Airfryer Tavsiyesi 2023 – En İyi Air Fryer (Yağsız Fritöz) Modelleri

Yoğun günlük hayatımız nedeniyle bazen yemek yapmaya vakit ayıramayabiliyoruz. Dışardan yemek sipariş ediyoruz ama dışarıdaki yemeklerin çoğunun sağlıksız olduğunu da biliyoruz. Damak zevki kişiden kişiye değişse de kızartma yemeklerini çoğumuz severek tüketiyoruz. Günlük belli miktar yağ tüketiminin üzerine çıkmamamız hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan çok önemli. Peki lezzetten ödün vermeden, daha az yağ kullanarak, daha sağlıklı bir şekilde bunu bizim için çözen bir alet var desem? Evet var: “airfryer”.

Burada yer alan airfryer modellerinin fiyatlarına aşağıdaki linki tıklayarak topluca ulaşabilirsiniz. Model model ayrı fiyatlar ise ilgili modelin altında yazıyor.

Uzun zamandır mutfaklarda kızartma yemekler tercih ediliyor. Tabi kızartma yapmanın pek çok yolu var. Evlerde pek tercih edilmese de fast food restoranlarında ve lokantalarda fritözler zamandan tasarruf için tercih ediliyor. Tencerede ev usulü kızartma yapmak biraz daha yavaş olacağından bu tip yerler tarafından tercih edilmiyor. Fast food sektörü dünyada ekonomik anlamda büyük bir paya sahip. Ama son zamanlarda artan obezite ve kalp hastalıkları nedeniyle bu tarz yemeklerin tüketimi azalmış durumda. Sağlıklı beslenme konusunda insanlar son yıllarda daha çok bilinçlendi diyebiliriz.

Kızartmaya yakın bir yemeği bize yıllardır sağlayan bir mutfak gereci var aslında, fırınlar… Fırın, kızartmaya alternatif olarak tercih edilse de son zamanlarda artan enerji masrafları nedeniyle pek fazla kullanılmamaya başladı. Buna alternatif olarak bir mutfak gereci üretilmeye başladı ve çok rağbet gördü. Az yağ kullanarak, çok fazla elektrik tüketmeyerek kullanıcıların dikkatini çekmeye başladı airfryerlar. Peki airfryerın çalışma mantığı ne?

Airfryer (sıcak hava fritözü), yiyecekleri içerisinde yer alan kızartma sepetinde kızartmak için sıcak hava kullanan bir pişirme cihazıdır. Sonuç bildiğimiz kızartmaya benzer. Bunun nedeni, yiyeceğin dışının gevrek, içinin nemli (ideal olarak) ve genellikle çok az yağ içermesi veya hiç yağ içermemesidir. Yağsız hava fritözleri hızlı ısınır, çabuk pişirir ve daha az yağ kullanarak daha sağlıklı sonuçlar verir. Fritöz sepetleri genellikle yapışmaz özelliktedir, bu nedenle temizliğini sabunlu bir sünger ile yapabilirsiniz. Hatta bir çok modeli bulaşık makinesinde güvenle yıkayabilirsiniz. Kullanıcıların aklına en çok takılan soruları birlikte cevaplayalım isterseniz.

İyi Bir Airfryer Almak İstiyorsak Nelere Dikkat Etmeliyiz? Hadi Bakalım.

Kapasite

Kapasite airfryer almadan önce dikkat etmemiz gereken bir başka özellik. Sıcak hava fritözlerinde bir sepet bulunuyor. Bu sepet belli bir miktarda ürün alabiliyor. Yani modelden modele göre alacağı kapasite fark ediyor. Diyelim 3 kilo patatesi airfryerda kızartmak istiyoruz. Tüm patatesleri tek serviste sepete sığdıramayacağımız için kapasite burada önemli bir rol oynuyor. Kapasite arttıkça zamandan tasarruf sağlıyoruz yani. Eğer kalabalık bir aileyseniz XXL bir model işinizi görecektir. Bekarsanız ya da 2-3 kişilik bir aileyseniz daha düşük kapasiteli modeller sizin için daha uygun ve ekonomik olacaktır.

Pişirme Özellikleri

Bir başka göz önünde bulundurmamız gereken şey ise pişirme özellikleri. Markalar ürünlerin pişirilmesini kolaylaştırmak amacıyla ürünlere pişirme özellikleri ekliyor. Diyelim tavuk pişireceksiniz. Ne kadar süreye ayarlamanızı gerektiğini bilmeseniz bile üründe bulunan pişirme özelliğiyle pratik bir şekilde bu problemin önüne geçebilirsiniz.

Temizlik

Yemeğimizi pişirdikten sonra ürünü temizlememiz gerekiyor. Modelden modele farklı özellikler olduğunda temizlik için kolaylık sağlayan modeller de bulunmakta. Bazı modellerin parçaları bulaşık makinesinde yıkanabilirken bazılarının yıkanmıyor. Temizlik kolaylığını da ürün seçerken göz önünde bulundurmalısınız.

Elektrik Gücü (Watt)

Elektrikle çalışan tüm ürünlerde olduğu gibi sıcak hava fritözlerini çalıştırmak için de belli bir elektriğe ihtiyacımız var. Bazı modeller çok fazla elektrik tüketirken bazı modeller elektrikten tasarruf etmemizi sağlayabiliyor. Tükettiğimiz elektrik faturamıza yansıdığından alacağımız ürünün ne kadar elektrik tükettiğine dikkat etmeliyiz.

Bütçe

Bir ürün almadan önce ilk olarak gözümüze çarpan şey fiyattır. Her üründe olduğu gibi airfryerlarda da bütçeye göre şekillenen bazı özellikler var. Piyasada farklı fiyat bantlarında pek çok ürün görmekteyiz. Haliyle fiyata bakarak ürünün detayları konusunda pek fazla bilgi sahibi olamıyoruz. Bu yazımızda ürünleri tüm detaylarıyla inceleyeceğiz. Kendimize bir bütçe belirledikten sonra diğer özelliklere bakmamız daha mantıklı olacaktır.

En İyi Airfryer Modelleri – 2022

 • Xiaomi Mi Smart Air
 • Philips Essential Hd9252/90
 • Tefal Easy Fry
 • Kumtel Fastfryer
 • Grundig FR 4032A Fresh Fryer
 • Karaca Multifry Single Pan
 • Philips HD9650/90 XXL Avance Collection
 • Yui M30 Maxifry Smart

1. Xiaomi Mi Smart Air

 • 3.5 lt hazne kapasitesi
 • 1500 W
 • 3.9 kg ağırlık
 • 200 derece maksimum sıcaklık
 • 2 kişi için ideal

Ülkemizde en çok satan air fryer modelleri arasında bulunan Xiaomi Mi Smart Air, bu konuda Philips ile yarışıyor. Teknoloji marketlerde de Philips markasının ürünleriyle birlikte en çok rastladığımız Mi Smart Air, diğer modellere göre daha küçük bir hazneye sahip. Yani kalabalık bir aile iseniz bu model size pek uygun değil.

Kullanıcıların temizlik kolaylığı nedeniyle tercih ettiği ve tavsiye ettiğini söyleyebiliriz. Materyal olarak teflon tercih edilmesi ise çoğu kullanıcıyı rahatsız etmiş. Ama fiyat performans ürünü olmasıyla birlikte Xiaomi Mi Smart Air ülkemizde çokça tercih ediliyor.

Piyasada daha küçük hazneli modeller olduğundan Xiaomi Mi Smart Air modelinin en azından 2-3 kişi için yeterli olacağını düşünüyorum. 200 derece maksimum sıcaklık ile de gayet çıtır lezzetler elde edebilirsiniz.

Ürünün avantajları:

 • Kolay temizlenebiliyor.
 • Fiyatına göre iyi özelliklere sahip.

Ürünün dezavantajları:

 • Teflon malzeme kullanılmış.
 • Kapasitesi birçok kişiye az gelebilir.
Xiaomi Mi Smart Air Videolu İnceleme

Xiaomi Mi Smart Air kullanıcı yorumu – Amazon

Aldıktan 10 gün sonra sorunsuz bir şekilde ulaştı. Şimdiye kadar ev yapımı patates kızartması, dondurulmuş soğan halkası ve köfte yaptim. Hepsinden çok memnun kaldım. Patates kızartmasi dışı çıtır içi yumuşak gayet başarılı oldu. Tavsiye ederim.

2. Philips Essential Hd9252/90

 • 4.1 lt hazne kapasitesi
 • 1400 W
 • 4.54 kg ağırlık
 • 200 derece maksimum sıcaklık
 • 3 kişi için ideal

Geldik air fryer sektörünün öncüsü olan marka Philips’in Essential Hd9252/90 modeline. 4.1 litre hazne kapasitesiyle bir önceki incelediğimiz Xiaomi Mi Smart Air modelinden kapasite anlamında bir adım ileride olan model 3 kişilik bir aile için gayet ideal diyebiliriz.

Temizlik konusunda da gayet kolaylık sağlayan ürün 4.54 kg ağırlığa sahip. Hazne artışıyla birlikte doğal olarak ürünün ağırlığı biraz fazlalaşmış.

200 derece maksimum sıcaklığa sahip olan Philips Essential Hd9252/90 modelinin kullanıcılar tarafından oldukça olumlu yorumlar aldığını görmekteyiz.

NutriU App uygulamasıyla Philips Essential Hd9252/90 air fryer ile yapabileceğiniz farklı farklı yemek tariflerine sahip olabiliyorsunuz. Air fryer kullanımı çok fazla bilinmediğinden ve kullanıcılar hangi ayarda hangi yemeği pişirmeyi bilmediğinden bu uygulamadaki tarifler oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Ürünün avantajları:

 • NutriU App uygulamasıyla birçok tarifi kolaylıklıka yapabilirsiniz.
 • Hazne kapasitesi oldukça yeterli

Ürünün dezavantajları:

 • Teflon malzeme içeriyor.
Philips Essential Hd9252/90 Videolu İnceleme

Philips Essential Airfryer HD9252/90 kullanıcı yorumu – HepsiBurada

Ürünü yeni aldık. Her şeyden önce çok şık görünüyor. Boyutu iki kişi için ideal hatta üç kişi için de rahat rahat yemek çıkar ancak büyük aileler xl modeline yonelebilir. Patates kızartması harika oluyor, tavsiyem önce 160 derecede 10 dakika sonrasında 20 dakika 180 derecede pişirmeniz. Tarif programı var ama Türkiyede kullanılamıyor. Ben internetten apk dosyasını bulup indirdim, kullanabiliyorum. Temizlemesi çok çok kolay. Sebze kızartma olağanüstü ve çok çok az yağ ile oluyor. Kesinlikle çok ses yapmıyor. Kullanımı çok kolay zaten 1-2 denemeden sonra ideal pişirmeye tutturursunuz. Et, tavuk ve balık da çok çok güzel oluyor. Evde kızartma yapmak bizim için zulümdü. Her tarafa yağ sıçraması ve çok yağlı yemek istemediğimiz için aldık açıkçası. Beklediğimizden çok daha iyi ve verimli çıktı. Tavada bir şey kızartmayı da düşünmüyoruz artık. Ben ürünü alırken HB’de hiç yorum yoktu, umarım alacak kişilerin işine yarar. Tefalin ürünü ile arada kalmıştım iyi ki bunu tercih etmişim diyorum.

3. Tefal EY5018 Easy fry

 • 4.2 lt hazne kapasitesi
 • 1550 W
 • 5.3 kg ağırlık
 • 200 derece maksimum sıcaklık
 • 3 kişi için ideal

Tava denilince akla ilk gelen markalardan biri Tefal’dir bildiğiniz gibi. Mutfak aletleri de üreten Tefal, çıkardığı airfryer modeliyle oldukça başarı elde etmiş görünüyor.

Özellikle yorumlarda da fark ettiğimiz gibi ürün pişirme esnasında dışarıya koku bırakmıyor. Ürün ayrı olarak bir ızgara tepsisiyle geliyor. Izgara malzemesinde alüminyum kullanılmış. Ama diğer modellerde de görmüş olduğumuz gibi sepet teflon malzemeden yapılmış.

Çoğu modelde sepet bulaşık makinesinde yıkanabilirken Tefal EY5018 Easy Fry modelinde maalesef sepeti bulaşık makinesinde yıkayamıyoruz. Ürünü satın alan kullanıcıların yorumlarından gördüğüm kadarıyla Tefal EY5018Easy Fry çalışırken biraz fazla ses çıkarıyor. Eğer gürültüden etkilenen, rahatsız olan biriyseniz bu durum hoşunuza gitmeyebilir.

Ürünün avantajları:

 • Pişirme esnasında dışarıya koku bırakmıyor.

Ürünün dezavantajları:

 • Ürün çalışırken diğer modellere nazaran biraz daha fazla ses çıkarıyor.
 • Sepette teflon malzeme kullanılmış.
Tefal EY5018 Easy Fry Videolu İnceleme

Tefal EY5018 Easy Fry kullanıcı yorumu – HepsiBurada

İlk olarak en çok satan iki ürüne bakıyordum. Bi arkadaşla bu ürünlerden konuşurken tefalden bahsetti. Sonra hem hacmi büyük hem de daha uygun olduğu için bu ürünü incelemeye aldım. tefalin pişirme ürünlerinde olan başarısı beni daha da bu ürüne yaklaştırdı. Son olarak Diğerlerinden farklı olarak tabanında ızgarasının olması, tasarımı gibi artıları bu üründe karar kılmamda etkili oldu. Öncelikle daha ufak bir şey hayal etmiştik biraz büyükmüş ama gözümüz alıştı. İçinde fan çalışıyor bu yüzden biraz sesi var. Ürün dijital ekran ve dokunmatik değil. Gıdalara göre Pişirme süresi gayet kısa. Az yağla lezzetli sonuçlar veriyor. Önceden ısıtma gibi bir şey yok. Fırında pişirilen herşeyi bunda pişirebilirsiniz.

4. Kumtel Fastfryer HAF – 01

 • 3.9 lt hazne kapasitesi
 • 1500 W
 • 4.7 kg ağırlık
 • 200 derece maksimum sıcaklık
 • 2 kişi için ideal

Elektronik alet araştırması yaptığımızda piyasada pek fazla göremediğimiz Kumtel markası air fryer modeliyle gözümüze çarpmayı başardı. Uygun bir fiyat ile satışa çıkardığı ürün Kumtel Fastfryer HAF – 01, bazı özelliklerden yoksun olsa da cazip fiyatı nedeniyle tercih ediliyor.

Kapasite olarak Xiaomi Smart Air’e yakın olan model, Xiaomi’deki pişirme özelliklerini barındırmıyor. Çoğu modeldeki 200 derece maksimum pişirme sıcaklığını bulunduran Kumtel Fastfryer HAF – 01, akıllı pişirme özelliklerinden yoksun olarak karşımıza çıkıyor.

Satın olan kullanıcıların yorumlarında ise zamanlayıcının sadece 10 dakika ve katlarında ayarladığını gördük. Yani 15 dakika ya da 25 dakika gibi süreleri pişirme zamanlayıcısında maalesef ayarlayamıyoruz.

Ürünün avantajları:

 • Uygun fiyatıyla düşük bütçe belirleyen kullanıcılar için ideal.

Ürünün dezavantajları:

 • Pişirme sepetinde teflon malzeme kullanılmış
 • Pişirme zamanlayıcısında sadece 10 dakika ve katlarını ayarlayabiliyoruz.
 • Üründe pişirme programları bulunmuyor.
Kumtel Fastfryer HAF – 01 Videolu İnceleme

Kumtel Fastfryer HAF – 01 kullanıcı yorumu – HepsiBurada

Ürünü almadan önce ithal yabancı bir ürünü almayı düşünüyordum. Kumteli tesadüfen gördüm. Yorumlar almamda çok etkili oldu bu yüzden ben de alır almaz yorumla katkıda bulunmak istiyorum. Öncelikle ürün kalitesi çok iyi, premium bir ürün bunu hissettiriyor. Heyecanla ilk patates kızarttım bir kaşık yağ ile, efsane güzel oldu, fotoğrafını da paylaşacağım. Sonrasında et pişirdim. Koku yok duman yok ve çok lezzetli. Airfryer fritöz düşünenler için kumteli şiddetle tavsiye ediyorum. Bu ürün ithal olmuş olsa minimum 3 bin lira olurdu, kıyaslama yaparken fiyata göre yapmayın aklınızda olsun.

5. Grundig FR 4032A Fresh Fryer

 • 3 lt hazne kapasitesi
 • 1300 W
 • 5.06 kg ağırlık
 • 200 derece maksimum sıcaklık
 • 2 kişi için ideal

Uygun fiyatlı bir başka ürün Grundig markasıdan geliyor bu sefer. Grundig FR 4032A Fresh Fryer modeli 3 litre hazne kapasitesine sahip. Şu ana kadar incelediğimiz en düşük hazneye sahip olan ürün buna rağmen 5.06 kg ağırlıkta.

200 derece maksimum sıcaklığa ulaşan Grundig FR 4032A Fresh Fryer, kalabalık aileler için ideal bir model değil. Ürün pek fazla artı bir özelliğe sahip olamamasına rağmen uygun fiyatı nedeniyle tercih ediliyor.

Ürünün avantajları:

 • Uygun fiyatlı bir ürün.

Ürünün dezavantajları:

 • Xiaomi Air Fryer modeline fiyat olarak biraz yakın olmasına rağmen özellik olarak geri kalmış.
 • Teflon malzeme kullanılmış.
Grundig FR 4032A Fresh Fryer Videolu İnceleme

Grundig FR 4032A Fresh Fryer kullanıcı yorumu – N11

Bu urunu almadan once bir cok markayi arastirdim.Grundig bildigim marka ve fiyati digerlerine gore daha uygun diye tercih ettim.Urun gelir gelmez hemen 1 kasik yag ile patates pisirdim 15 dakikada nar gibi ve cok lezzetli pisirdi.Kofte ve mucverde denedim harika ve esit oranda pisirdi.Gorseli de cok şık.Bu fiyata bu kadarini asla beklemiyordum.Diger urunlere o kadar para vermeye degmez.Benim beklentimi fazlasiyla karsiladi.Tesekkurler N11 ve Grundig:)

6. Karaca Multifry Single Pan

 • 3.5 lt hazne kapasitesi
 • 1300 W
 • 5 kg ağırlık
 • 200 derece maksimum sıcaklık
 • 2 kişi için ideal

Görünüş olarak Kumtel Fastfryer modeline benzeyen uygun fiyatlı Karaca Multifry Single Pan ile karşınızdayız. Otomatik pişirme modları bulunmayan Karaca Multifry, 3.5 lt sepet haznesine sahip. Bu fiyat bandında genelde gördüğümüz gibi otomatik modlar ve ekran maalesef bulunmuyor.

3.5 litre haznesiyle kalabalık ailelere uygun olmayan bu model 2 kişi için ideal bir kapasiteye sahip. Temizlenme açısından zorluğu bulunmayan ve çoğu marka gibi sepeti bulaşık makinesinde yıkanabilen Karaca Multifry, düşük bütçesi olanlar için ideal bir model.

Ürünün avantajları:

 • Uygun fiyatlı bir model.

Ürünün dezavantajları:

 • Kumtel Fastfryer modeline çok benzer ama fiyatı biraz daha yüksek olduğundan cazip gelmeyebilir.
 • Sepetinde teflon malzeme kullanılmış.
Karaca Multifry Single Pan Videolu İnceleme

Karaca Multifry Single Pan kullanıcı yorumu – HepsiBurada

Yaklaşık 10 gündür elimde kullanıp yorum yapayım kul hakkına girmeyeyim dedim. Çünlü insanlar yorumlara bakarak alıyor,ben de öyle aldım. Kesinlikle kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik. Yeni doğum yaptım bazen yemek yetiştiremiyorum aperatif bişeyler yapayım diyorum 20 dk ya sofra hazır oluyor. Şahane bişey,ne ev yanık yağ kokuyor ne ocak batıyor. Temizliği geçtim yağ kullanımı bile kızartma için 1 tatlı kaşığı yetiyor. Et ürünleri zaten yağsız da oluyor kendi yağında. Valla ben çok beğendim etrafımdaki herkese alın diyorum efsane bişey

7. Philips Avance Collection Airfryer XXL HD9650

 • 7.3 lt hazne kapasitesi
 • 2225 W
 • 8 kg ağırlık
 • 200 derece maksimum sıcaklık
 • 5 kişi için ideal

Bu modelimize kadar maksimum 4 litre kapasiteye kadar inceleme yapmıştım. Philips HD9650/90 XXL Avance Collection modeliyle birlikte tamı tamına 7.3 litrelik bir kapasiteyle karşı karşıyayız. Bu geniş hazne ürünün elektrik gücüne ve ağırlığına da yansımış.

Philips HD9650/90 XXL Avance Collection 2225 W güç ile çalışıyor. 7.3 litrelik geniş haznesiyle kalabalık aileler ve tek seferde fazla pişirme işlemi yapmak isteyenler için çok ideal bir model.

Geniş haznenin olması ürünün ağırlığına da yansımış. Philips HD9650/90 XXL Avance Collection 8 kg ağırlığında listemizdeki en ağır model. İlk Philips modelimizde bahsettiğimiz gibi bu modelde de mobil uygulama sayesinde 350 den fazla airfryer yemek tariflerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kullanıcı yorumlarını incelediğimizde diğer modellere göre koku yayılımının çok olduğunu görüyoruz. Koku sizin için problem değilse, ürün için düşük bir bütçe belirlemediyseniz ve büyük bir model istiyorsanız Philips HD9650/90 XXL Avance Collection modelini tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Ürünün avantajları:

 • 7.3 litrelik geniş haznesiyle çok miktarda yemeği aynı anda pişirebilirsiniz.
 • Mobil uygulama sayesinde bu cihazla yapabileceğiniz 350 den fazla pratik tarife sahip olabilirsiniz.

Ürünün dezavantajları:

 • Diğer modellere kıyasla daha fazla koku yayıyor.
 • Ürün geniş ve ağır olduğundan mutfağınızda fazla yer kaplayabilir.
 • Sepetinde teflon malzeme kullanılmış.
Philips HD9650/90 XXL Avance Collection Videolu İnceleme

Philips HD9650/90 XXL Avance Collection kullanıcı yorumu – HepsiBurada

Ürünü büyük umutlar ile aldım. Herşeyden önce kaliteli görüntüsü var. Malzeme de kaliteli kullanılmış. Şık duruyor. Patates kızartması fena değil. Az yağlı yaptığınızı düşününce gayet kabul edilebilir. Yağda kızarmış ve hemen servis edilmemiş gibi ama çok beklemiş gibi de değil. Sanki biraz önce tavadan çıkmış ve hala sıcak gibi. Anlatmak zor. Fakat bir antrikot ızgara yapıyorsunuz, inanın hayatımda yediğim en iyilerden biri idi. Kutudan Türkçe yemek kitabı falan çıkmıyor. Ödediğiniz parayı tam hak ediyor mu bilemem. O kadar büyük ki, bir büyük dolabı komple kaplıyor. Tezgah üstünde bırakma şansınız yok. Ağırlığı nedeni ile eşim kaldırıp koyamıyor. Benim yardımım olmadan kullanamıyor. Duman ve koku çıkardığı için aspiratör altında kullanmanız gerekiyor. Cam açmak yeterli değil, içerisi sis oluyor. Bulaşık makinesinde yıkanıyor evet ama makineyi komple kaplıyor neredeyse parçaları.

8. Yui M30 Maxifry Smart

 • 6.5 lt hazne kapasitesi
 • 1800 W
 • 5.9 kg ağırlık
 • 200 derece maksimum sıcaklık
 • 4 kişi için ideal

Yine daha önce incelemediğimiz ve air fryer hakkında araştırma yaparken karşılaştığımız bir marka. Yui markasının M30 Maxifry Smart modeli geniş kapasiteli model arayanlar için oldukça cazip bir model diyebiliriz.

6.5 litre pişirme kapasitesine sahip olan Yui M30 Maxifry Smart, 1800 W elektrik gücüyle çalışıyor. Geniş hazneden kaynaklanan ağırlık fazlalığını bu modelde de 5.9 kg olarak görmekteyiz.

4 kişi için ideal bir kapasiteye sahip olan modelde farklı pişirme modları ve akıllı bir ekran bulunuyor. En dikkat çeken özelliği ise pişirme sepetinde teflon malzeme yerine çelik kullanılması. Teflon malzeme tercih etmek istemeyen ve bunu dikkate alan kullanıcılar Yui’nin bu modelini tercih ediyor.

Yorumlara göz attığımızda ise kullanıcıların genelde üründen memnun olduğunu fakat bazı modellerde olduğunu gibi bu modelde de fazla koku yaydığını şikayetini gördük.

Ürünün avantajları:

 • Geniş kapasiteli ürün arayan kullanıcılar için ideal bir model.
 • Pişirme sepetinde çelik kullanılmış.

Ürünün dezavantajları:

 • Pişirme esnasında biraz fazla koku yayıyor.
Yui M30 Maxifry Smart Videolu İnceleme

Yui M30 Maxifry Smart kullanıcı yorumu – HepsiBurada

Öncelikle ürünü alırken kesinlikle Mi 3.5 litre alsaydım keşke diyerek aldım ama ürün gelince iyiki 6.5 l almışım dedim. Kalabalık için 3.5 az çünkü Uygulaması TUYA SMART uygulaması ile çok rahat kontrol edilebiliyor. WiFi 2.4 ghz üzerinden çalışıyor cihaz. TUYA SMART dan başlatıp bitirip ya da takip edebiliyorsunuz. Başka TUYA hesapları ile cihazı paylaşıp evdeki tüm fertler kullanabiliyor, çoklu kullanıcı destekliyor. Başlangıç ve bitiş tuş sesleri güzel. Hem dijital hem dokunmatik hem Akıllı hemde büyük cihaz. Kampanya dan aldım pahalı olmadan alın derim. Malzeme kalitesi kabul edilebilir seviyede kötü değil ama premium da değil. Sesi bilgisayar fan sesinden biraz daha fazla yani rahatsız edici değil. Pişirme haznesi kaliteli çelik Keşke rezisdans kısmında bir tel olsaydı en azından sıcak iken el sokan olursa koruma amaçlı. 1400, 1500 watt olsaydı 6.5 lite yi besleyemez uzun pişirme süresi olurdu 1800w yerinde güç. Çok araştırdım bu cihazlarda sistem hemen hemen aynı o yüzden büyük hazne uygun fiyat bulunca alın marka çok önemli değil biliniz.

Bulabildiğim en ucuz airfyer:

Conti CDF-401 Frito Airfryer. Fiyat benim baktığım tarihte 1369 TL idi.

Bulabildiğim en pahalı airfryer:

Johnson Aircooking. Fiyat benim baktığım tarihte 15.291 TL idi.

Ben olsam hangi airfryer modelini tercih ederdim:

Ben olsam Yui M30 Maxifry Smart modelini tercih ederdim. Haznesi oldukça geniş bir model. Çok fazla pişirme modu bulunuyor. Pişirme sepetinde teflon yerine çelik malzeme kullanılması da güzel olmuş. Fiyatı da çok yüksek olmadığından bana en çok bu model cazip geldi.

Airfryer sağlıklı mı?

Fritözlere göre daha az yağ kullanan hava fritözlerinin, fritözlere kıyasla %90’a kadar daha az kanserojen akrilamid ürettiği söylenmektedir. Bu nedenle sıcak hava pişirme yönteminin kanser riskini azalttığı söyleniyor. Tabi bu cihazların tamamen sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Sıcak hava fritözlerinin potansiyel olarak zararlı bileşikler getirebileceğini unutmamalıyız

Airfryerın normal fritözden farkı ne?

Normal fritöz ile litrelerce yağ kullanırken sıcak hava fritözleri ile çok az yağ ile sağlıklı bir şekilde kızartma yapabiliyoruz.

Kaç dakikada pişiriyor?

Patates kızartması, tavuk kanadı, sebzeler yaklaşık 15 dakikada, balık 10 dakikada, kek 30 dakikada pişiyor.

Airfryer ile neler pişirebiliriz?

Et, tavuk, hindi, balık, köfte, patates, sebze pişirebildiğimiz airfryerlar ile pizza, kek, ekmek gibi hamur işlerini de kolayca pişirebiliriz.

En İyi Airfryer Markaları – 2022

 • Xiaomi
 • Philips
 • Karaca
 • Electrolux
 • Kumtel
 • Tefal
 • Ninja
 • Cosori
 • Gourmia
 • Costco
 • Taotronics
 • Onvo
 • Schafer
 • Beko

Airfryer Tarifleri – Air Fryer ile Yapılabilecek Şeyler

Airfryer aldıktan sonra neler yapabiliriz? Gelin birlikte birkaç airfryer tarifine göz atalım.

Airfryer’da Patates Kızartması Tarifi

Süre: 20 Dakika

 • 1. Soyup doğrama
 • Patatesleri soyun ve doğrayın. Daha sonra soğuk bir suda yaklaşık 30 dakika bekletin. Beklettikten sonra patatesleri süzün ve havlu ya da peçeteyle kurulayın.
 • 2. Pişirme moduna hazırlayın
 • Airfryerınızı patates kızartması moduna alın ve 5 dakika ısıtın.
 • 3. Yağlama
 • Patatesleri sıvı yağ ile harmanlayın. Hazneye patatesleri yerleştirin ve kapağını kapatın.
 • 4. Sallama
 • Patatesleri hazneye koymanızın ardından 5 dakika sonra patatesleri sallayın. Bu işlem patateslerin eşit pişmesini sağlayacak.Görsel ekle
 • 5. Servis
 • Patatesler altın sarısı rengini alıp çıtır kıvama geldikten sonra bir tabağa alın. Sıcakken üzerlerine tuz serpin ve dilerseniz soslarla birlikte servis edin. Afiyet olsun.

Airfryerda Soğan Halkası Tarifi

Süre: 15 Dakika

 • 1. Pişirme modunu ayarlayın
 • Airfryerınızı sebze moduna ayarlayın ve ısıtın
 • 2. Soğan halkalarını dizin
 • Dondurulmuş soğan halkalarını ısıttığınız hazneye tek sıra halinde dizin ve kapağını kapatın.
 • 3. Ters düz edin
 • İlk üç dakika pişirdikten sonra her iki dakikada bir soğan halkalarını ters düz edin. Bu işlem 9 dakika sürecek.
 • 4. Servis
 • Soğan halkaları kızardıktan sonra hazneden çıkarın ve bir tabağa alın. İstediğiniz soslarla birlikte soğan halkanızı servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Airfryerda Soslu Tavuk Kanat Tarifi

Süre: 30 dakika

 • 1. Sosu hazılama
 • Kasenize sıvı yağ, domates salçası, yoğurt, sirke, kekik, karabiber ve tuz ekleyin
 • 2. Harmanlama
 • Hazıladığınız sosun olduğu kaseye kanatları ekleyin ve karıştırın
 • 3. Bekleme
 • Kanatları 1 saat buzdolabında bekletin. Bu sayede tavuklarınızın dışı çıtır olurken içi de yumuşak olacak.
 • 4. Pişirme modunu ayarlayın
 • Airfryerınızı tavuk moduna alın ve 10 dakika boyunca ısıtın.
 • 5. Dizme ve süreyi ayarlama
 • Tavukları hazneye dizin ve süreyi 15 dakikaya ayarlayın
 • 6. Ters düz edin
 • Tavuklar 5 dakika piştikten sonra ara ara ters düz edin.
 • 7. Servis
 • Tavuklar kızardıktan sonra hazneden çıkarın ve servis edin. Afiyet olsun.

Air fryerda yapılan en popüler 3 tarifi inceledik. Bu tarifler gerçekten bildiğimiz kızartma lezzetinde oluyor. Şimdiden afiyet olsun. Peki yemeklerimizi pişirdikten sonra temizliği nasıl halledeceğiz. Gelin birlikte öğrenelim.

Airfryer Temizliği Nasıl Yapılır?

 1. Airfryerın elektrikle bağlantısını kesin

  Öncelikle airfryerımızın elektrikle olan bağlantısını kesmemiz gerekiyor. Eğer yeni pişirme işlemi yaptıysak bir süre aletin soğumasını bekleyelim.

 2. Sepeti haznesinden çıkarın

  Airfryerımızı tamamıyla suya sokup yıkayamayız. Eğer böyle bir işlem yaparsak diğer tüm elektrikli aletler gibi zarar görür ve bozulur. Önce kirlenen pişirme sepetini çıkaralım. Bazı modeller bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Kullanma kılavuzuna bakmanızda fayda var. Ama biz daha çabuk yıkayıp kurulamak için elde yıkamayı anlatacağız.

 3. Bez ya da sünger kullanın

  Pişirme sepetimizin iç malzemesi hassas olduğundan tırtıklı ya da aşındırıcı bir malzemeyi temizlik amacıyla kullanırsak airfryerımızın pişirme sepetine zarar veririz. Bu nedenle daha yumuşak ve zarar vermeyecek olan bir bez ya da sünger tercih edelim. Temizlik için sıvı bulaşık deterjanı ya da sabun kullanıp bezimizle ya da süngerimizle haznenin içini silelim.

 4. Macun

  Eğer silmemize rağmen çıkmayan bir kalıntı varsa karbonat ile bir macun yapalım. Hazneyi çizmeyecek bir fırçayla macunu kalıntıya sürelim. Daha sonra nemli bir bez ile silelim.

 5. Dış yüzeyi silelim

  Dış yüzeyini silerken de sabunlu nemli bir bez kullanabilirsiniz.

 6. Kurulamayı unutmayın

  Hazneyi monte etmeden önce kurulamayı unutmayın. Monte ettikten sonra ıslak bir şekilde airfryerı çalıştırmak bozulmasına sebep olabilir.

Son Olarak

Günümüzde oldukça popüler olan ve insanların model seçmekte çok zorlandığı bir ürün alanı airfryerlar hakkındaki inceleme yazımızın sonuna geldik. Tam 8 farklı airfryer modelini birlikte inceledik. Bazı modeller çok geniş bir hazneyle kalabalık ailelere uygunken bazıları da küçük hazneleriyle tek yaşayan kişilere ya da kalabalık olmayan ailelere ve düşük bütçe belirleyen kullanıcılara hitap ediyordu.

Artısıyla eksisiyle ürünlerimizi inceledik. Kendimiz bir modeli beğendik ve tavsiye ettik. Peki sen hangi airfryer modelini tercih ederdin? Yorumlar kısmında diğer kullanıcılarla bilgilerini paylaşırsan ve bir model tavsiye edersen çok seviniriz.

Bildiğiniz gibi bu aralar zincir marketlere de çok fazla air fryer modelleri gelmeye başladı. Yorumlar kısmında bize bahsederseniz gelen modelleri inceler ve size tavsiye verebiliriz.

Bu arada yazı sonuna eklediğimiz diğer ev aletlerini incelediğimiz yazılara da bir göz atmayı unutma:

Bir başka yazıda tekrar görüşmek üzere. Kendine iyi bak iyibix okuru.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir