En İyi 10 Oyuncu Bilgisayarı 2023 – Gaming Laptop Önerisi

Çok yer değiştiren bir insansanız, ya da ben oyunlarımı gittiğimde her yerde oynamak istiyorum diyorsanız kesinlikle bir oyuncu laptopu almak istiyorsunuzdur. Ancak günümüzün güçlü donanımı nedeni ile oyuncu laptopu dediğimizde akla farklı şeyler gelebilmektedir.

Bu yazımızda, kullanıcılara hem iyi bir oyun deneyimi sunan hem de farklı ihtiyaçlarını karşılayan 10 adet oyuncu bilgisayarı/laptopuna değineceğim. Listedeki bütün laptoplar fiyat/performans açısından değerlendirildiği için en üst modellerden kaçınılmıştır.

Çocukluğumdan beri oyun oynamak benim için bir hobi olmuştur. Yıllar içerisinde FPS’lerden MOBA’lara, strateji oyunlarından aksiyon oyunlarına kadar geniş bir yelpazede binlerce oyun oynadım. Tabi oyun oynarken deneyiminizi etkileyen en büyük faktörlerden biri oyunu oynarken kullandığınız donanım. Bu sebep ile seneler içinde kendime oyun donanımı konusunda bir bilgi birikimi oluşturdum ve yazılarımda bu bilgi birikimini sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

Faik “RagingBull” Necef

İyi Bir Oyuncu Laptop’u Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bakalım

Bir oyuncu laptopu alınacağı zaman, çoğu insan cihazın saf oyun performansına bakmaktadır. Bu yanlış bir şey değil, ancak bire bir aynı parçalara sahip olan laptoplar arasında bile performans farkları doğabilmektedir. Yani bir laptopun oyun performansı önemli olsa bile bunu sadece kağıt üzerinde yazılan bilgilerden anlamamız zor olabilmektedir. Bu durumda yapılması gereken internetten aynı model bilgisayarın oyun testlerine bakmak olacaktır. Bunu yapamıyorsanız bilgisayarı yerinde deneyin veya hepsiburada gibi test ettikten sonra geri iade edebileceğiniz bir yerden satın alın. RAM olayına gelirsek, 8GB’ın kesinlikle yeterli olmadığını söylememiz gerekiyor. Listedeki bütün laptoplar arttırılabilir RAM’e sahip yani günün sonunda isterseniz bunu yapabilirsiniz. Ama kafam rahat olsun diyorsanız baştan 16GB RAM ile gelen bir laptop almanızı öneririm.

İstediğiniz performansı veren bir laptop seçtiniz, peki bir sonraki adım ne? Ekran ve klavye. Bir laptopu aldıktan sonra en çok etkileşime geçeceğiniz iki parçası ekran ve klavye olacaktır. Ben laptopa başka klavye veya ekran takacağım diyebilirsiniz ancak çoğu insan bunu yapmayacaktır. Bu yüzden oyunlarınızı akıcı ve renkleri doğru gösteren tercihen 144hz ve ips bir panel almanız önemlidir. TN panellerden kesinlikle kaçın. Klavyelere gelince bu biraz daha kullanıcının kişisel tercihine bağlı. Dünya’da birkaç istisna dışında hiçbir laptop mekanik tuşlar kullanmaz. Bu yüzden alacağınız deneyim hiçbir zaman masaüstü bilgisayarlar kadar iyi olmayacaktır. Ancak, son yıllarda laptop klavyeleri kalite bakımından çağ atladılar. Burada son seçim size kalmış. Bir laptop seçtikten sonra denemeniz klavye seçimi yapmanızın tek yolu olacaktır. Mousepad’e değinmiyorum çünkü oyun için bir laptop alan her insan bir oyun faresi alacaktır. Daha önceden yazmış olduğum oyuncu faresi tavsiyelerimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

3. olarak bakılması gereken ise yapı kalitesidir. Oyuncu laptopları yıllardır plastik malzeme kullandıkları için iş bilgisayarlarından daha kolay bozulma ününe sahip oldular. Bu durum son yıllarda değişmiş bulunmakta ancak fiyat performans oyuncu laptoplarının çoğu hala plastik veya benzeri bir malzeme kullanmakta. Size tavsiyem bütçeniz varsa kesinlikle alüminyum ya da benzeri sağlam bir malzeme kullanan bir laptop almanız. Bir bilgisayarı yıllarca kullanacaksanız kesinlikle plastik gövdeden kaçının. En küçük bir hasarda bile ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Son olarak ekstra özelliklere değinmekte fayda var. USB Type-C , Thunderbolt, SD kart okuyucu, ethernet portu gibi özellikler bu kategoriye girmekte. Oyuncu laptopları genellikle 17 inch oldukları için ekstra özellik olarak tam teçhizatlıdırlar. Ancak Wi-Fi 6 gibi spesifik bir ihtiyacınız var ise bunu özel olarak bakmanız gerekmekte.

Ekstra olarak ise tasarımın tamamen size kalmış bir şey olduğunu söylemek isterim. Piyasadaki çoğu oyuncu laptopu zaten birbirine çok benzemektedir. Ancak listemizde iş veya eğitim ortamında da kullanabileceğiniz tasarımlara da yer verdim.

En İyi Oyuncu Laptopları 2022:

 • Monster Abra A5 V17.1.3
 • Asus ROG Strix G15
 • Lenovo Ideapad Gaming 3
 • Acer Nitro 5
 • Asus TUF Gaming F15
 • Dell G15
 • Casper Excalibur G770
 • MSI GF65 Thin
 • Asus ROG Zephyrus G14
 • Monster Tulpar T5 V21.7
 • Bonus: Rampage Addison Showy Laptop Soğutucusu

1-Monster Abra A5 V17.1.3

Monster Abra A5 V17.1.3

Listemize gerçekten bir fiyat/performans canavarı ile başlamak istedim. Monster Abra A5 V17.1.3 gerçekten 2022 yılında bakılması gereken bir oyuncu bilgisayarı. Bunun 2 temel sebebi var. İlki, içinde bulunan RTX 3050 ekran kartı. İkincisi ise sahip olduğu 144hz ekranı.

RTX ekran kartının önemli yanı sadece son nesil bir ekran kartı olması değil, buna ek sunduğu DLSS teknolojisi. Bu teknolojinin ekli olduğu oyunlarda (son zamanlarda çıkan neredeyse bütün büyük oyunlar) %20-50 civarında ekstra performans alabilirsiniz. Bu nedenle bütçe dostu bir oyuncu bilgisayarı arıyorsanız bile en azından bir RTX 3050’ye sahip bir laptop almanızı öneririm.

Sağlam özelliklerini bir kenara bırakırsak, Monster Abra A5 gerçekten ortalama bir laptop. Ancak sunulduğu fiyat segmentine baktığımızda bütün rakiplerini geride bıraktığını görmekteyiz.

Avantajlar

 • Fiyat/performans canavarı
 • 144hz ekran
 • Son nesil donanım
 • Geniş port seçenekleri

Dezavantajlar

 • Ortalama yapı kalitesi
 • Eski tasarım
 • HDMI yerine mini-display port
Monster Abra A5 V17.1.3

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

2-Asus ROG Strix G15

Asus ROG Strix G15

Monster Abra A5’e direkt bir rakip olarak karşımıza çıkan Asus ROG Strix G15’in 2. sırada olmasının tek sebebi daha yüksek bir fiyata sahip olması.

Abra A5’in içindeki Intel işlemcinin aksine G15 bir AMD işlemciye sahip. Günün sonunda iki oyuncu bilgisayarı da RTX 3050 ile birlikte geliyor. Bu yüzden oyun performansında %5-10’dan fazla fark yaşanmayacaktır.

Maalesef bu oyuncu bilgisayarında bir kamera bulunmuyor. Yani online eğitim veya benzeri bir kullanım için uygun değil. Ancak RGB sevenler için gerçekten baştan aşağı ışıklandırma ile gelmekte.

Günün sonunda daha modern bir tasarım istiyorsanız Asus ROG Strix modelini öneririm. Ancak tam anlamı ile bir fiyat/performans ürünü olmadığını belirtmekte fayda var.

Avantajlar

 • Üstün oyun performansı
 • Sağlam yapı
 • Geniş port seçenekleri
 • 144hz ips ekran

Dezavantajlar

 • Kameraya sahip değil
 • Fiyatı biraz tuzlu
Asus ROG Strix G15

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

3-Lenovo Ideapad Gaming 3

Hem oyun hem de iş için kullanabileceğiniz bir bilgisayar arıyorsanız Lenovo Ideapad Gaming 3 size göre olabilir. Diğer 2 modelden daha sadece tasarımı ile öne çıkıyor.

Ancak donanım olarak da biraz zayıf kalmış bulunmakta. GTX1650Ti ve AMD R5 4600H’e sahip laptop bir seviye altta performans gösterecektir. Fiyatının Abra A5 ile neredeyse aynı olduğunu düşündüğümüzde bu büyük bir eksi olarak öne çıkıyor.

Bunun dışında tam teçhizatlı gelen Ideapad Gaming 3 120hz bir IPS ekrana sahip. Klavyede ışıklandırma bulunuyor ancak RGB değil.

Diğer bir eksi ise 256GB SSD ve 8GB RAM. Bunları gelecekte yükseltebilirsiniz ancak yine de hesaba katmanız gereken bir durum.

Abra A5 piyasada olmasaydı tam bir fiyat/performans canavarı olabilecek Ideapad Gaming 3’e yine de göz atmanızı öneririm.

Avantajlar

 • Fiyat olarak uygun

Dezavantajlar

 • 256GB SSD ve 8GB RAM
 • Eski nesil donanım
Lenovo Ideapad Gaming 3

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

4-Acer Nitro 5

Acer Nitro 5

4. sırada Ideapad Gaming 3’e bir alternatif olarak görebileceğiniz Acer Nitro 5 bulunuyor. Her iki oyuncu bilgisayarında aynı ekran kartı bulunuyor.

Farklarına gelecek olursak, Nitro 5 bir Intel işlemcisine sahip. I5 10300H, R5 4600H ile neredeyse aynı performansa sahip olduğu için bu konuda çok düşünmenize gerek yok. İki laptop arasındaki en büyük fark Nitro 5’in sahip olduğu 144hz ips ekranı ve arttırılmış 16GB RAM ve 512GB SSD kapasitesi. Tabi doğal olarak fiyatı da biraz daha yüksek. Klavye ışıklandırması da mavi yerine kırmızı (RGB değil).

Eğer bütçeniz bir GTX 1650ti bilgisayarına yetiyorsa ve Nitro 5’i indirimde görürseniz kesinlikle göz ardı etmeyin.

Avantajlar

 • 16GB RAM ve 512GB SSD
 • 144hz ips panel

Dezavantajlar

 • Eski nesil donanım
Acer Nitro 5

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

5-Asus TUF Gaming F15

Asus TUF Gaming F15

Asus Tuf Gaming F15 ile tekrar RTX3000 serisine yükseliyoruz.

F15 RTX 3050 ekran kartı ve son nesil Intel i5 11400H işlemcisi ile öne çıkıyor. 144hz ips panel ve 512GB SSD ile gelen oyuncu bilgisayarın tek eksik yanı 8GB RAM ile gelmesi. Bu bilgisayarı aldığınız durumunda kesinlikle bunu arttırmanızı öneririm.

Fiyat olarak 3. ve 4. sıradaki bilgisayarlara çok yakın olan F15’i bir indirimde gördüğünüzde gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Avantajlar

 • Son nesil donanım
 • Uygun fiyat

Dezavantajlar

 • 8GB RAM
Asus TUF Gaming F15

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

6-Dell G15

Dell G15

6. sırada yer alan Dell G15’i Asus TUF Gaming F15’e bir alternatif olarak görebilirsiniz. Her iki oyuncu bilgisayarının içinde RTX 3050 bulunuyor. Ancak seçtiğim Dell G15 modelinde 16GB RAM ve i7 10870H işlemci bulunuyor.

Tabi bu durum fiyata yansıyor. Açıkçası i7 için ekstra para ödemek yerine 8GB RAM’e sahip F15’i alıp 8GB daha eklemek çok daha mantıklı gözüküyor. Ekranında 144hz yerine 120hz bir ips olduğunu belirtmek gerek.

Ancak Dell G15’i bir indirimde görürseniz kesinlikle bir göz atın derim.

Avantajlar

 • Tam donanım

Dezavantajlar

 • Yüksek fiyat
Dell G15

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

7-Casper Excalibur G770

Casper Excalibur G770

144hz ips panel, 16gb RAM, i5 11400H işlemci ve RTX 3050 ile gelen Casper Excalibur G770 eksiksiz bir oyuncu bilgisayarı gibi gözüküyor. Kullanıcılarının tek eksik gördüğü nokta ise soğutma. Ancak bu noktada bile ortak bir görüşün olmadığını söylememiz gerekiyor.

Genel olarak fiyat noktasında listedeki diğer RTX 3050 bilgisayarlara yakın olan G770’e de bakmanızı öneririm.

Avantajlar

 • Tam donanım
 • Uygun fiyat
 • Tek renk yerine RGB klavye

Dezavantajlar

 • Yapı kalitesindeki istikrarsızlık
Casper Excalibur G770

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

8-MSI GF65 Thin

MSI GF65 Thin

MSI GF65 Thin ile fiyat/performans bölgesinden uzaklaşıyoruz. Ancak GF65’in yanında RTX 3060 ve i7 10750H gerçekten 144hz 1080p oyunları oynamak için yapılmış diyebilirim.

Bu noktada plastik malzemelerden alüminyuma geçiyoruz. Tasarım olarak bir oyuncu bilgisayarı olduğunuzu gösterse de listemizdeki diğer bazı laptoplardan daha zarif bir yapısı var. Ancak klavyenin sadece kırmızı renkte olduğunu belirtmek isterim.

Yüksek fiyatı dışında bilgisayarın en büyük eksisi uzun oyun seanslarında ekran kartından dolayı çıkan coil whine sorunu. Ancak buna rağmen fiyat olarak en uygun RTX 3060 laptoplardan biri olduğu için G65’i listeye dahil etmek istedim.

Avantajlar

 • Fiyatına göre üstün oyun performansı

Dezavantajlar

 • Coil whine sorunu
 • Yüksek Fiyat
MSI GF65 Thin

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

9-Asus ROG Zephyrus G14

Asus ROG Zephyrus G14

Asus ROG Zephyrus G14 listemizdeki ilk ve tek 14 inch oyuncu bilgisayarı. Listemizdeki diğer bütün bilgisayarlar oyuncu laptoplarında standart olan 15,6 inch bir ekran ile gelmekteydi.

Ancak daha Macbook benzeri bir oyuncu bilgisayarı deneyimi istiyorsanız şu an piyasada bunu en iyi yapan bilgisayar Zephyrus G14.

Hafif ve zarif tasarımının içinde son nesil bir AMD Ryzen 7 5800HS işlemci ve RTX 3050TI ekran kartı saklıyor. G14 buna rağmen sessiz bir oyun performansı sunuyor. Ancak bilgisayarda bir kamera olmadığını da söylemek isterim

Tabi sıranın bu kadar altında olmasının en büyük sebebi fiyatı. RTX 3050TI ile donatılmış bir bilgisayar olmasına rağmen piyasadaki çoğu RTX 3060 bilgisayarlarından daha pahalı. Sunduğu deneyimin buna değip değmediği size kalmış.

Avantajlar

 • Hafif ve ince tasarım
 • 14 inch 144hz ips ekran

Dezavantajlar

 • Yüksek fiyat
 • Kamerası bulunmuyor
Asus ROG Zephyrus G14

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

10-Monster Tulpar T5 V21.7

Monster Tulpar T5 V21.7

Listemizi gerçekten güçlü bir bilgisayar ile kapatmak istedim. Monster Tulpar T5 V21.7 kesinlikle bir bütçe dostu bilgisayar değil. Ancak yanında gelen Intel Core i7 11800H işlemci ve RTX 3070 ekran kartı fiyat etiketini hak ediyor. Genel olarak RTX 3080 ekran kartlarının ısınma sorunları yüzünden bir oyuncu laptopu almak istiyorsanız en yüksek model olarak RTX 3070 almanızı tavsiye ederim.

Bu bakımdan Tulpar T5 piyasadaki en uygun RTX 3070’li laptop olarak listemizin sonunda yer alıyor. Bilgisayarda ayrıca 1440p 165hz’lük mükemmel bir ekran bulunuyor ve thunderbolt gibi en üst teknolojilere sahip.

Şu noktada sınırsız paranızın olduğu durumda bile Monster Tulpar T5’i gönül rahatlığı ile size öneririm.

Avantajlar

 • Üstün donanım
 • QHD 165hz ips ekran
 • Kaliteli tasarım

Dezavantajlar

 • Bütçe dostu değil
Monster Tulpar T5 V21.7

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

Bonus: Rampage Addison Showy

Rampage Addison Showy

Son olarak alacağınız bilgisayara ek sizlere bir adet laptop soğutucusu sunmak istedik. Günümüzde çoğu oyuncu bilgisayarı soğutma bakımından sorun yaşmasada bir laptop soğutucusu size birkaç derecelik bir fark verebilir. Bu bakımdan fiyat olarak uygun ve oyuncu estetiğine sahip Rampage Addison Showy’i seçtik. Soğutucuda bonus olarak kullanabileceğiniz USB girişleri de mevcut.

Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

En Pahalı Oyuncu Laptop’u

Monster Semruk S7 V8.1.2 Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

En Ucuz Oyuncu Laptop’u

Casper Excalibur G770.1030-bdj0x Güncel Trendyol fiyatını incele, Güncel Hepsiburada fiyatını incele

Ben Olsam Hangisini Tercih Ederdim?

Hem oyun hem de iş için bir laptop aradığım için ve de yazar olduğum için 14 inch ekrana sahip olan Asus ROG Zephyrus G14 kesinlikle benim tercihim olurdu. Fiyatı biraz tuzlu olsa da benim tüm ihtiyaçlarımı karşıladığı için bence istediği fiyatı hak ediyor. Kamerasının olmaması büyük bir eksik olsa bile yanımda taşıyıcağım akıllı telefonum bu sorunu çözeceğini düşünüyorum.

Siz Olsanız Hangisini Tercih Ederdiniz?

Oyuncu laptop’larının yapısı gereği bu listemizde her modelden sadece 1 tane ürün koyabildik. Fiyatta doğan farklılıklar yüzünden bu biraz karmaşa yaratabilmektedir. Bu bakımdan, yorum kısmına düşüncelerinizi ve sorularınızı yazarsanız, bir karşılaştırma yapabilir ve de seçim yapmanızda yardımcı olabiliriz.

Diğer En İyi Oyuncu Ekipmanları İncelemeleri

Oyuncu bilgisayarı ile birlikte ihtiyacınız olabilecek diğer oyuncu ekipmanları ile alakalı yazıları da yine aynı titizlikle yazmaya çalıştık. Aşağıdaki paragraflara bakarak ihtiyacınız olanları inceleyebilirsiniz.

En İyi Oyuncu Monitörü

Güzel bir bilgisayara sahip olup en iyi oyuncu monitörü ile oyun keyfini artırmak istersen, yine detaylı şekilde incelemelerini gerçekleştirdik. Seçtiğimiz modeller şunlar: Monster Aryond A32, Casper Excalibur E27QHD-G, ViewSonic VX2458-C-mhd, Samsung LC24RG50FQRXUF, HP 22x, Asus Tuf Gaming VG24VQ, Samsung LC27RG50FQMXUF, Acer Nitro RG271P, MSI Optix G27CQ4, Samsung LU28R550UQRXUF.

Gaming Kulaklık Önerisi

Farklı sebeplerden ötürü yeni bir oyuncu kulaklığı arayışı içinde olabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz yazıda farklı ihtiyaçlara uygun gaming kulaklık önerisi listesi hazırladık. En iyi oyuncu kulaklıklarını tavsiye ettiğimiz yazımıza bakabilirsiniz. Yazıda hem en iyi oyuncu kulak üstü kablolu kulaklıklar, hem tavsiye gaming kulak içi kablolu kulaklıklar, hem de en iyi gaming kablosuz(wireless) kulaklıklar var. İncelemesi olan ürünler ise şunlar: Gamepower-Mihawk, Logitech Astro A10, Rampage R36 Drop, Anker SoundCore Strike 3, Corsair HS35, Razer Tiamat 2.2 V2, SteelSeries Arctis 1, HyperX Cloud Silver, Asus TUF Gaming H7 Wireless, Corsair HS70 Pro Wireless, SteelSeries Arctis 1 Wireless, Razer HDS Hammerhead Duo, HyperX Cloud Earbuds, Razer Hammerhead True Wireless Earbuds.

Fiyat Performans Oyuncu Fareleri (Mouse’lar)

Yeni bir oyuncu mouse’u arıyorsanız bütçe dostu 12 adet fiyat/performans oyuncu faresi incelediğimiz bu yazımıza bakabilirsiniz. Yazımızda incelediğimiz modellerden en iyi Logitech oyuncu kulaklıkları: Logitech G502 Hero, Logitech G102 / 203, Logitech G305 Lightspeed Wireless, Logitech G Pro Wireless / Hero, Logitech G604. En iyi SteelSeries oyuncu kulaklıkları: SteelSeries Rival 3, SteelSeries Rival 300S, SteelSeries Rival 600 / 650. En iyi Razer gaming mouse modelleri: Razer Basilisk X Hyperspeed, Razer Deathadder V2. Diğer markalardan en iyileri ise şöyle: Corsair Ironclaw RGB / Wireless, Rampage SMX-R9,

En İyi Oyuncu Koltukları

Size konforlu bir deneyim sunacak farklı tasarımdaki en iyi oyuncu koltuklarına baktığımız yazımıza bakabilirsiniz. Bu yazımızda seçtiğimiz modeller ise şunlar:Xdrive Fırtına,Zio Venom,Calitte Titan TT,Aerocool ThunderX3 YC3,a Gamer Series Blade Mood,page KL-R40 Throne,Gamer Oyuncu Koltuğu,Koçoğlu Mobilya Oyuncu Koltuğu,Türksit Tulpar,Türksit M3,

Fiyat Performans Oyuncu Klavyeleri

Hem oyun hem de farklı ihtiyaçlarınızı karşılayan bir oyuncu klavyesi arıyorsanız, sizin için piyasadaki en iyi 10 fiyat/performans oyuncu klavyesini incelediğimiz yazımıza bakabilirsiniz. Seçtiğimiz mekanik ve/veya kablosuz gaming klavyeler şunlar:GamePower Ogre RGB,Philips SPK8404,ugar Purı TKL,Monster Pusat K3 Pro,Rampage KB-R96 Ultimate,Logitech G213,Logitech G413,SteelSeries Apex 3,Asus RA04 TUF Gaming K1,Piranha 2345,Logitech G613.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir