En İyi Telefon Markaları 2023

Bu listemizde sizinle 2022 yılının en iyi telefon markalarını inceleyeceğiz. Aynı zamanda o markanın en popüler modellerini de listeye ekleyeceğiz.

Apple

Apple Telefon Marka Logosu

Apple 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Dünyanın önde gelen telefon markalarından biridir. En popüler ürünleri iPhone akıllı telefon, Mac serisi, iPod müzik çalar, iPad tablet ve Apple Watch akıllı saattir. Amerikan malıdır. CEO’su Tim Cook’tur. Apple ismi o sırada meyve diyetinde olan Steve Jobs tarafından “fun, spirited and not intimidating” düşüncesi ile ortaya atılmıştır. Logosu ise Isaac Newton’un elma ağacının altında oturmasından esinlenerek oluşturulmuştur. Logonun kirazla karıştırılmaması için ısırılmış elma olarak kullanılmaya devam edilmiştir. iPhone, diğer markalara göre fiyat olarak ortalamanın üstünde yer alsa da yazılım ve güncelleme desteği tercih edilme nedeni olabilir.

En popüler Apple telefon modelleri:

Apple resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

General Mobile

General Mobile Telefon Marka Logosu

General Mobile 2005’te iki Türk girişimci tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde mobil cihazlar için yazılım geliştirmek üzere kurulmuştur. Ardından cep telefonu, tablet ve tüketici elektroniği üretmeye başlamıştır. Şirket, 2010 yılında ise Sebahattin Yaman tarafından satın alınarak Telpa bünyesine katılmıştır. 2018 yılından itibaren üretimini Türkiye’de yapmaya başlamıştır. Türk malıdır. Güzel telefon markalarından olan General Mobile’ın CEO’su Sebahattin Yaman’dır. General Mobile, genelde çift SIM kartlı cep telefonları üretmektedir. Dünyanın ilk 3G teknolojisine sahip çift hatlı telefonu ile ödül almıştır. Aynı zamanda Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğrencilere tablet üretmektedirler. General Mobile telefonları diğer markalara göre daha uygun fiyatlı ve yerli üretim yaptığı için tercih edilebilir.

En popüler General Mobile telefon modelleri:

GM 9 Go
GM 20
GM 21 Pro

General Mobile resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Xiaomi

Xiaomi Telefon Marka Logosu

Xiaomi Nisan 2010’da Lei Jun tarafından Pekin’de kurulan dünyaca ünlü telefon markası ve elektronik şirketidir. Akıllı telefon, akıllı saat, dizüstü bilgisayar, mobil uygulama, giyilebilir cihaz, TV, yönlendirici, aktivite takipçisi, çanta, kulaklık, ayakkabı, spor bandı gibi birçok ürün çeşidi bulunmaktadır. Çin malıdır. CEO’su Lei Jun’dur. Xiaomi, kelime anlamıyla küçük pirinç ya da küçük darı anlamına gelmektedir. Logosunda bulunan “Mi” Latince’de kalp anlamına gelmektedir. Sloganı ise “En tepeyi hedeflemeden önce küçük şeylerden başla”. Alt markaları POCO, Redmi ve Mijia‘dır. Xiaomi, düşük bütçe ve yüksek performans anlayışını benimsemesi ve gelişen teknolojiyi yakından takip etmesi tercih nedenleri arasındadır.

En popüler Xiaomi telefon modelleri:

Redmi Note 8
Redmi Note 9
Redmi Note 9 Pro

Xiaomi resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

LG

LG Telefon Marka Logosu

LG, 1947’de In Hwoi Koo tarafından Güney Kore’de kurulan en iyi telefon markaları arasındadır. Şirket plastik sektörüyle başladığı faaliyetlerine Goldstar firması olarak devam etmiştir ve ilk Kore malı radyoyu üretmiştir. Günümüzde ise elektronik ve cep telefonu gibi birçok alanda faaliyet gösteren şirketler topluluğudur. LG, Koo ailesi tarafından yönetilen bir aile şirketidir. Güney Kore malıdır. CEO’su Koo Kwang-mo’dur. Sloganı ise Türkçesi “Hayat Güzeldir” olan “Life is Good”. Türkiye’de Arçelik ile klima üretim ortaklığı bulunmaktadır. LG telefonlarının yenilikçi duruşu, uygulama çeşitliliği ve yuvarlak hatlı tasarımı tercih edilme olasılığını arttıran nedenler arasındadır.

En popüler LG telefon modelleri:

K10
K61
G6

LG resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Huawei

Huawei Telefon Marka Logosu

Huawei, 1987 yılında Çin’de eski bir subay olan Ren Zhengfei tarafından kurulan en iyi telefon markalarından biridir. Huawei’nin ilk kurulma amacı hücresel ağ, geniş bant ağı, ağ donanımı ve telekomünikasyon cihazları üretmektir. Aynı zamanda bu cihazları Çin ve diğer ülkelere pazarlayıp teknik destek sağlamaktır. Huawei, 2012 yılı itibarıyle dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olmuştur. Çin malıdır. CEO’su Ren Zhengfei’dir. Şirketin ikinci büyük AR-GE merkezi Türkiye’de bulunmaktadır ve Türkiye merkez üs olarak konumlandırılmıştır. Bazı telefon modellerinde Google servislerine erişim mümkün olmasa da AR-GE yatırımlarına son derece önem vermesi ve aldığı ödüller markanın başarısını kanıtlıyor.

En popüler Huawei telefon modelleri:

P20 Lite
P30 Lite
Mate 20 Pro

Huawei resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Samsung

Samsung Telefon Marka Logosu

Samsung 1938 yılında Lee Byung-Chul tarafından Güney Kore’de kurulan ve amacı ilk olarak kurutulmuş balık, sebze ve meyve satmak olan bir şirkettir. Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların amiral gemisi bir markadır. Ardından un değirmenleri ve şeker makineleri üretmeye başlamıştır ve ağır sanayi endüstrisine giriş yapmıştır. Günümüzde elektronik, televizyon, telefon, bilgisayar, otomotiv gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir. Dünyanın en iyi telefon markalarından biridir. Güney Kore malıdır. CEO’su Kim Hyun Suk’tur. Markanın ismi Türkçesi “3 yıldız” anlamına gelen Korece “hanja” kelimesinden esinlenerek oluşturulmuştur. Buradaki üç yıldızın anlamı “büyük, güçlü ve sınırsız” gibi kelimeleri temsil etmektedir. Samsung AR-GE yatırımlarına önem vermesi, üretimini ve modellerini kullanıcının beklentilerine göre oluşturması ve yüksek teknolojili telefonları uygun fiyata satması gibi nedenlerle tercih edilebilir. Ayrıca katlanabilir telefonları oldukça popüler.

En popüler Samsung telefon modelleri:

A10
A51
A70

Samsung resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Oppo

Oppo Telefon Marka Logosu

Oppo 2004’te Tony Chen tarafından Çin’de kurulan küresel bir tüketici elektroniği ve mobil iletişim şirketidir. OnePlus, iQOO, Vivo ve Realme markalarının da sahibi olan BBK Electronics‘in alt markasıdır. Çin malıdır. CEO’su Tony Chen’dir. Oppo 10 akıllı üretim merkezi, 6 araştırma enstitüsü, 5 Ar-Ge merkezi ve Londra’daki Uluslararası Tasarım Merkezi ile 40’tan fazla ülke ve bölgede faaliyet göstermektedir. Bütçe olarak piyasadaki diğer markaların benzer özellikli modellerine göre daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebilir.

En popüler Oppo telefon modelleri:

A54
Reno 4
Reno 5 Lite

Oppo resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Casper

Casper Telefon Marka Logosu

Casper, 1991 yılında İstanbul’da üniversiteden yeni mezun 3 bilgisayar mühendisi girişimci olan Yalçın Yıldırım, Ali İhsan Taşkın ve Altan Aras Fakılı tarafından kurulmuştur. Lüks telefon markası olması haricinde bilgisayar ve yan ürünleri üreten bir firmadır. 2007’de hizmete giren tesisleri, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük bilgisayar üretim fabrikalarından biri olmuştur. Şirket “Yılın en iyi yerli bilgisayar üreticisi” gibi birçok ödül almıştır. Türk malıdır. CEO’su Charlotte Anne Lamprecht’tir. Casper telefonları tasarım, malzeme ve renk seçimleri, geniş hizmet ağı, satış sonrası destek hizmetleri ve yerel üretim avantajları sayesinde tercih edilen bir markadır.

En popüler Casper telefon modelleri:

Via A4
Via E4 Duos
Via S

Casper resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vestel

Vestel Telefon Marka Logosu

Vestel 1984’te Asil Nadir tarafından İstanbul’da kurulan elektronik, beyaz eşya ve dijital ürünler markasıdır. Aynı zamanda kaliteli telefon markalarından olan Vestel, faaliyetlerini 1994 yılından bu yana Zorlu Holding bünyesinde sürdürmektedir. Vestel Şirketler Grubu bilgi teknolojileri, elektrik elektronik ve savunma sanayi sektörlerinde de faaliyette bulunan pazarlama ve üretim şirketlerine sahiptir. Türk malıdır. CEO’su Turan Erdoğan’dır. Regal, Toshiba, Electra, Maxwell gibi birçok alt markası vardır. Vestel telefon modellerinin uygun fiyatlı, kaliteli ve yerli üretim olması tercih nedenleri arasındadır.

En popüler Vestel telefon modelleri:

Venus Z40
Venus E5
Venus Go 8

Vestel resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Realme

Realme Telefon Marka Logosu

Realme 2018 yılında Çin’de Sky Li tarafından Oppo’nun alt markası olarak kurulmuştur. Aynı zamanda Oppo, Vivo, iQOO ve OnePlus markalarının da sahibi olan BBK Electronics‘in alt markasıdır. Çin malıdır. CEO’su Madhav Sheth’dir. Kaliteli telefon markası olan Realme Türkiye piyasasına girerken “..artık Türkiye’de!” ve “Merhaba, biz geldik. Üstelik abartmaya geldik.” gibi ifadeler kullanmıştır. Realme gençlere yönelik, şık tasarımlı, güçlü performanslı ve uygun fiyatlı akıllı telefonlar ürettiği için tercih ediliyor.

En popüler Realme telefon modelleri:

C25s
C21
C11

Realme resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

En İyi Telefon Markaları ve Menşeileri:

AppleAmerikan
General MobileTürk
XiaomiÇinli
LGGüney Koreli
HuaweiÇinli
SamsungGüney Koreli
OppoÇinli
CasperTürk
VestelTürk
RealmeÇinli
RedmiÇinli
En İyi Telefon Markaları ve Menşeleri

Daha fazla markanın hangi ülkelere ait olduğunu merak ediyorsanız, ülkelere göre telefon markalarının wiki listesine göz atabilirsiniz.

Kaliteli Tablet Markaları

Telefon ile beraber tablet markalarını da incelemiştik. İncelediğimiz kaliteli tablet markaları içeriğimizi de okumak ister misiniz? Orada geçen popüler tablet markaları şunlar: Xiaomi, Hometech, Alcatel, Samsung, Apple, Reeder, Huawei, Casper, Lenovo, Vestel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir