En İyi 10 Oyuncu Klavyesi 2023 – (Mekanik, Kablosuz)

Farklı sebeplerden ötürü yeni bir oyuncu klavyesi arayışı içinde olabilirsiniz. Bu bakımdan, her oyuncunun farklı ihtiyaçları olabilir. Bazı insanlar sadece oyun performanslarını arttıracak bir klavye ararken, diğerleri hem iş hem de oyun ihtiyaçlarını karşılayacak bir klavye istiyor olabilir.

Bu yazımızda, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılayan en iyi fiyat / performans oyuncu klavyeleri tavsiye ve öneri listesi hazırladık.

Çocukluğumdan beri oyun oynamak benim için bir hobi olmuştur. Yıllar içerisinde FPS’lerden MOBA’lara, strateji oyunlarından aksiyon oyunlarına kadar geniş bir yelpazede binlerce oyun oynadım. Tabi oyun oynarken deneyiminizi etkileyen en büyük faktörlerden biri oyunu oynarken kullandığınız donanım. Bu sebep ile seneler içinde kendime oyun donanımı konusunda bir bilgi birikimi oluşturdum ve yazılarımda bu bilgi birikimini sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

Faik “RagingBull” Necef

İyi Bir Oyuncu Klavyesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bakalım

Yeni bir oyuncu klavyesi ararken genellikle bakılan ilk şey mekanik olup olmamasıdır. Mekanik klavyeler genel olarak, verdikleri his ve sundukları kalite bakımından, membrane klavyelerden üstündürler. Ancak günümüzde üretilen klavyeler birçok farklı firmanın ürettiği farklı tipte mekanik tuşlara sahiptir. Ayrıca son yıllarda mekanik hisli membrane klavyeler öne çıkmaya ve bütçe dostu alternatifler sunmaya başladı. Yani aslında bir klavye mekanik olduğu için kaliteli veya membrane olduğu için kötü olmak zorunda değil. Burada klavye özelinde bakmamız gerekmekte.

İkinci olarak, bakılması gereken malzeme kalitesidir. Çoğu mekanik klavye en azından ortalama bir kaliteye sahiptir, ancak bu her zaman geçerli değildir. Ucuz plastik kullanan klavyelerden kesinlikle kaçının. Bu klavyelerin tuşları genellikle kısa bir süre içerisinde kırılmaya başlayacaktır. Plastik olmayan klavyeler genel olarak gerçekten sağlam olmaktadırlar, ancak fiyatları yüksek oldukları için bu listede yer almamaktadırlar.

Üçüncü olarak, klavye ararken gerçekten ihtiyacınız olan özellikler neler, bunu bir kenara yazın. Çok yazı yazan birisiyseniz, bilek desteği olan bir klavye alın, ancak bilek desteği ayrı olarak alınabilen bir şey olduğu için, bunu çok düşünmenize gerek yok. Işıklandırma istiyorsanız, özelleştirilebilir RGB bir klavye ya da tek bir renk ile çalışan bir klavye seçebilirsiniz. Bazı klavyeler kulaklık ve USB girişi gibi ekstra özelliklere de sahipler, ancak böyle klavyeler günümüzde ender bulunmaktadırlar. Farklı sebeplerden dolayı, programlanabilir makro tuşlara da ihtiyacınız olabilir.

Son olarak ise istediğiniz klavyenin tasarımı üstünde düşünün. Bir FPS oyuncuysanız, numpad’i olmayan TKL bir klavye sizin için daha iyi olacaktır. Hem iş yaparım hem oyun oynarım diyorsanız ise, klasik tam boyutlu bir klavye alın. Aşırı oyuncular için tasarlanmış klavyelerden kaçının. Bu klavyeler genellikle kalite olarak ortalamanın altındadırlar.

Mekanik Klavye Tuşları Arasındaki Farklar Neler?

Bir mekanik klavye alacaksanız, farklı tuşlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Mekanik klavye tuşları genellikle renklere göre birbirinden ayrılır. Ancak temelde bu üç farklı türün içinde yer almaktadırlar. Farklı firmalar farklı tuşlar üretmektedirler, ancak renk isimlendirmesi genel olarak firmalar arasında aynı olmaktadır.

Lineer tuşlar, basma anından sonuna kadar size aynı hissi vereceklerdir. Tuşa basmanın kaydedildiği nokta basıldığında bir geri bildirim veya ses yoktur. Bu nedenle muhtemelen her tuşa bastığınızda dibe kadar vurmanız gerekecektir. Bu tür tuşlar yanlış basımlardan korunmak isteyen oyuncular tarafından tercih edilmektedirler.

Tactile tuşlar, basma noktasına vururken dokunsal bir geri bildirim sağlar. Tuşa bastığınızda, tuşa basmanızın başarıyla kaydedildiğini bilmenizi sağlayan küçük bir his alacaksınız. Bu tür tuşlar olabildiğince en hızlı şekilde tuştan geri bildirim almak isteyen oyuncular tarafından tercih edilmektedirler, ancak bazen yanlış basımlara yol açmaktadırlar.

Clicky tuşlar, çalıştırma noktasına basıldığında ek bir tıklama sesi sağlar. Yani tactile tuşlar ile benzerlikleri vardır ancak çıkardıkları ses ve verdikleri his daha yoğundur. Genellikle çok fazla yazı yazan insanların tercih ettiği bir türdür. Ancak çok gürültü yaptıkları için, birçok insan bu tuşları tercih etmez.

En İyi Oyuncu Klavyeleri 2022:

 • GamePower Ogre RGB
 • Philips SPK8404
 • Cougar Purı TKL
 • Monster Pusat K3 Pro
 • Rampage KB-R96 Ultimate
 • Logitech G213  
 • Logitech G413
 • SteelSeries Apex 3
 • Asus RA04 TUF Gaming K1
 • Piranha 2345
 • Bonus: Logitech G613

1-GamePower Ogre RGB

GamePower Ogre RGB

Genelde listelerimde 1. sırada giriş seviyesi bir ürün koymaktan kaçınırım. Ancak GamePower Ogre gerçekten fiyatı ve özellikleri ile ilk sırada olmayı hak ediyor.

Klavye mekanik olması ile beraber hem kırmızı hem de mavi tuşlar ile gelebiliyor. Kırmızı tuşlar lineer olup oyuncuların popüler tercihidir. Mavi tuşlar ise clicky yani sesli ve yazarların hoşlandığı tipten tuşlardır.

Klavyede ayrıca deri bileklik de mevcut. Bulunduğu fiyat segmentine göre bu gerçekten inanılmaz bir artı.

Görünüşü olarak da gayet şık olan klavye ayrıca tamamen özelleştirilebilir aydınlatma sistemine sahip. Biraz daha tasarruf etmek isterseniz bu özelliğin olmadığı Rainbow versiyonunu alabilirsiniz.

Avantajlar

 • Red / Blue tuş seçeneği
 • Deri bileklik
 • Gerçekten uygun bir fiyat
 • Işıklandırma

Dezavantajlar

 • Ortalama yapı kalitesi
 • Özel medya tuşları yok
 • Özel makro tuşlarına sahip değil
GamePower Ogre RGB

Baktığımız 5 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.3/5’dir.

GamePower Ogre RGB kullanıcı yorumu – n11

gerçek RGB mekanik oyuncu klavyesi. Uzun araştırmalar sonucu bu ürünü aldım. Ürünün paketlemesi güzeldi ürünün içinden tuş çıkarma aparatı ve 3 tane gamepower sticker çıktı öncelikle teşekkür ederim. Yazılımını yükleyip modlarına felan baktım ve çok memnun kaldım. Şu an bu klavyeden yazıyorum ve tuşların dokusu çok güzel insanı hiç bir şekilde yormuyor ve yazdıkça yazası geliyor insanın. Bilek desteğinin yapışık olmaması gerçekten çok iyi çünkü benim gibi eli büyük insanlar için bilek desteğinin ayrı şekilde kullanılması büyük avantaj sağlıyor

GamePower Ogre RGB kullanıcı yorumu – hepsiburada

Gerçekten piyasadaki çoğu klavyeden daha iyi olduğunu düşünüyorum.Kıyasladığım klavyeler 600 tl civarı.Ayrıca türkçe dizayn olarak geldi ve yazılımla rgb gayet göz doldurucu.Performansındanda çok memnunum yaklaşık 3 aydır kullanıyorum.Hiçbir sorun yaşamadım.Kablosu kalın ve sağlam.Bilek desteği zaten çok iyi onu diğer klavyelerden önde tutan özellikten biri.Fonksiyon tuşlarıda fazlasıyla yeterli.Işıklandırma gündüz az kalıyo ama önemli değil.Ayrıca yükseltme ayaklarıda baya sağlam ve kaydırmaz yapışkanlar kaliteli.Aklınızda varsa düşünmeden alabilirsiniz

2-Philips SPK8404

Philips SPK8404

Listemizde 2. sırada Philips SPK8404 geliyor.

Klavye, fiyatına göre, tasarımı ve kalitesi ile öne çıkıyor. Mekanik tuşları ve alüminyum gövdesi, kendisini bu fiyat segmentinde ki diğer klavyelerden ayırıyor.

Mavi tuş takımı kullandığı için biraz fazla ses çıkarttıklarını söylemekte fayda. Klavye ayrıca genel olarak ekstra bir özellik sunmuyor ve bileklik olmadan geliyor.

Ucuz fiyatı ve sunduğu kalitesinden dolayı SPK8404’ü 2. sıraya koydum, ancak bu klavye herkes için değil.

Avantajlar

 • Mekanik tuşlar
 • Fiyatına göre kaliteli malzeme
 • Uygun bir fiyat
 • Işıklandırma

Dezavantajlar

 • Ekstra özelliği yok
 • Ayrı medya tuşları bulunmuyor
 • Özel makro tuşlarına sahip değil
 • Bilek desteği ile gelmiyor

Baktığımız 4 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.4/5’dir.

Philips SPK8404 kullanıcı yorumu – hepsiburada

Malzeme kalitesi tuş basım hissiyatı tuşlar üzerindeki baskılar gerçekten çok güzel fiyatını kesinlikle hakediyor aydınlatma konusu gerçekten çok güzel olmuş acayip acayip renkler acayip acayip sıralarda düzelmemiş numerik tuşlar tek renk harf tuşları tek renk f tuşları tek renk harf tuşlarının üzerindeki numara tuşları tek renk yön tuşları tek renk şeklinde ayrılmış tuşlara tek tek renk ata’yı bilmek mümkün değil ancak bu şekilde dizayn edilmesi hem oyuncuların hem de fazlasıyla yazı yazmak için bu klavyeyi kullanacak kişilerin çok işine yarayacak diye düşünüyorum klavyedeki bence tek eksik nokta ses tekerleğinin olmaması bir üst model de varmış ancak benim bunu satın aldığım dönemde o model stoklarda yoktu klavyenin altındaki kauçuk ayaklar çok düzgün bir şekilde masaya tutunmuyor ne yazık ki ancak benim monitörünün ayağına dayandığı için klavye pek sıkıntı olmuyor alacakların dikkatine.

Philips SPK8404 kullanıcı yorumu – amazon

Tuşların sesi, ışık modları, ürün kalitesi ve yazım rahatlığı gerçekten çok iyi.
Bu fiyata, Türkçe karaktere sahip ve belirli bir standartta ürün bulmak gerçekten imkansıza yakındı.
Bundan önce rampage miydi öyle bir marka almıştım ve inanılmaz kötüydü. İyi ki iade edip bu ürünü aldım.
Bu fiyata alınabilecek en iyi Türkçe karakterli mekanik klavye bu sanırım.

3-Cougar Purı TKL

Cougar Purı TKL

Cougar Puri TKL, listemizdeki ilk tkl klavye.

Neden bir tkl klavye isteyebileceğinizi yukarıda belirtmiştim. Ancak klavye geneler olarak yüksek kaliteli bir tasarıma ve yapıya sahip.

Klavye hem kırmızı hem de mavi mekanik tuşlar ile satılmakta. Alırken buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Üstünde mıknatıslı bir koruma kabı ile geliyor ve kablosu yerinden çıkartılabiliyor. Yani sık seyahat ediyorsanız bu klavye size göre olabilir.

En büyük zayıf yanı klavyenin Türkçe yerine İngilizce olması. Yani Türkçe karakterler olmadan yazamam diyorsanız, bu klavye size göre değil. Ayrıca, klavyenin fiyatı, listedeki diğer klavyelere göre biraz fazla. Ancak şu an ülkemizde satılan en uygun fiyatlı tkl mekanik klavye olarak öne çıkıyor.

Avantajlar

 • Kaliteli yapı
 • RGB
 • Kolay taşınabilir

Dezavantajlar

 • İngilizce tuşlar
 • Fiyatı biraz tuzlu
 • Bilek desteği yok
Cougar Purı TKL

Baktığımız 2 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.8/5’dir.

Cougar Purı TKL kullanıcı yorumu – hepsiburada

Eger ingilizce klavye olmasi problem degilse tavsiye ederim.
Oldukca kucuk ebatlarda normal klavyelere nazaran masamin uzeri eskiye oranla kullanilabilirligi artti.
Tus basimi biraz sert ve sesli gibi blue switch sanirim onunla alakali.

4-Monster Pusat K3 Pro

Monster Pusat K3 Pro

Monster Pusat K3 Pro, listemizdeki ilk tam teçhisaztlı klavye.

Klavyede olmayan özellik yok. Kırmızı ve mavi mekanik tuşlar ile gelen klavyede hem makro tuşları hem de ayrı olarak medya tuşları bulunuyor. Ses açma ve kapatma için bir tekerleğin olması da gerçekten güzel.

Klavye manyetik bir bilek desteği ile geliyor. Klavyede ayrıca ekstra bir USB 2.0 girişi var. Ancak güç kablosu yerine sabitlenmiş.

Genel olarak iyi bir klavye ve listenin biraz gerisinde olmasının tek sebebi, bir tık yüksek olan satış fiyatı. Ancak yüksek bir fark olmadığı için kesinlikle K3 Pro’ya bakmanızı tavsiye ederim.

Avantajlar

 • Mekanik tuşlar
 • RGB
 • Özel makro ve medya tuşları
 • Mıknatıslı bileklik

Dezavantajlar

 • Program ara yüzü zayıf
 • Ortalama fiyat
 • Ortalama yapı kalitesi
Monster Pusat K3 Pro

Baktığımız 4 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.5/5’dir.

Monster Pusat K3 Pro kullanıcı yorumu – trendyol

Klavyenin öncelikle beğenmediğim noktalarından başlayayım: yazılım, yay sesi, abartılı kablo kalınlığı. Beğeneceğimi düşünerek per-key rgb ve red switch aldım ve düşündüğüm gibi de oldu, renkler de switchler de on numara. Yay çınlama sesine gelirsek fazlasıyla mevcut, geceleri bir ufak sıkıntı oluyor onun haricinde de yine duyuluyor olsa da rahatsız etmiyor. Ama hassas arkadaşlar kesinlikle duyar. Kulaklık takmadığınız sürece bu çınlama sesini duyarsınız. Bence switchlerden de değil klavyenin kasasının metalik olmasından ötürü orta bölge tuşlarından geliyor bu ses. Yazılımı da berbat, indirdiğim gibi sildim. Gerek de yok zaten makro dahil klavyeden kolaylıkla ayarlanabiliyor. Özetle per-key rgb ve red switch sizin için de öncelik ise ve aldığınız ürünün arkasında marka ve servis olsun istiyorsanız (ki Monster bu konuda gayet iyidir) bu ürün tek alternatifiniz olabilir.

Monster Pusat K3 Pro kullanıcı yorumu – hepsiburada

adamlar oturmuşlar bir klavyede ne olabilir ne olsa en işlevsel ürün olur diye düşünmüşler hepsini bir klavyeye aktarmışlar abi,monster çok iyi bir şekilde ilerletti türkiyede potansiyelini,verilen parayı bu kadar hak eden bir ürüne nadir rastladım diyebilirim birde böyle tuşlar seneler geçsede işlevini yitirmesse heralde o zmn naparım bilemem 🙂
1- klavyede ek usb girişi var flash ,hdd vb. buraya takıyosun işini pratik hallediyosun
2- ışıklandırma seçenekleri muazzam renk şöleni
3- tasarımını ben çok beğendim yanlardan falan süzülen ışıklar çok iyi olmuş
4- ses açma kısma tuşu gaz verir gibi böyle fena bişi (sağ üstte)
5-multimedya tuşları klavye alırken olmazsa olmaz bir özelliğim zaten olmazsa en kralınıda yarı fiyatına getir almam
6- G makro tuşlarını klavye üzerinden pratik bir şekilde ayarlayıp sıfırlayabiliyosun pc de bir program kullanmadan
7-klavye ağırlığı açıkçası hoşuma gitti
ilk izlenimim bunlar kullandıkça bi kaç özelliğe daha rastlayacak gibiyim teşekkürler monster

5-Rampage KB-R96 Ultimate 

Rampage KB-R96 Ultimate

Rampage KB-R96 Ultimate, Pusat K3 Pro ile aynı fiyat aralığında bulunuyor.

Klavye zarif ve şık tasarıma sahip. Etrafı tamamen RGB ile örülmüş ve güzel bir bileklik ile geliyor. Ayrıca suya karşı da dayanıklılığı var.

Tuş olarak, R96 ne mekanik ne de membrane kullanıyor. Klavyede bunu yerine, son zamanlarda popüler olan, optik tuşlar var. Bu tarz tuşlar genel olarak mekanik ile aynı hissi vermese de performans olarak aynı düzeydeler. Bu klavyede genel olarak iyi oldukları söylenebilir.

K3 Pro ile gelen makro ve medya tuşları gibi birkaç özellik bu klavyede yer almıyor ancak yine de göz atılması gereken bir ürün olduğunu düşünüyorum.

Avantajlar

 • Uygun fiyat
 • Bileklik
 • Suya dayanıklı
 • RGB

Dezavantajlar

 • Ayrı olarak makro ve medya tuşları yok
Rampage KB-R96 Ultimate 

Baktığımız 5 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.7/5’dir.

Rampage KB-R96 Ultimate kullanıcı yorumu – trendyol

Ürünün malzeme kalitesi beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. İnanılmaz sağlam ve kaliteli hissettiren aliminyum bir kasaya sahip. RGB modları bol ve youtube da duyacaklarınızın aksine bir yazılım desteği de mevcut (makro da yapabiliyorsunuz bu yazılımla), araştırıp edinebilirsiniz. RGB parlaklığı karakter kısmında iyiyken, altında kalan parantez gibi ikincil öğeleri aydınlatmaya yetmemiş , o kısımları görmesi biraz zor. Klavyeyi saran etrafındaki led şeridi de ayrıca ayarlayabilir, ya da kapatabilirsiniz ancak ben “tek renk modu”nda maviden başka bir renge sokmayı ne yazılımdan, ne de FN keyleri ile başaramadım (etrafındaki led şerit için konuşuyorum). Tuşların hissi mükemmel ve klavyenin tepki süresi gerçekten inanılmaz hızlı, ancak bu LC siyah switchlerden gelen sesin mavi switchlere göre bir tık düşük olmasını beklerken, aynı mavi switch ayarında bulmak bir tık hayal kırıklığı oldu. Bu konuya takık olanlar brown ve red switchli başka cihazlara yönelmek isteyebilirler. Ancak mavi switchle problemi olmayanlar düşünmeden alabilirler. Kablo uzunluğu gayet yeterli ve örgülü kablo olması büyük bir artı. Tuşlar biraz fazla hassas, en ufak dokunmada algılıyor diyebilirim switch’lerin doğasından dolayı, eli klavyede çok gezen arkadaşlar yazım hatası yapabilirler. Ancak oyunlardaki etkisi tartışılmaz. Sağ üstteki ses butonlarının ayrı oluşu ise, bence büyük bir artı. Bilek dinlendirme pad’i bir tık uzun olabilirmiş, bileğiniz çok az dışında kalıyor. Ancak bu parça da aşağıdaki vidalardan sökülebilir. Altında doğru katlanır halde kullanmak bence mümkün deği, çünkü arka yükseklik ayakları kurtarmıyor. Bu pad’in yüzeyi ise bence gayet iyi, rahatsız etmiyor. Sonuç olarak ekonomik, dehşet hızlı (daha hızlısı şu an yok sanırım), kaliteli bir mekanik klavye arıyorsanız, mavi switch kullanan sesli klavyelerle bir probleminiz yoksa, düşünmeden alabileceğiniz bir klavye çıkarmış rampage.

Rampage KB-R96 Ultimate kullanıcı yorumu – trendyol

merhaba arkadaşlar, şuan rampage ultimate ‘den yazıyorum. yorumum şöyle; klavye kaliteli, malzeme hissiyatı metal ve plastik karışık. rgb aydınlatması baya fazla ve özel olarak ayarlıyabileceğiniz 5 profil bulunuyor(sadece seçtiğiniz tuşlar yanıyor). arka çizgi şeklinde aydınlatması masaya çok hoş bir görüntü katıyor. gelelim sesine ve hissiyatına; öncelikle klavyemiz optik switch(kesinlikle çok hızlı. tuşa yarım bastığınızda bile iletiyor), siyah switch olmasına bakmayın linear değil tactical (yani ortasında bastığınızı geri bildiren çıt çıt hissiyatı var -uçlu kaleme bastığınızdaki gibi bir his-), sesi blue switch kadar olmasada bir miktar var (yani şöyle ifade edeyim; ben ailemle aynı odada kullanıyorum, eğer aileniz çok fazla ince sese takılan biri değilse rahatsız olmazlar,benim ailem normalde de sese alışıklar sürekli yanlarında oynarım, odanızdaysanız zaten sıkıntı yok). hissiyatına gelecek olursak mekanik klavyeler, normal zarlı klavyelere göre çok yumuşak ve çabuk ileten klavyelerdir. yorumum bu şekildeydi.

6-Logitech G213

Logitech G213

Logitech G213, listemizdeki ilk mekanik olmayan klavye.

Bu klavye uygun fiyatlanmış ancak mekanik bir klavye değil. Membrane bir klavye için iyi bir hissiyata sahip. Bu tür klavyeler genellikle mekanik hisli klavye olarak tanıtılmaktadırlar. Klavye, ayrıca suya karşı dayanıklı.

Klavyede medya tuşları ve bilek desteği mevcut. Ancak bilek desteğini yerinden çıkartamıyorsunuz.

Logitech’in kendi programı sayesinde makro ve ışık ayarı yapabilirsiniz, ancak özel olarak makro tuşlarına sahip değil.

Giriş seviyesi klavyeler içerisinde potansiyel olarak düşünülebilir, ama listedeki diğer aynı fiyat segmentinde yer alan mekanik klavyelere göz atmanızı tavsiye ederim.

Avantajlar

 • Uygun fiyat
 • Işıklandırma

Dezavantajlar

 • Mekanik değil
 • Özel makro tuşlarına sahip değil
 • Bilek desteği yerinden çıkartılamıyor
Logitech G213

Baktığımız 4 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.6/5’dir.

Logitech G213 kullanıcı yorumu – trendyol

Klavye mekanik değil onu bir kez aklınızda bulundurun klavye mechdome(mekanik hissiyatlı klavye) klavye de fark ettiğim şey çok kullanılan tuşlar örneğin w a s d çok ses çıkarmıyor ama örnek k l ö tuşları aynı mekanik gibi ses çıkarıyor aydınlatma seçenekleri logitech ghub indirirseniz gerçekten çok kaliteli aydınlatma seçeneği bulabilirsiniz klavye de 6 tane renk seçeneği var isterseniz kendi tarzınıza göre de renk uydura bilirsiniz topluluk kısmında diğer kullanıcıların yaptığı aydınlatma seçeneklerini de indiril kullana bilirsiniz makro atama tuşları gayet sade ve kullanışlı eğer ki hem ucuz hem RGBli hemde mekanik klavye gibi hissetmek istiyorum diyorsanız kesinlikle almanızı tavsiye ederim öZellikle su geçirmeme olayını çok beğendim bilerek sırf denemem için döktüm ve gerçekten su geçirmiyor Işık’larda bir sorun oluşturmuyor klavyenin içini temizlemek de bi hayli kolay açıkça söylemek gerekirse overgame kısa süre içerisinde teslim ettiği için teşekkürler ve logitech firmasını bir kez daha ayakta alkışlıyorum sıhhatle kalın

Logitech G213 kullanıcı yorumu – ekşisözlük

mekanik tuşlara sahip olmayan oyuncu klavyesi. çok sessiz bir klavye olduğu söylenemez ancak bazı mekanik klavyelerde olduğu gibi inşaat sesleri çıkarmıyor. türkçe versiyonunda enter tuşu olması gerektiği gibi büyük ancak sol shift tuşu biraz kısa. sadece tuşların üzerindeki karakterler aydınlatıldığı için ışıkları göz almıyor ancak üst kısımda lock ışıkları anlamsız şekilde göz alıyor.
rgb aydınlatma, bilek desteği, multimedya tuşları ve bir seviyeye kadar su geçirmezliği artı yönleri.
20 yıllık microsoft multimedia klavye 1.a deneyimi sonrası yeteri kadar tatmin etmiştir.

7-Logitech G413

Logitech G413

Listemizdeki 2. Logitech klavyesi olan G413, şekil itibari ile SPK8404’e benziyor.

Klavyenin hem kırmızı tuşlu hem de Logitech’in kendisine özel olan Romer G tactile tuşlu CARBON sürümü mevcut.

Kalite bakımından iyi ancak tek renkli olması ve herhangi bir ekstra özellik ile beraber gelmemesi kendisi sıralamanın gerisine atıyor. Fiyat olarak da pek cazip değil.

Avantajlar

 • İyi kalite

Dezavantajlar

 • Tek renkli ışıklandırma
 • Ekstra bir özelliği yok
 • Ortalama fiyat
Logitech G413

Baktığımız 4 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.2/5’dir.

Logitech G413 kullanıcı yorumu – hepsiburada

Oyun bilgisayarımda cherry mx switchli g710+ kullanıyorum, g413ü de işyrerindeki bilgisayarım için aldım çünkü mekanik klavye alışkanlık yapıyor. Şimdi g413te daha yeni teknoloji romer g switchler mevcut. Kısa bir cherry – romer kıyaslaması yapacak olursak, romerde boşluk hissi daha az, tuşlar daha kısa, daha sert ve tuş sesi daha az. Bu sebeplerle bence romer gerek oyun gerek yazı yazmak için oldukça başarılı bir switch türü. Bu arada cherry switchler de oldukça karakterli ve güzel hisli; cherry veya romer hangisini seçerseniz seçin sizi tatmin edecektir. Gelelim g413e, klavye oldukça sade, şık bir tasarıma sahip altta el bilek desteği için aparatı yok ancak ihtiyaç da duymuyosunuz, örneğin g710+yı yanında gelen el bilek desteği olmadan kullanmak çok zor oluyor. Ayrıca g413ün sağ üst kısmında usb girişi mevcut, laptoptan iki tane usb girişini yemesini bu şekilde telafi etmiş oluyor. Tuşların aydınlatması gözü yormuyor ve düzeyi ayarlanabiliyor. Klavyenin tek kötü yanı oyun için düşünürseniz macro tuşu bulunmuyor. Onun dışında ses açma kısma müzik durdurma gibi fonksiyonları mevcut.

Logitech G413 kullanıcı yorumu – amazon

Eski klavyem G105’ti. Uzun süredir mekanik klavye almak istiyordum. Bilinen bir markanın uygun fiyatlı ürünlerini incelerken gördüm, sonra internette de izlenimlere bakıp buna karar verdim. Hissi çok güzel, bu kişisel bir tercih olabilir ancak yapım kalitesi tartışmasız biçimde çok iyi. Alüminyum gövde kullanıldığı için klavyeyi bükmeniz imkansız. Yazarken ya da tuşlara hızlıca basarken de hiçbir şekilde esnemiyor. Tuşların işlev mesafesi membran klavyelere göre kısa, ve daha az bir kuvvetle basılabiliyor. Uzun süre yazı yazıldığında da eli yormayacak bir yapıda. Arka ışığı kırmızı ve kapalıdan tam güç aydınlatmaya beş kademe var. Özel medya tuşu bulunmuyor, ancak FN ile birlikte basılacak şekilde ayarlanmış tuşlar var. Daha geniş dizilimli bir klavyeden geçerken özellikle Shift, Control ve Caps Lock tuşlarına yanlışlıkla basmanız olası, ancak 1 haftalık kullanım sonrası kolayca alışılıyor. Sessiz bir klavye değil ancak tuşun altındaki anahtardan gelen bir ses yok fakat hissi bu şekilde. Ses anahtarın tuş yuvasına değmesinden kaynaklanıyor. En az 5 yıl boyunca kullanılabilir gibi görünüyor. Bu fiyata çok iyi bir ürün, G105’ten tek eksiği klavyenin en solunda G tuşları olmaması, oyun sırasında mikrofon için F tuşlarına basmak eli esnetiyor ya da QWER / WASD tuşlarından eli kaldırmak gerekiyor.
Genel olarak sundukları ve fiyatını göz önüne alırsak çok uygun bir ürün, indirime girmişse kaçırmayın derim.

8-SteelSeries Apex 3

SteelSeries Apex 3

Steelseries’in Apex 3 oyuncu klavyesi genel olarak kötü değil. Ancak fiyatına göre mekanik olmaması gerçekten üzücü.

Apex 3, mekanik hisli bir membrane klavye. Sus geçirmezlik gibi bir avantajı olsa bile, gecikme süresi ve his olarak, mekanik klavyelerin gerisinde.

Klavyenin kendisi genel olarak tasarım olarak şık ve ek olarak bir ses tekerleği bulunuyor. Klavye ayrıca güzel bir bileklik ile geliyor.

Listemiz içerisinde önde olan klavyelere bakmanızı tavsiye ederim, ancak Apex 3’ü güzel bir indirim olması durumunda almayı düşünebilirsiniz.

Avantajlar

 • Kaliteli ve şık tasarım
 • Su geçirmezlik
 • RGB
 • Bileklik

Dezavantajlar

 • Mekanik değil
 • Fiyatı biraz yüksek
SteelSeries Apex 3

Baktığımız 4 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.8/5’dir.

SteelSeries Apex 3 kullanıcı yorumu – hepsiburada

Bilerek sessiz olsun rahatsiz etmesin diye 3u tercih ettim, tam bekledigim gibi hic ses gelmiyor, kaliteli malzeme kullanildigi belli zaten steelseries ve gercekten cok kullanisli bir urun. Su gecirmez ozelligi var, klavye uzerinden multimedya ayari yapilabiliyor, ledler gayet basarili ucuz goz yoran cinsten degil, mekanik klavye gibi tuslar gomulu degil basmasi cok, kablosunu cok iyi dusunmusler klavyenin arkasindan saga yada sola gidecek sekilde kanal var yani egilip bukulmeyi onluyor ve bilek destekleme aparati gercekten uzun sure kullanimda asiri ise yariyor. Kargo guzel gonderilmisti, herhangi bir sikinti yasamadim hepsi jet ile iki gunde ulasti. 200tl daha az verip sacma bir urun almak yerine bence boyle dayanikli bir urun almak daha iyi. Kesinlikle tavsiye ederim.

SteelSeries Apex 3 kullanıcı yorumu – amazon

Klavyeyi uzun araştırmalarım sonucu (en pahalı en iyidir gibi değil kesinlikle) oyun bilgisayarımın son parçası olarak aldım.
İlk göze çarpan klavyenin kalitesi. Malzemesi çok oturak ve sağlam. Mıknatıslı bilek desteği de var. Gayet rahat hissettiriyor.
İkinci olarak tuşların basış hissi; çok yumuşak, rahat ve hoş bir hissi var. Tuş sesi çok yüksek değil klavyede, etraftakileri çok rahatsız edecek düzeyde değil, bu bir artı. İlk kez bu klavyede kullanılan omniswitch’lere sahip klavye. Şöyle oluyor, tuşların altında diğer mekanik klavyelerdeki gibi bir anahtar bulunmuyor. Bunun yerine tuşun basımı, tuşun tabanı ve üstündeki zeminin arasındaki mesafenin manyetik alanının hesaplanışıyla gerçekleşiyor. Bununla ilgili birçok video mevcut internette, bakabilirsiniz daha detaylı bilgi için. Yalnız bu switchler sadece yazı yazılan tuşlarda mevcut, numpad, yön ve F tuşlarında Cherry MX anahtarlar kullanılmış. Bu omniswitch’lerin en önemli özelliği tuşun ne kadar basımda klavyenin basımı algılayabileceğinin ayarının yapılabilmesi. İsterseniz çok hafif basarsınız, isterseniz sonuna kadar, bunu ayarlayabiliyorsunuz.
Klavyede RGB desteği mevcut, uygulamasını indirip istediğiniz gibi renk ve efekt ayarı yapabiliyorsunuz tuşlara. Klavyenin sol üstünde bir de usb girişi var fakat bunun 2.0 olması biraz garip olmuş. Klavyenin sağ üst köşesinde ufak bir ekran ve ses tekerleği var. Bu tekerlekle isterseniz tuşun basım hassasiyetini ve RGB ayarlarını yapmak da mümkün. Ekranda ise isterseniz cpu – gpu kullanımı gibi bilgileri, isterseniz desteklenen oyunlarla ilgili bilgileri ya da gif görsellerini görüntüleyebiliyorsunuz.
Klavyenin iki eksiği var bence, ilki Türkçe tuş dizilimine sahip olmaması. Tuşların yerini ezbere biliyorsanız çok büyük sıkıntı olmuyor o da. İkincisi ise fiyatı. Gerçekten kaliteli bir klavye ama (okuduğum kadarıyla) yabancı kullanıcılara bile pahalı gelen bir fiyatı var ürünün. Sıfırdan PC toplayacaksanız ve çok geniş bir bütçeniz varsa ya da benim gibi ana parçaları önceden almış, tek eksiğiniz iyi bir klavye ise ürünü tavsiye ederim.

9-Asus RA04 TUF Gaming K1

Asus RA04 TUF Gaming K1

Asus RA04 TUF Gaming K1 oyuncu klavyesi, tıpkı Apex 3 gibi, mekanik hisli bir klavye.

Genel olarak, 2 klavyenin de artı ve eksi yanları neredeyse aynı. Apex’in bir üst sırada olmasının sebebi, şahsen tasarımını daha çok beğeniyor olmam.

Tabii K1, Apex 3’e göre çok daha ucuz. Bu yüzden alınması düşünülebilir bir fiyat / performans ürünü.

Avantajlar

 • RGB
 • Bileklik
 • Fiyatına göre iyi

Dezavantajlar

 • Ortalama kalite
Asus RA04 TUF Gaming K1

Baktığımız 4 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.5/5’dir.

Asus RA04 TUF Gaming K1 kullanıcı yorumu – hepsiburada

Arkadaşlar editör olarak şunu söyleyeyim size:
Öncelikle bilgisayarınıza bağladığınızda otomatik olarak Aura Creator ve Armoury Crate yazılımlarını indirmenize yardımcı oluyor bu klavye.Beğendiğim diğer husus ise klavyenin gerçekten çok sessiz ve ışığının yumuşak olması.Malzemesi fiyatına göre çok iyi eğip bükemiyorsunuz.Yazılım üzerinden istediğiniz şekilde kişiselleştirebiliyorsunuz.Ses artırma azaltma butonu tekerlek şeklinde çeviriyorsunuz hoşuma gitti.Windows lock özelliği olması iyi çünkü rekabetçi oyunlarda bazen windows tuşuna yanlışlıkla bastığımız zaman oyunu aşağıya alıyor ve sinirlenebiliyoruz 🙂

10-Piranha 2345

Piranha 2345

Listemizi gerçekten bütçesi düşük olan bir oyuncu klavyesi ile kapatmak istedim.

Piranha 2345 mekanik hisli, şık ve sade bir klavye. Renkleri RGB değil, ancak satıldığı fiyatı da düşündüğümüzde, hiçten iyidir diyorum.

Kalite olarak tabi çok bir şey demek mümkün değil. Ancak gerçekten bütçe dostu bir klavye arıyorsanız, Piranha 2345 en azından sizi birkaç günden sonra yarı yolda bırakmaz.

Avantajlar

 • Ucuz

Dezavantajlar

 • Genel olarak ortalamanın altında
Piranha 2345

Baktığımız 3 siteye göre ürünün ortalama puanı 4.5/5’dir.

Bonus: Logitech G613

Logitech G613

Listemize bonus olarak kablosuz bir oyuncu klavyesi eklemek istedim.

Logitech G613, her ne kadar fiyatı yüzünden tam olarak bir fiyat / performans ürünü olmasa da sunduğu özellikler açısından gerçekten iyi bir klavye.

Romer G mekanik tuşları ile gelen klavye, hem bluetooth üzerinden hem de wireless olarak bağlanabiliyor. Ayrıca 6 adet makro tuşuna ve medya tuşlarına sahip.

Yüksek fiyatı dışında en büyük zayıf yanı ise tuşlarının aydınlatmaya sahip olmaması, ancak 2 adet pil ile 1 yıl civarında dayandığını söylemekte fayda var.

Avantajlar

 • Kablosuz
 • Makro ve medya tuşları

Dezavantajlar

 • Yüksek fiyat
 • Çıkartılamayan bileklik
 • Tuş aydınlatması yok
Logitech G613

Baktığımız 4 siteye göre ürünün ortalama puanı 3.9/5’dir.

Logitech G613 kullanıcı yorumu – hepsiburada

G613 oyuncu odaklı bir klavye olmakla birlikte sol tarafındaki programlanabilir 6 adet G tuşu dışında standart bir klavye düzeninden pek farkı yok. Sağ üst köşedeki medya tuşları mekanik olmasa da kullanımı gayet rahat. Ürün incelemelerinde medya tuşlarına yapılan kötü eleştiriler bence haksız. Klavye kablosuz ve mekanik. Tuş aydınlatması yok. Sadece CapsLock, Battery, Wifi ve Bluetooth ışıkları yanıyor. (NumLock ışığı yok.) Arka plan aydınlatmanın bulunmayışı oyuncular için yetersiz kalabilir. Benim için sorun teşkil etmedi; çünkü bu klavyenin benim çalışmalarımdaki amacı yoğun veri girişlerinde ve kodlama yaparken kullanım kolaylığı sağlaması. Bu anlamda “olgun” kullanıcılar için de oldukça ergonomik, sade ve şık bir klavye. Mekanik tuşların hassasiyeti tatmin edici. Diğer mekaniklere göre ses seviyesi daha düşük. Daktilo sesine sahip değil; daha çok teleks benzeri bir ses seviyesi var (hatırlayanlar için). Klavyenin aksamı plastik olmasına rağmen ağır sayılabilir. Masa üzerindeki hissiyatı demir atmış gemi gibi. Son bir not; Logitech bu klavyede hem USB üzerinden Wifi hem de USB’siz Bluetooth bağlantılarına olanak sağlamış. Bu iki seçeneğin konulma amacı iki bilgisayara da ilgili tuşa basılarak anında bağlanma imkanı verilmesi. Bu işlevi çok kolay yerine getiriyor ve iki bilgisayar arasındaki geçişler çok hızlı. USB dongle üzerinden Wifi bağlantısı da güçlü görünüyor. Ancak, Logitech bu modelde Unifying özelliğini mümkün kılmamış, yani tek bir USB dongle üzerinde birden çok Logitech kablosuz ürününe komut gönderilme özelliği yok. Klavye ile birlikte gelen USB dongle sadece bu cihaza özgü ve üzerinde de G613 ibaresi var.

Logitech G613 kullanıcı yorumu – ekşisözlük

logitech’in g serisi kablosuz mekanik oyuncu klavyesi. ışıksızdır. diğerlerinden farkı, logitech’in ismini lıghtspeed verdiği bir teknoloji ile usb alıcı üzerinden bilgisayara bağlanabilmesi. bu sayede iddia ettikleri üzere 1 ms gecikme ile tuş vuruşunu kablosuz olarak bilgisayara iletebiliyor.
bunun dışında bir de bluetooth bağlantı seçeneği var ki (daha yavaş bir bağlantı tipi) bu da ürünü diğer cihazlarla da kullanılabilir hale getiriyor. hatta öyle ki bluetooth ile telefonunuza, aynı anda usb dongle ile bilgisayarınıza bağlayıp klavye üzerindeki atanmış tuşlar ile iki cihaz arasında geçiş yapabilirsiniz.
kutusundan bir de masaüstü telefon tutacağı çıkıyor. şarj özelliği olmayan bu tutacağın * gelmesinin sebebi hem bluetooth ile bağlı cihazınız üzerinde klavyeyi kullanırken eller serbest biçimde çalışabilmek, hem de logitech arx control mobil aplikasyonu ile telefonunuzdan oyununuz ve bilgisayarınız hakkında geri bildirim almak.
atanmış ses ve medya oynatım tuşları bulunması da ofis kullanımı için ideal oluyor.
aynı zamanda üzerinde g1-g6 olmak üzere istediğiniz şekilde programlayabileceğiniz 6 kısayol tuşu da var. bunlarla hazır yazılar yazdırabilir, bir web sayfasını ya da bir programın açılmasını sağlayabilirsiniz.
mekanik switch olarak logitech’in romer g dediği switchler var üstünde. 70 milyon tuş vuruşu ömrüne sahip bu switchler fark edilebilir bir “bastığını anlama” noktasına sahip. 1,5 mm sonra tuşa basmış olduğunuzu varsayan bu klavyede klavyeyi döverek yazarsanız bir miktar ses geliyor evet. ama daha yumuşak olursanız mekanik klavyeler için sessiz kaldığını da söyleyebilirim.
hepsini göz önünde bulundurunca bu dahili bilekliği olan, 1 kilo 470 gram ağırlığındaki bu klavye, klavyeye harcadığınız paranın karşılığını verecek özel bir model olarak mekanik klavyeler arasında yerini alıyor.

En Pahalı Oyuncu Klavyesi

Logitech G915 Güncel Hepsiburada fiyatını incele

En Ucuz Oyuncu Klavyesi

Everest KB-G7 ARMOR Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

Ben Olsam Hangisini Tercih Ederdim?

Ben şahsen, şu an Logitech G613 kullanıyorum. Bu klavyeyi almamdaki temel sebep kablosuz özelliğiydi. Gerçekten kablolu bir klavyeden hiçbir farkı yok, ancak ışıklandırması olmadığı için karanlık ortamda kullanması zor bir klavye. Hem bluetooth hem wireless olması ve altı adet makro tuşa sahip olması gerçekten hoş özellikler. Bu tür ihtiyaçlarınız var ise zaten şu an ülkemizde bir alternatifi olmadığı için, G613 tavsiye etmekteyim.

Siz Olsanız Hangisini Tercih Ederdiniz?

Bazı popüler klavyeleri listemizde bulamamış olmanız normal. Çünkü, şu an piyasada yüzlerce oyuncu klavyesi mevcut ve listemizde bunların hepsine tabii ki yer vermek imkansız. Bu bakımdan, yorum kısmına düşüncelerinizi ve sorularınızı yazarsanız, bir karşılaştırma yapabilir ve de seçim yapmanızda yardımcı olabiliriz.

Diğer Oyuncu Ekipmanları İncelemeleri

Oyuncu klavyesi ile birlikte ihtiyacınız olabilecek diğer oyuncu ekipmanları ile alakalı yazıları da yine aynı titizlikle incelemeye çalıştık. Aşağıdaki paragraflara bakarak ihtiyacınız olanları inceleyebilirsiniz.

En İyi Oyuncu Bilgisayarları

Piyasadaki en iyi oyuncu bilgisayarlarını aynı zamanda fiyat/performans olarak en mantıklılarını incelediğimiz yazımızda seçtiğimiz modeller şunlar:Monster Abra A5 V17.1.3,Asus ROG Strix G15,Lenovo Ideapad Gaming 3,Acer Nitro 5,Asus TUF Gaming F15,Dell G15,Casper Excalibur G770,MSI GF65 Thin,Asus ROG Zephyrus G14,Monster Tulpar T5 V21.7,Rampage Addison Showy.

Fiyat/Performans Oyuncu Kulaklıkları

Farklı sebeplerden ötürü yeni bir oyuncu kulaklığı arayışı içinde olabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz yazıda farklı ihtiyaçlara uygun bazı fiyat/performans oyuncu kulaklıkları göz attık. En iyi oyuncu kulaklıklarını tavsiye ettiğimiz yazımıza bakabilirsiniz. Yazıda hem en iyi oyuncu kulak üstü kablolu kulaklıklar, hem tavsiye gaming kulak içi kablolu kulaklıklar, hem de en iyi gaming kablosuz(wireless) kulaklıklar var. İncelemesi olan ürünler ise şunlar: Gamepower-Mihawk, Logitech Astro A10, Rampage R36 Drop, Anker SoundCore Strike 3, Corsair HS35, Razer Tiamat 2.2 V2, SteelSeries Arctis 1, HyperX Cloud Silver, Asus TUF Gaming H7 Wireless, Corsair HS70 Pro Wireless, SteelSeries Arctis 1 Wireless, Razer HDS Hammerhead Duo, HyperX Cloud Earbuds, Razer Hammerhead True Wireless Earbuds.

Fiyat Performans Oyuncu Fareleri (Mouse’lar)

Yeni bir oyuncu mouse’u arıyorsanız bütçe dostu 12 adet fiyat/performans oyuncu faresi incelediğimiz bu yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızda incelediğimiz modellerden en iyi Logitech oyuncu kulaklıkları: Logitech G502 Hero, Logitech G102 / 203, Logitech G305 Lightspeed Wireless, Logitech G Pro Wireless / Hero, Logitech G604. En iyi SteelSeries oyuncu kulaklıkları: SteelSeries Rival 3, SteelSeries Rival 300S, SteelSeries Rival 600 / 650. En iyi Razer gaming mouse modelleri: Razer Basilisk X Hyperspeed, Razer Deathadder V2. Diğer markalardan en iyileri ise şöyle: Corsair Ironclaw RGB / Wireless, Rampage SMX-R9,

En İyi Oyuncu Koltukları

Size konforlu bir deneyim sunacak farklı tasarımdaki en iyi oyuncu koltuklarına baktığımız yazımıza bakabilirsiniz. Bu yazımızda seçtiğimiz modeller ise şunlar: Xdrive Fırtına, Zio Venom, Calitte Titan TT, Aerocool ThunderX3 YC3, a Gamer Series Blade Mood, page KL-R40 Throne, Gamer Oyuncu Koltuğu, Koçoğlu Mobilya Oyuncu Koltuğu, Türksit Tulpar, Türksit M3.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir