En İyi Ayakkabı Markaları 2022

Bu listemizde sizinle 2022 yılının en iyi ayakkabı markalarını derledik. Spor ayakkabı, bot ve klasik ayakkabı markaları şeklinde gruplandırarak size sunduk.

En İyi Spor Ayakkabı Markaları

Spor ayakkabı alırken tercih edebileceğiniz sektörün en iyi markalarını derledik.

Nike

Nike Spor Ayakkabı Marka Logosu

Nike dünyanın önde gelen spor ayakkabı, spor giyim ve spor aksesuarları markasıdır. Phil Knight ve Bill Bowerman ortaklığıyla 1971’de ABD’de kurulmuştur. İlk adı Blue Ribbon Sports’dur. Amerikan malıdır. Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markaları vardır. Ayrıca Converse gibi bağımsız markaların da sahibidir. Şirket, üretimin büyük bir kısmını Uzak Doğu Asya’da yaptırmaktadır. Kendisine ait tek üretim atölyesinde ise spor ayakkabıların hava tabanları üretilmektedir. Nike birçok millî takımın ve Atlético Madrid, Paris Saint-Germain FC, Galatasaray, FC Barcelona ve Liverpool FC gibi ünlü kulüplerin formalarını üretmektedir. Nike’ın sembolü olan Swoosh, Carolyn Davidson’ın 1971’de Portland Üniversitesi’nde grafik tasarım öğrencisiyken tasarlamış olduğu bir logodur. CEO’su John Donahoe’dır.

Adidas

Adidas Spor Ayakkabı Marka Logosu

Adidas, dünyanın en iyi spor eşyası markaları arasındadır. İki kardeş olan Adolf Dassler ve sonraki yıllarda Puma’nın kurucusu olacak olan Rudolf Dassler birlikte 1920’de Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde ayakkabı üretmeye başlamıştır. Alman malıdır. 2005 yılında 3,1 milyar Euro karşılığında rakibi olan Reebok‘ı satın almıştır. Şirketin motifi aynı renkte üç paralel çizgidir. Parfüm ve kişisel bakım ürünlerini Coty Inc. lisanslı olarak üretmektedir. CEO’su Kasper Rørsted’dır. Markanın güncel sloganı “Impossible is Nothing (İmkânsız Yoktur)”. Basketbol alanındaki sloganı ise “Believe in Five (Beşe İnan)”. Beyaz spor ayakkabı modelleri çok tercih edilmektedir.

New Balance

New Balance Spor Ayakkabı Marka Logosu

New Balance ABD’nin Massachusetts eyaletinde 1906’da kurulan dünyaca ünlü spor ayakkabı, spor giyim ve spor malzemeleri üreticisidir. Kurucusu William J. Riley’dir. Riley, üç destek noktalı esnek kemer desteği tasarımında tavuklardan ilham almıştır. Amerikan malıdır. CEO’su Joe Preston’dur. ABD’nin haricinde Avrupa pazarında da üretim yapmaktadır. Sembolü N harfidir.

Skechers

Skechers Spor Ayakkabı Marka Logosu

Skechers 1992’de ABD’de Robert Greenberg tarafından kurulan kaliteli spor ayakkabı markalarından biridir. Robert Greenberg şirketin aynı zamanda CEO’sudur. Amerikan malıdır. Markanın ürünleri ayakkabı taban teknolojileri ile üretilmektedir. Bot, yürüyüş ayakkabısı, koşu ayakkabısı, outdoor ayakkabı, spor ekipmanları, spor giyim gibi geniş bir ürün yelpazesi vardır. Bunlara ek olarak spor gelin ayakkabısı, anne ayakkabısı ve ev ayakkabısı gibi farklı ürün çeşitleri de bulunmaktadır.

Puma

Puma Spor Ayakkabı Marka Logosu

Puma, Rudolf Dassler tarafından 1924’te Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde kurulmuştur. En güzel spor giyim markalarından biridir. Alman malıdır. Puma Formula 1’de üç büyük takım olan Scuderia Ferrari, Mercedes ve Renault’nun spor giyim ürünlerini de üretmektedir. Aynı zamanda dünyada birçok takımın forma üreticisidir. CEO’su Bjørn Gulden’dır.

Hummel

Hummel Spor Ayakkabı Marka Logosu

Hummel, 1923 yılında Messmer ailesi tarafından Almanya’nın Hamburg şehrinde kurulmuştur. Genel merkezi Danimarka’nın Aarhus şehrindedir. Alman malıdır. Hummel, Almanca’da yabanarısı anlamına gelmektedir. Bu nedenle logosunda arı figürü bulunmaktadır. En iyi spor ayakkabı, spor giyim ve spor aksesuarları markalarından biridir. Erkek, kadın ve çocuklar için birçok ürün çeşidi mevcuttur. Futbol, basketbol, hentbol, ragbi, Avustralya Futbolu, shinty ve voleybol formaları da üretmektedir. Ayrıca futbol ve hentbol ayakkabıları vardır. CEO’su Allan Vad Nielsen’dır.

Reebok

Reebok Spor Ayakkabı Marka Logosu

Reebok, 1895 yılında İngiltere’nin Bolton kentinde Joseph William Foster tarafından kurulan bir spor giyim markasıdır. Daha sonra Adidas tarafından satın alınmıştır. Eskiden İngiliz malı iken şimdi Alman malıdır. CEO’su Matthew H. O’Toole’dur. Reebok aynı zamanda 1998-2001 yıllarında Beşiktaş’ın sponsorluğunu üstlenmiştir.

Asics

Asics Spor Ayakkabı Marka Logosu

Asics, 1949’da Kihachiro Onitsuka tarafından Japonya’da kurulan spor ayakkabı, spor giyim ve spor malzemeleri üreticisidir. Şirketin merkezi Japonya’nın Kobe şehrinde yer almaktadır. Asics, Latince anima sana in corpore sano (sağlam bir vücutta sağlam bir zihin) ifadesinin kısaltılmış halidir. Japon malıdır. Asics, 2010’da İsveçli outdoor markası Haglöfs‘i satın almıştır. CEO’su Motoi Oyama’dır.

Vans

Vans Spor Ayakkabı Marka Logosu

Önceden Van Doren lastik şirketi olarak bilinen Vans; Paul Van Doren, Jim Van Doren ve Serge D’Elia tarafından 1966’ta ABD’de kurulmuştur. Amerikan malıdır. CEO’su Alan Tanouye’dir. MTE, Classics, kaykay ve sörf gibi koleksiyonları ile dikkat çeken ünlü bir markadır. Bilekli, orta bilekli, bileksiz, yüksek taban opsiyonlarına sahip birçok ürün çeşidi bulunmaktadır.

Under Armour

Under Armour Spor Ayakkabı Marka Logosu

Under Armour 1996’da Kevin Plank tarafından ABD’de kurulan lüks spor ayakkabı markalarından biridir. Spor giyim, spor ayakkabı ve spor malzemeleri haricinde Amerikan futbolu, basketbol ve futbol takımlarına forma üretmektedir. Amerikan malıdır. CEO’su Patrik Frisk’tir. Genel merkezi ABD’nin Baltimore şehrindedir.

En İyi Bot Markaları

Bot alırken tercih edebileceğiniz en iyi bot markalarını derledik.

Caterpillar

Caterpillar Bot Marka Logosu

Caterpillar (CAT), 1925’te Daniel Best tarafından ABD’de kurulan en güzel bot markalarından biridir. Aynı zamanda dünyanın önde gelen inşaat ve madencilik ekipmanları üreticisidir. Caterpillar, ürettiği ürünlerin ayırt edilebilmesi için genellikle Caterpillar sarısı tercih etmektedir. Ayrıca CAT logosu kullanmaktadır. CEO’su Jim Umpleby’dir. Amerikan malıdır.

Harley-Davidson

Harley-Davidson Bot Marka Logosu

Harley-Davidson 1903 yılında ABD’de William S. Harley, Arthur, Walter ve William A. Davidson tarafından kurulan dünyaca ünlü bot markasıdır. Aynı zamanda dünyanın en büyük motor üreticisidir. Amerikan malıdır. CEO’su Jochen Zeitz’dir. Genel merkezi ABD’nin Milwaukee şehrindedir. Harley-Davidson botları karda kaymaması, ağır ve dayanıklı olması ile öne çıkmaktadır.

YDS

YDS Bot Marka Logosu

Asıl adı Yakupoğlu Deri Sanayi olan YDS, 1927’de Vedat Yakupoğlu tarafından Ankara’da kurulmuştur. Asker ve iş güvenliği alanında, teknik ayakkabı, teknik tekstil ve endüstriyel çadır gibi ürünlerin dünya standartlarında üretimini yapmaktadır. Türk malıdır. 2003 yılında İngiliz Goliath markasını bünyesine katmıştır. Ürünlerini yaklaşık 55 ülkeye ihraç etmektedir. Türkiye’de TSK’nın ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün en büyük tedarikçisidir. Ayrıca İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından açılan en büyük bot ihalesini kazanmıştır ve İngiliz ordusunun teknik botlarını üretmektedir.

Greyder

Greyder Bot Marka Logosu

Greyder, 1956 yılında İsmail Kavlu tarafından Çorum’da öncelikle küçük bir atölye olarak kurulmuştur. Türk malıdır. Markanın asıl adı Kavsan Ayakkabı Sanayi’dir. Kaliteli bot markalarından biri olan Greyder, Türkiye’nin tescilli ilk ayakkabı markasıdır. CEO’su İsmail Kavlu’dur. %100 deri ürünleri ve geniş üretim kapasitesiyle öne çıkmaktadır. Düz bot, topuklu bot, kar botu, outdoor bot, su geçirmez bot ve çizme olmak üzere birçok ürün çeşidine sahiptir.

Scooter

Scooter Bot Marka Logosu

1993 yılında Fikret Şerafettinoğlu tarafından Macro Ayakkabı ve Otel. Tur. San. ve Tic. A.Ş adıyla kurulan Scooter’ın genel merkezi İstanbul’dadır. Ayakkabı sektörü haricinde Clarion Hotel İstanbul Mahmutbey ile turizm alanında da öncü olmuştur. Scooter, su geçirmeyen ve nefes almasına sağlayan Watertight teknolojisini tüketicilerin beğenisine sunmaktadır. CEO’su aynı zamanda kurucusu olan Fikret Şerafettinoğlu’dur. Türk malıdır.

Timberland

Timberland Bot Marka Logosu

Timberland, Nathan Swartz tarafından 1952 yılında ABD’de kurulan outdoor giyim, aksesuar ve deri eşya gibi ürünleri de bulunan lüks bot markasıdır. 2007’de giyim şirketi olan Howies‘i satın almıştır. Şirketin genel merkezi ABD’nin Stratham kasabasında bulunmaktadır. 2011’de VF Corporation tarafından satın alınmıştır. Markanın ikonik ürünü genellikle halk dilinde Timbs olarak bilinen ayakkabısıdır. Amerikan malıdır. CEO’su Jeff Swartz’dır.

The North Face

The North Face Bot Marka Logosu

The North Face 1968 yılında Douglas Tompkins ve Susie Tompkins Buell tarafından ABD’de kurulan dünyanın en iyi bot, dış giyim, ayakkabı ve ekipman üreticilerinden biridir. Amerikan malıdır. 2000 yılında VF Corporation tarafından satın alınmıştır. Dağcılara ekipman sağlamak için kurulan markanın logosu tasarlanırken Yosemite Ulusal Parkı’ndaki Half Dome’dan ilham alınmıştır. CEO’su Todd Spaletto’dur.

Dockers

Dockers Bot Marka Logosu

Dockers, 1986’da denim konusunda uzman olan Levi Strauss & Co.’nun alt markası olarak tanıtılmıştır. Levi Strauss & Co. markası ise Levi Strauss tarafından 1853 yılında ABD’de kurulmuştur. Dockers ünlü ve kaliteli giyim, ayakkabı, aksesuar markasıdır. CEO’su Ben Golub’tur. Genel merkezi ABD’nin San Francisco şehrindedir. Amerikan malıdır.

Salomon

Salomon Bot Marka Logosu

Salomon Group, 1947’de Fransa’nın Annecy şehrinde François Salomon tarafından kurulan outdoor giyim ve spor malzemeleri üreticisidir. Salomon, 2019’dan beri ANTA Sports tarafından kurulan Wilson, Atomic, Sports Tracker, Suunto, Precor, Arc’teryx gibi markaların da bulunduğu Amer Sports‘un alt markasıdır. Eskiden Fransız malı iken şu anda Çin malıdır. CEO’su Franco Fogliato’dur.

Merrell

Merrell Bot Marka Logosu

Merrell, 1981 yılında ABD’nin Michigan eyaletinde Clark Matis, Randy Merrell ve John Schweizer tarafından kurulan yüksek performanslı yürüyüş botları ve çeşitli giyim ürünleri üreticisidir. 1997’den beri Wolverine World Wide markasının alt kuruluşu olarak üretim faaliyetlerine devam etmektedir. CEO’su Blake W. Krueger’dir. Amerikan malıdır.

En İyi Klasik Ayakkabı Markaları

Bu listemizde sizinle en iyi klasik ayakkabı markalarını inceleyeceğiz.

Dexter

Dexter Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Dexter dünyanın önde gelen klasik ayakkabı markalarından biridir. Amerikan malıdır. Kazaz Grubu 15 yıllık distribütörlük sonrasında 2007 yılında lisans altında üretim hakkını alarak Türkiye’de de üretime başlamıştır. Ardından dağıtım Markacı A.Ş.‘ye devredilmiştir. Ürünler Markacı A.Ş.’nin kendine ait Dexter mağazaları haricinde Boyner ve Ayakkabı Dünyası gibi mağazalarda da yerini almıştır. Dexter ABD’den sonra en çok Türkiye’de satılmaktadır. Kazaz Grubu’nun kurucusu ünlü yarış pilotu Ercan Kazaz’dır.

Kemal Tanca

Kemal Tanca Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Kemal Tanca, Gazanfer Kemal Tanca tarafından 1950 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Türkiye’de ayakkabı perakendesinin en eski markalarından biridir. Türk malıdır. Şirketin alt markaları Rouge ve Mocassini‘dir. Ürünlerinin %90’ı yurt içinde üretilmektedir. Ayrıca iş birliği içinde olduğu dünyaca ünlü İspanyol, Fransız ve İtalyan markaların özel tasarımları da mağazalarında yerini almaktadır. 160 mağazası vardır ve tamamı markanın kendisine aittir. Süet, rugan, oxford ve loafer olmak üzere birçok ürün çeşidi bulunmaktadır. CEO’su Akın Altuğ’dur.

Pierre Cardin

Pierre Cardin Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Pierre Cardin, 1950 yılında Fransa’nın Paris şehrinde Pierre Cardin tarafından kurulmuştur. Dünyanın en iyi klasik ayakkabı markalarından biri olması haricinde giyim, mücevher, aksesuar, mobilya, parfüm alanlarında da oldukça tanınmaktadır. Piyasada ünlü isimlere yaptığı tasarımlarıyla öne çıkmıştır. Örneğin Beatles grubunun ince yakasız ceket, dar pantolon, beyaz gömlek ve düz kravattan oluşan ikonik stilini tasarlamıştır. CEO’su Eric Bosma’dır. Fransız malıdır. Pierre Cardin markası 1993’te Aydınlı Grup ile imzalanan işbirliği sözleşmesi sayesinde Türkiye’ye gelmiştir. Böylece üretim ve pazarlama faaliyetleri de artık Türkiye merkezli yürütülmeye başlamıştır.

Nevzat Onay

Nevzat Onay Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Nevzat Onay, 1966 yılında Nevzat Onay tarafından İzmir’de kurulmuştur. Nevzat Onay şirketin hem CEO’su hem de ustasıdır. Genellikle kösele ayakkabı üretimi yapan marka; erkek ayakkabı, klasik erkek ayakkabı, bot ve günlük erkek ayakkabı olmak üzere çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Türk malıdır. Ürünlerinin tamamı hakiki deridir. Ayakkabıyı oluşturan tüm materyallerin kendi fabrikasında üretildiği Türkiye’nin tek üreticisi markasıdır.

Ziya

Ziya Klasik Ayakkabı Marka Logosu

1982’de İstanbul Kadıköy’de kurulan Ziya Mağazacılık, erkek ayakkabı koleksiyonlarıyla sektöre adım atmıştır. 2005 yılında kadın ayakkabılarını da ekleyerek ürün yelpazesini genişletmiştir. Ziya Mağazacılık ürünlerinde kullandığı deri, aksesuar ve köselelerini Türkiye’nin en kaliteli yan sanayi üreticilerinden tedarik etmektedir. Ayrıca 2013 yılında çok markalı konsept ayakkabı mağazası olan casual giyime özel Shoeology’i kurmuştur. Ziya’nın alt markaları Uniquer ve Menguru‘dur. Türk malıdır.

Dockers

Dockers Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Dockers, 1986’da Levi Strauss & Co.’nun alt markası olarak kurulmuştur. 1853’te ABD’de kurulan Levi Strauss & Co. markası denim konusunda uzmandır. Dockers dünyaca ünlü klasik ayakkabı markasıdır. Aynı zamanda giyim ve aksesuar üzerine çok çeşitli ürün koleksiyonları bulunmaktadır. Amerikan malıdır. CEO’su Ben Golub’tur. Genel merkezi ABD’nin San Francisco şehrindedir.

Altınyıldız Classics

Altınyıldız Classics Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Boyner Holding markası olan Altınyıldız Classics, 1952 yılında Boyner ailesi tarafından kurulmuştur. Ünlü klasik giyim ve klasik ayakkabı markasıdır. Türk malıdır. İlk ihracatını 1956 yılında gerçekleştirmiştir. Dünyanın yünlü kumaş üretiminde yer alan en büyük beş entegre tesisinden biridir. 1992 yılında Türkiye’de ISO 9001 Kalite Belgesi’ni almaya hak kazanan ilk tekstil markası olmuştur. Altınyıldız Tekstil, NetWork, Fabrika Altınyıldız ve Que markaları ile piyasada öne çıkmaktadır. Boyner Holding’in diğer alt kuruluşları ise Beymen, Fabrika, YKM, Hopi ve Morhipo‘dur. Altınyıldız Classics’in CEO’su Enis Habif’tir.

Forelli

Forelli Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Forelli üretim faaliyetlerine 1958 yılında İstanbul’un Gedikpaşa semtinde kösele bayan ayakkabı üretimi yaparak başlamıştır. Ardından 1990 yılında ortopedik ayakkabı üretiminde uzmanlaşmayı seçmiştir ve Fahri Collection markası ile faaliyetlerini sürdürmüştür. 2000 yılında ise Forelli markası kurulmuştur. Türk malıdır. Satışlarının büyük bir bölümü yurtiçidir. Amerika, Belarus, Azerbaycan, Almanya, Belçika, Yunanistan, Rusya, Hollanda, İngiltere, Romanya, Libya ve Lübnan gibi ülkelere de büyük miktarda ihracat yapmaktadır.

Greyder

Greyder Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Greyder, İsmail Kavlu tarafından 1956 yılında Çorum’da kurulan kaliteli klasik ayakkabı markalarından biridir. İsmail Kavlu şirketin aynı zamanda CEO’sudur. Markanın asıl adı Kavsan Ayakkabı Sanayi’dir. Türk malıdır. Ayrıca Greyder, Türkiye’nin tescilli ilk ayakkabı markasıdır. Geniş ürün yelpazesi ve hakiki deri ürünleri ile öne çıkmaktadır. Markanın en fazla tercih edilen ürün gruplarından biri casual ayakkabılardır.

Cabani

Cabani Klasik Ayakkabı Marka Logosu

Cabani 1983’de İstanbul’un Gedikpaşa semtinde Mehmet Kaban tarafından kurulan Antrepo Mağazacılık Hizm. Turizm ve Dış Tic. A.Ş. bünyesindeki güzel klasik ayakkabı markalarından biridir. Aynı zamanda aksesuar, valiz, çanta, kemer ve parfüm markasıdır. Türk malıdır. 41 ülkeye ayakkabı ihracatı yapmaktadır. 2019’da rahatlık ve konforu arttırmak için GELAX/Pedigel teknolojisini tüm ayakkabı modellerine entegre etmeye başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.