık. Bu soru işaretlerinin hepsini gidermeye çalıştık. Eğer aklınıza takılan farklı bir konu olursa lütfen yorum olarak yazın, o konuya da açıklık getirelim 🙂 Haydi başlayalım!

Neden 3D Yazıcılar İçinde Ender 3 Pro Tercih Etmeliyim?

İlk olarak şunu belrtelim fiyatına göre kalitesi çok iyi. Zaten bizim ürün seçerken en çok dikkat ettiğimz şey, verdiğin parayı hak edip etmemesi. Ender hak ediyor abi.

Fiyat konusunda maker olarak kendiniz yapmaya kalksanız bu kalitede bir ürün daha pahalıya gelebilir. Open source olduğu için istediğiniz gibi müdahale edebiliyorsunuz.

Şimdi yukarıda sormanız muhtemel olan sorular ve cevaplarına geçelim.

Gözümle görmüş gibi inceleme yapılmış video var mı?

Evet, inciğini cinciğini inceleyen 2 adet videomuz var. Birisi Robotistan’dan cihazı baştan sona inceleyen videosu:

Creality Ender 3 Pro İnceleme – 3D yazıcı

Diğeri ise Mendabur Lemur’dan:

Ender 3 Pro Kutu Açılışı ve Baskı Testi

Acaba Hangi Özelliklere Sahip, İşimi Görür Mü?

Evet, çok spesifik özellikler beklemiyorsan, 3D yazıcı dünyasına yeni yeni adım atıyorsan kesinlikle işini görür.

Baştan dizayn olarak estetik bir duruşu olduğunu söyleyebiliriz.

Ender 3 Pro Teknik Özellikler:

 • Baskı Teknolojisi: FDM
 • Baskı Alanı 220*220*250
 • Net Ağırlık: 6.9kg
 • Nozzle Çapı: 0.4mm
 • Uyumlu İşletim Sistemleri: Windows (XP, Vista, 8, 8.1, 10)/ Linux
 • Dilimleyici Programları: Cura / simplify3D / Repetier-host
 • Baskı Formatı: Stl /obj / g-code
 • Filament Kalınlığı: 1.75mm
 • Desteklediği Filamentler: PLA, ABS, Wood, TPU, Karbon Fiber
 • Besleme Gerilimi: 110v-220v
 • Çıkış Gerilimi 24 V
 • Toplam Güç 270 W

Abi tamam teknik özellikler bunlar ama sen bunları biraz daha anlaşılır anlatsan olmaz mı? Olur tabi.

FDM teknolojisi dediği(Fused Deposition Modelling) buna çok takılmayın 3D yazıcıların çoğunda kullanılan teknoloji bu. Filamentlerin eriyerek katmanlı yapı oluşturarak şeklin açığa çıkması diyebiliriz.

Baskı alanı ise baskı alabildiğiniz hacim diyebiliriz. 22cmx22cmx25cm bu hacmin tamamını kullanabiliyorsunuz. Daha uzun veya geniş projeler basmak isterseniz birleştirerek oluşturabilirsiniz.

Besleme gerilimi yazan kısım 110V amerika için 220v uyumlu olması bizim için yeterli. 110v şeklinde geldiyse size kırmızı tuşu yukarı kaydırarak 220v şekline getirebilirsiniz.

Baskı hassasiyetine geldiğimizde 100mikron ile 400mikron arası bir hassasiyete sahip. Mikron sayısı ne kadar az olursa o kadar fazla hassaslıkla çıktınızı alabiliyorsunuz. Genelde 100 mikronla gayet iyi neticeler alınabiliyor.

Mıknatıslı tabla ile oluşturduğunuz şekilleri kolaylıkla tablayı cihazdan çıkararak alabiliyorsunuz. Baskıyı çıkaracağım diye uğraşırken kalibrasyon ayarlarını bozma ihtimalinizi ortadan kaldırmış oluyor 🙂 Ya da spatula vb. şeylerle alırken kaydırıp, elinizi çizme gibi dertlerden uzaklaşılmış oluyor.

Elektrik kesildiği zaman kaldığı yerden devam edebiliyor olması ayrı güzel. Güç bir şekilde kesilse normalde baştan başlaması gerekiyor. Birçok yazıcıda kesinti olursa baştan başlamanız gerekirken ender2de böyle bir derdiniz yok.

Otomatik kalibrasyon özelliği yok, tablanın altındaki tekerlekler ile kolayca manuel kalibrasyon yapabilirsiniz. İlk başta manuel kalibrasyon sizi biraz zorlasa da eliniz alıştıktan sonra işler kolay.

Kişiselleştirmeye çok açık bir cihaz olduğu için istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. İhtiyacınıza göre ufak dokunuşlar, büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Kurulumu Kolay Mı? Zor Mu?

Daha önce IKEA’dan bir ürün alıp kurdun mu? Eğer kurduysan işte o kadar basit. Tornavida ve alyan ile tüm montajı 30dk-1saat içinde yapabilirsin. Legonun parçalarını birleştirdikten sonra vida da olsa onun gibi bir şey ama en iyi örnek IKEA gibi. Kutudan çıkan parçalara dikkat et ama kaybolmasın, yedeği yok.

Baskı Kalitesi Nasıl?

Bizce çok iyi. 1.75mm filamentlerin kırılmasını önlemek için extruder kısmında ayrı bir teknoloji kullanılmış. Bu şekilde tıkanıklık da engellenmiş oluyor. Extruder‘ın üstünde her hangi bir parça bulunmadığı için daha hızlı hareket edebiliyor. Nozzle’ı değiştirebiliyorsunuz. Daha hassas baskı almak istediğinizde diğer kafaları kullanabilirsiniz.

Hem PLA hem de ABS filament kullanarak güzel baskı alabilirsiniz. ABS filament kullanacaksanız ortamın çok serin olmaması lazım. Ender 3 pro’nun tablası 110 dereceye kadar ısınabildiği için ortam sıcaklığı da uygunsa ABS ile kaliteli çıktı almanız mümkün.

Creality Ender 3 Pro Fiyatı Ne Kadar? En Ucuz Nereden Alabilirim? En Hızlı ve Güvenilir Nereden Alabilirim?

Türkiye’de almak istiyorsanız robotistan’ı veya trendyol’u tercih edebilirsiniz. En hızlı bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Ben biraz beklerim, benimki daha ucuz olsun derseniz aliexpress’ten sipariş verebilirsiniz. Bir miktar çıkan vergi ile birlikte yine daha ucuza geliyor.

TR’den aldığınızda 1 yıl garanti ve teknik destek imkânınız var.

Baktığımız 5 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.8/5’dir.

Creality Ender 3 Pro kullanıcı yorumu – hepsiburada

Haziran ayında aldığım yazıcı, ender 3pro ilk versiyonu. Ürün orijinal kutusu içinde güzelce paketlenmiş olarak geldi. İlk kurulumu kardeşimle beraber çok rahat yaptık. İnternette çok güzel kaynaklardan da yardım alabilirsiniz. Ben bir tanıdıktan yardım alarak kullanmaya başladım. Ürün fiyat performans ürünü gerçekten. Çok kullanıldığı için de destek kısmı çok iyi. Filament olarak pla+ kullanıyorum. Cctree ile esun kalite olarak aynı diyebilirim. Esun içinde kırılmalar oluyor sadece.. Filament almanız için çağlar3d yi öneririm. Çok yardımcı oluyorlar.
Baskı olarak daha iyi yazıcılar olsa da ender 3d de fiyatına göre çok çok iyi. Ürünün iki şekli var. Şansınıza susturucu olanlar çıkar umarım. Anakartta bu özellik yoksa, fan dışında olan bızzt sesleri sizi deli edebilir. Versiyon 2 de susturucu deselerde hepsinde bu özellik yok maalesef. Ben şanslıyım ki sessiz olan geldi ve çalışırken ya da bişi izlerken de baskı yapabiliyorum.
İlk kullanımlarda bed yani tablayı mahvedebilirsiniz. Öğrendikten sonra temiz kalıyor. Spatula yerine tablayı çıkartıp, eğip bükerek modellerinizi çıkarabilirsiniz. Ayarlamayı ise yaptıkça öğreniyorsunuz. Hava sıcakken tabla yapışıyor ama soğuklarda bu azalıyor tabii fan sesi de azalıyor. Bazen çok sessiz çalışıyor. Gelen alet seti ile de çok rahat temizleme işlemi oluyor. hobi amaçlı olarak hakkını veriyor. Önerebileceğim bir ürün gerçekten.

Creality Ender 3 Pro kullanıcı yorumu – ekşisözlük

bugün bir tane aldım. ben 2015’te bunları 1000 dolar üstü fiyatlarda bırakmıştım, baktım 2000 liranın altına düşmüşler dedim evde dursun. kutudan yarı demonte çıkıyor. malzeme kalitesi harika, vidaların boyunu ve neyin nereye takılacağını gösteren işaretlemeler ve etiketlemeler muhteşem, vidaları sıkacağıınız alet edevat hatta filament kesim makası a kalite. bazı parçalara yedek bile koymuşlar. bunu apple yapsa 60 bin liraya satardı. aynı fiyata bir lego seti alsam birleştirirken bu kadar eğlenmezdim.
birleştirdim bitti, çalıştırdım kalibre ettim ilk baskıyı aldım baskı inanılmaz. biraz uzun sürdü ama detay bastırmışım modeli, gidip 0,1 milimetre katman koymuşum ondanmış. onu da öğreneceğiz.
eğlence olsun diye para verdiğim bir şeyin beni böylesine memnun edeceğini düşünmezdim. kim bilir ne kadar işime yarayacak, kim bilir birlikte neler neler yapacağız.