En İyi Optik Gözlük Markaları ve Modelleri [2023]

Bu listemizde sizinle 2022 yılının en iyi optik gözlük markalarını inceleyeceğiz. Aynı zamanda o markanın en popüler modellerini de listeye ekleyeceğiz.

Tom Ford

Tom Ford Optik Gözlük Marka Logosu

Modaya yön veren en büyük tasarımcılardan Tom Ford, Gucci ve Yves Saint Laurent gibi ünlü markalarla çalıştıktan sonra 2005 yılında Amerika merkezli Tom Ford markasını kurmuştur. Marcolin Group ile ortaklığı sonucunda optik gözlük ve güneş gözlüğü üretimini ve dağıtımını devam ettirmektedir. Ayrıca ayakkabı, aksesuar, çanta, kozmetik ve parfüm gibi ürünleri de bulunmaktadır. Amerikan malıdır. CEO’su Domenico De Sole’dir. Tom Ford Beauty ise Estée Lauder ile işbirliği sonucunda oluşan alt markasıdır. Pilot, kare, cat eye en popüler stilleri arasında yer almaktadır.

Tom Ford resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Silhouette

Silhouette Optik Gözlük Marka Logosu

Silhouette, 1964 yılında Anneliese ve Arnold Schmied tarafından Silhouette International Schmied AG bünyesinde kurulmuştur. Avusturyalı optik gözlük ve güneş gözlüğü üreticisidir. CEO’su Reinhard Mahr’dir. 1999 yılında piyasaya sürülen Titan Minimal Art tasarımlı çerçeveler, Silhouette’in ikonik ürünü olarak kabul edilmektedir. Çerçevesiz, menteşesiz, vidasız ve hafif olan bu model, NASA yetkililerinin tercihi ile uzayda bile kullanılmıştır. Diğer popüler modelleri ise TMA Must Collection, Blend, Eos View, Elegance, Racing Collection, Urban Lite, SPX Illusion ve Essence’dir.

Silhouette resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Carrera

Carrera Optik Gözlük Marka Logosu

Carrera, 1956 yılında Avusturya’da Wilhelm Anger tarafından kurulmuştur. Optik gözlük ve güneş gözlüğü tasarlayıp üreten Safilo Group SpA’ya ait bir markadır. 1996 yılında satın alınmıştır. Şu anda İtalya’nın Padova kentinde faaliyet göstermektedir. Avusturyalı bir marka iken şu anda İtalyan malıdır. Safilo Group SpA, Luxottica’dan sonra en büyük ikinci optik gözlük ve güneş gözlüğü markasıdır. Şirketin diğer alt markaları Polaroid Eyewear, Seventh Street, Safilo, Smith Optics, Blenders Eyewear ve Privè Revaux‘dur. CEO’su Angelo Trocchia’dır. En popüler modelleri ise Carrera 1117/G, Carrera 245, Carrera 255 ve Carrera 250’dir.

Carrera resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vogue Eyewear

Vogue Eyewear Optik Gözlük Marka Logosu

Vogue Eyewear, önce New York’ta bulunan Vogue isimli moda dergisi altında üretime başlamıştır. Ardından 1990 yılında merkezi Milano’da bulunan Luxottica Group S.p.A. tarafından satın alınmıştır. Dünyanın en iyi optik gözlük ve güneş gözlüğü markaları arasındadır. Çeşitli renklerde altıgen, dikdörtgen, cat eye gibi birçok tasarıma sahip modelleri bulunmaktadır. Optik şeffaf gözlük modelleri de en çok sevilen ürünleri arasındadır. Eskiden Amerikan malı iken şu anda İtalyan malıdır. CEO’su Francesco Milleri’dir. Şirketin diğer alt markaları Oliver Peoples, Ray-Ban, Persol, Costa ve Oakley‘dir.

Vogue Eyewear resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Osse

Osse Güneş Gözlüğü Marka Logosu
Osse Optik Gözlük Marka Logosu

Optik gözlük ve güneş gözlüğü markası olan Osse, 1988 yılında Merve Optik tarafından satın alınmıştır. Fransız malı iken şu anda Türk malıdır. 2015 yılında ise hisselerinin %65’i merkezi Fransa’da bulunan Essilor International tarafından satın alınmıştır. Şirketin CEO’su Ali Demirel’dir. Merve Optik’in diğer alt markaları ise Soleil, Optelli, Mustang, Hawk ve Orselli‘dir.

Osse resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Giorgio Armani

Giorgio Armani Optik Gözlük Marka Logosu

Giorgio Armani, 1975 yılında Giorgio Armani tarafından İtalya’da kurulan bir moda evidir. Optik gözlük ve güneş gözlüğüne ek olarak haute couture, konfeksiyon, ayakkabı, kozmetik ürünleri, saat ve giyim aksesuarları bulunmaktadır. İtalyan malıdır. Alt markaları Emporio Armani, Armani Jeans, Giorgio Armani Privé, Armani Collezioni, AJ, AX, Armani Junior ve Armani Exchange‘dir. Dünyanın en lüks markalarından olan Giorgio Armani’nin merkezi Milano’da yer almaktadır. CEO’su Gaetano Sciuto’dur.

Giorgio Armani resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ray-Ban

Ray-Ban Güneş Gözlüğü Marka Logosu
Ray-Ban Optik Gözlük Marka Logosu

Ray-Ban, 1936 yılında New York’ta Bausch & Lomb tarafından kurulan dünyaca ünlü optik gözlük ve güneş gözlüğü markasıdır. Ürünlerinde dereceli gözlük için de uygun olabilecek köşeli, retro, kemik çerçeve gibi birçok opsiyon mevcuttur. Markanın en popüler optik gözlük modelleri Highstreet, LightRay, Round Fleck, Round Metal, ClubRound, Clubmaster, Youngster ve Active Lifestyle’dır. Optik şeffaf gözlük çeşitleri de en çok tercih edilen modeller arasındadır. 1999 yılında İtalyan gözlük şirketi Luxottica Group S.p.A. tarafından $640.000.000 karşılığında satın alınmıştır. Eskiden Amerikan malı iken şimdi İtalyan malıdır. CEO’su Francesco Milleri’dir. Şirket Milano merkezlidir. Diğer alt markaları Oliver Peoples, Persol, Oakley, Costa ve Vogue Eyewear‘dır.

Ray-Ban resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Lacoste

Lacoste Güneş Gözlüğü Marka Logosu
Lacoste Optik Gözlük Marka Logosu

Lacoste, 1933 yılında ünlü tenisçi René Lacoste tarafından Fransa’da kurulan dünyanın en güzel giyim ve aksesuar markaları arasındadır. İsviçreli Maus Frères SA tarafından Hisselerinin %65.3’ü satın alınmıştır. CEO’su Thierry Guibert’tır. Genellikle kemik çerçeve optik gözlük ve güneş gözlüğü modelleri bulunan Lacoste, koleksiyonlarında çok çeşitli renk skalası sunmaktadır. Timsah simgesi, René Lacoste’un mesleği nedeniyle sahip olduğu lakabından gelmektedir. Lacoste’un ikonik ürünü Polo t-shirttür. Fransız malıdır.

Lacoste resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Persol

Persol Güneş Gözlüğü Marka Logosu
Persol Optik Gözlük Marka Logosu

Persol, 1917 yılında İtalya’nın Torino şehrinde Giuseppe Ratti tarafından kurulmuştur. Luxottica Group S.p.A. tarafından satın alınmıştır. CEO’su Francesco Milleri’dir. Dünyanın en kaliteli güneş gözlüğü ve optik gözlük çerçeve markaları arasında yer almaktadır. İtalyan malıdır. Şirketin diğer alt markaları Ray-Ban, Vogue Eyewear, Oliver Peoples, Oakley ve Costa‘dır.

Persol resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tommy Hilfiger

Tommy Hilfiger Optik Gözlük Marka Logosu

Tommy Hilfiger, 1985 yılında New York’ta kurulan optik gözlük ve güneş gözlüğü bulunan dünyaca ünlü markalar arasındadır. Ürünlerinde erkek, kadın ve çocuk giyim ürünleri, aksesuar, spor giyim, saat, denim, takı, parfüm ve ev mobilyası gibi birçok çeşit yer almaktadır. 2010’da Amerika’nın en güçlü giyim şirketi PVH Corp. tarafından 3 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır. Alt markaları Tommy Jeans, Tommy Kids, Tommy Home, Tommy Sport, Tommy Tailored ve Tommy Adaptive‘dir. Ayrıca Hilfiger Collection adı altında yılda bir kez olmak üzere Tommy Hilfiger’ın kendi parçalarının yayınlandığı lüks ürün serisi vardır.

Tommy Hilfiger resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

En İyi Optik Gözlük Markaları ve Menşeileri:

Tom FordAmerikan
SilhouetteAvusturyalı
CarreraAvusturyalı’ydı – İtalyan
Vogue EyewearAmerikan’dı – İtalyan
OsseFransız’dı – Türk
Giorgio Armaniİtalyan
Ray-BanAmerikan’dı – İtalyan
LacosteFransız
PersolFransız
Tommy HilfigerAmerikan
En İyi Optik Gözlük Markaları ve Menşeleri

Dünyaca Ünlü Güneş Gözlüğü Markaları

Optik gözlük ile beraber kaliteli güneş gözlüğü markalarını da incelemiştik. İncelediğimiz dünyaca ünlü güneş gözlüğü markaları içeriğimizi de okumak ister misiniz? Orada geçen popüler optik gözlük markaları şunlar: Ray-Ban, Osse, Vogue Eyewear, Gucci, Burberry, Christian Dior, Mustang, Lacoste, Daniel Klein, Persol.

En İyi Gözlük Camı Markaları

Optik gözlük ile birlikte kaliteli gözlük camı markalarını da araştırmıştık. Bulduğumuz en iyi gözlük camı markaları içeriğimizi de incelemek ister misiniz? Orada geçen popüler gözlük camı markaları şunlar: Ray-Ban, HawkPlus, Nikon, Seiko, Hoya Corporation,Carl Zeiss, Essilor, Rodenstock, Kodak, Novax.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir