11 En İyi Tost Makinesi 2023 – [Kaliteli, Döküm ve Granit Tavsiyeler]

Kendine güzel bir tost makinesi almak istiyorsun ama hangi modeli seçmek noktasında kararsızlıkların mı var? Kararsızlıklarını gidermene yardımcı olmak ve içine sinecek bir model bulman için inceleme yaptık. Önerdiğimiz modellerden tavsiye listesi oluşturduk.

Burada yer alan tost makinelerinin fiyatlarına aşağıdaki linki tıklayarak topluca ulaşabilirsiniz. Model model ayrı fiyatlar ise ilgili modelin altında yazıyor.

Öncelikle Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? İyi Bir Tost Makinası Nasıl Olmalı?

Tost makinesi seçerken dikkat edilecek bir çok nokta var ama tabii ki önemli olan sizin ne amaçla tost makinesi almak istediğinizdir. Örnek verecek olursak, eğer sadece tost yapmak için bir makine istiyorsanız plakaların hızlı ısınabilir olması sizin için  yeterli olacaktır.

Fakat bu makineyi hem tost yapmak hem de ızgara et ve sebze pişirmek için kullanacaksanız daha çok özelliğe dikkat etmeniz gerekir. Izgaralar için arayacağınız ilk özellik yanmaz yapışmaz döküm plakalar olmalıdır. Fakat bu her zaman yeterli olmayabilir. Daha detaylı şekilde tost makinesi alırken dikkat edilecek noktaları inceleyebilirsiniz.

Çünkü plakalar her ne kadar yanmaz yapışmaz olsa da, temizlik de çok önemli. Eğer ızgaralar çıkarılabilir ve makinede yıkanabilirse bu hem daha hijyenik hem de temizlik açısından daha kolay bir çözüm olacaktır.

Elektrikli süpürge ihtiyacınız varsa, onları da detaylı incelediğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir diğer özellik ise tost makinesinin 180 derece açılabilir olması. Eğer makinenin üst kapağı yatmıyorsa ızgara yapmak çok uzun bir iş haline dönüşebilir. Bu yüzden kapağın tamamen yatabiliyor olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca evdeki birey sayısını da göz önünde bulundurmak gerek. 4 kişilik bir aile için mini tost makineleri hiç kullanışlı olmayacaktır. Yine aynı şekilde deluxe olarak geçen büyük makineler de mutfakta fazla yer kaplayacaktır. Yani tost makinesinin büyüklüğü de çok önemli.

İster kaşarlı tost yapacak olun, ister biftek pişirecek; tost makineleri günlük hayatımızda her türlü durumda imdadımıza koşuyor neredeyse. Bu yazıda sizin için en iyi tost makinelerini inceledik ve bir araya getirdik.

Çünkü her ne kadar basit bir işmiş gibi görünse de tost makinesi seçmek aslında görüldüğü kadar kolay değildir 🙂

En İyi Tost Makineleri 2023:

2022’nin En İyi Döküm Tost Makineleri

1. Dökümix Döküm Organik Tost Makinesi 

dökümix döküm tost makinesi

Özellikleri

Dökümix, tamamen çelikten ürettiği bu tost makinesiyle çevreci bir adım attı. Dökümix Döküm Tost Makinesi, organik bir makine ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde üretilmiş. 

Dökümix’in bu modelinde ayarlanabilir otomatik ısı termostatı bulunuyor. Makinenizi istediğiniz ısıda kullanabiliyor olmanız çok büyük bir avantaj. Bu modelde tek bir kulp bulunuyor ve oldukça sağlam. 

Plakalar çıkmıyor olsa da temizlemesi oldukça kolay. Bu tost makinesinin kapasitesi ise 8 dilim, yani büyük bir aile için oldukça yeterli. Fakat keşke kablosu biraz daha uzun olsaydı, çünkü kablo uzunluğu herkesin bildiği gibi çok gerekli bir özellik. 

Artıları

 • Tamamen çelikten üretilmiş
 • Organik tost makinesi
 • Çevre dostu üretim
 • Ayarlanabilir otomatik ısı termostat
 • Dayanıklı kulp
 • Kolay temizlik
 • 8 dilim kapasite

Eksileri

 • Kablosu kısa
 • Plakalar çıkmıyor

2. Arzum Tostçu Deluxe Döküm Izgara ve Tost Makinesi

arzum tostcu deluxe ar2001

İlk olarak bu tost makinesinin plakalarında çizik oluşturmak çok zor. Döküm ve granit plakalar aynı zamanda çift taraflı olarak kullanılabiliyor ve mutfakta inanılmaz bir kolaylık sağlıyor.

Eğer ızgara yapmayı seviyorsanız ve tost makinesini de daha çok bu amaçla arıyorsanız, Arzum’un granit tostçu makinesi 180 derece açılarak plakalar için düz bir yüzey oluşturuyor. Ayrıca yine ızgaracıları sevidirecek bir özellik: Arzum’un bu tost makinesinde yağ damlatma tepsisi de bulunuyor. Böylece mutfağınız temiz kalıyor.

Bu ürünün bir diğer sevdiğimiz özelliği ise, içine koyduğunuz yiyeceğin (tost ya da hamburger gibi) kalınlığına göre makinenin üst kısmının boyunu ayarlayabiliyorsunuz. Böylece tostunuz ısıyla düzleşene kadar bastırmanıza gerek kalmıyor. 

Sizi bu ürün hakkında şüpheye düşürecek tek şey bu makinede açma kapama düğmesinin olmaması olabilir. Arzum Tostçu Deluxe fişe takıldığı anda ısınmaya başlıyor ve kapatmak için fişten çıkarmanız gerekiyor.

Genel olarak gayet güzel performans gösteren bu cihaz gerçek kullanıcılar tarafından da iyi yorumlar almış. (Trendyol’da 5 üzerinde 4.7 puan).

Artıları

 • Çizilmez döküm granit plakalar
 • 180 derece açılabiliyor
 • Yağ damlatma tepsisi var
 • Yükseklik ayarı bulunuyor

Eksileri

 • Açma kapama düğmesi yok


3. Arçelik Döküm K 2396 TG Tost Makinesi 

Arçelik K2396 Kırmızı Tost Makinesi

Özellikleri

Arçelik tost makinesi 4 kişilik bir aileye yeterli gelecek bir ürün. Çıkarılabilir plakalar temizlik açısından çok kullanışlı. Ayrıca bu makinede kademeli ısıtma sistemi de bulunuyor. Isıyı ayarlayabiliyor olmanız özellikle ızgara için çok avantajlı bir özellik.

Kilitleme mandalı sayesinde tost makinesini istediğiniz yere istediğiniz şekilde koyabilirsiniz. Bu üründe keşke olsaydı dediğimiz tek şey farklı renkler oldu, daha fazla renk seçeneği eminiz ki her mutfağı mutlu edecektir.

Bunun dışında üründe bulunan yağ toplama haznesi yine ızgara severler için kullanışlı bir özellik. Yağ toplama hazneleri tost makinelerinin sağlam ve sağlıklı kalması için gereklidir. 

Artıları

 • Çıkarılabilir plakalar
 • Kademeli ısıtma
 • Kilitleme mandalı
 • Yağ toplama haznesi

Eksileri

 • Renk seçeneği yok

4. Korkmaz Tostella A316 Döküm Tost Makinesi

korkmaz a316 10 tostella siyah tost makinesi

Bir tost makinesinin en önemli kısmı plakalarıdır. Korkmaz’ın bu makinesi plaka konusunda bizden 10 puan aldı, çünkü makinede %100 alüminyumdan yapılma döküm ızgaralar kullanılmış. Ayrıca istediğiniz zaman yanmaz yapışmaz plakaları söküp yıkayabilirsiniz.

Bu tost makinesine sığdırabileceğiniz tost ekmeği sayısı ise 4. Ortalama bir aile için gayet yeterli büyüklükte bir makine olduğunu düşünüyoruz. Fakat hem tost makinesi hem de ızgara görevi görecek bir makine arıyorsanız ızgara konusunda bu ürün size alan açısından yeterli olmayabilir.

Tekrar belirtelim, eksik kalacağı tek yer alan olacaktır çünkü bu ürün de 180 derece açılarak ızgara görevi görüyor. Plakalar yanmaz ve yapışmaz olduğu için gönül rahatlığıyla her türlü eti ve sebzeyi tost makinenizde pişirebilirsiniz. Ayrıca artık yağı toplayabileceğiniz bir yağ toplama haznesi de bulunuyor.

Artıları

 • Alüminyum döküm plakalar
 • Sökülebilir yıkanabilir ızgara
 • Yağ toplama haznesi

Eksileri

 • Izgara 4 kişilik bir aileye alan açısından küçük gelebilir

Korkmaz a316 tostella tost makinesi kullanan kişilerin yorumlarını buradan inceleyebilirsiniz.(5 üzerinden 4.5 puan almış)


5. Tefal Toast Expert Izgara ve Tost Makinesi

tefal toast expert izgara tost makinesi

Bu tost makinesinin de plakaları döküm ve yapışmaz. Bu ürünü diğerlerinden ayıran bir özellik ise plakaları çift yönlü kullanabiliyor oluşunuz. Bu da ızgaraların çıkarılabildiği anlamına geliyor tabii.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ızgaraların çıkarılabilir oluşu temizlik açısından çok büyük bir artı. Fakat Tefal’in Toast Expert makinesi, bulaşık makinesinde yıkanabilir plakalarla yine öne geçiyor.

Ayrıca barbekü pozisyonunu da alabiliyor bu makine. Eğer ızgara sebze ya da et yapmak isterseniz, Toast Expert’in sağladığı toplam alan 1400 cm2. Bu alan bize göre 4 kişilik bir aile için ideal.

İlgimizi çeken bir diğer özellik ise bu tost makinesinde fırın fonksiyonunun da olması. İki plaka arasında mesafe bırakarak alttan ve üstten ısı akışıyla fırın efekti yakalayabilyorsunuz.

Eğer köfte gibi artık yağ çıkaran yemekler yapmayı planlıyorsanız şimdiden uyaralım, makinede ekstra bir yağ haznesi bulunmuyor.

Artıları

 • Fırın fonksiyonu
 • Döküm yapışmaz plakalar
 • Izgara özelliği

Eksileri

 • Yağ haznesi yok
Tefal Toast Expert İnceleme Videosu

6. Karaca Quick Grill Döküm Tost Makinesi

karaca quick drill dokum tost makinesi

Karaca’nın Quick Grill’ini sevdik çünkü plakaları hem döküm, hem yapışmaz, hem de bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Ayrıca tost ve ızgara için kullanılabilecek alan oldukça geniş. 6 tost ekmeği kapasitesi olan bu makineyle tüm aileye aynı anda servis yapılabilir.

Karaca’nın bu tost makinesini diğerlerinden ayıran en belirgin özellik ise ısı seviyesinin ayarlanabilir oluşu. 4 kademe olarak ayarlanabilen ısı ayarıyla pişirdiğiniz yiyeceğe göre tercih yapabilirsiniz. Ayrıca artık yağ çıkaran yiyecekler için ise yağ kanalı sayesinde temiz kullanım sağlanıyor.

Biliyoruz ki bir çoğumuz evlerinde alandan taarruf etmeye çalışıyor, özellikle mutfakta. Karaca Quick Grill’in sahip olduğu taşıma kilidi ve dik durma özelliği ile kullanım ve temizlikten sonra tost makinenizi istediğiniz yere kaldırabilirsiniz.

Artılar

 • 4 kademe pişirme seviyesi
 • Yağ kanalı sayesinde temiz kullanım
 • Tek seferde 6 kişilik tost yapabilme imkanı
 • Bulaşık makinesinde yıkanabilen plakalar
 • Taşıma kilidi ve dik durma özelliği ile kolay saklama

En İyi Granit Tost Makineleri

1. Karaca Granit Tost Makinesi 

karaca future granit tost makinesi 1800w pembe

Özellikleri

Karaca bu tost makinesiyle küçük ailelere hitap ediyor. Bu yüzden eğer 4 kişilik bir aile iseniz bu makine size küçük gelebilir. Bunun dışında çok hızlı ısınan granit plakaları sayesinde, Karaca tost makinesinde tost yapmak çok pratik. Tost makinesinin hızlı ısınması, bazen sabahları aradığınız en gerekli özellik olabiliyor.

Eğer ızgara olarak da kullanmak isterseniz, bu özellik de mevcut. Üstelik plakaları çıkarılabileceği için temizliği dert etmenize de gerek kalmıyor. Bu üründe keşke olsa dediğimiz şey ise açma kapama düğmesi oldu. 

Açma kapama düğmesi bize göre her zaman kullanışlı bir özellik. Ürünün fişte kalsa bile kapatılması birçok riskin önüne geçecektir.

Artıları

 • Granit plakalar
 • Izgara özelliği var
 • Plakalar çıkarılabiliyor
 • Çabuk ısınıyor

Eksileri

 • 4 kişilik aileye küçük gelebilir
 • Açma kapama düğmesi yok

2. Aksu Granit Tost Makinesi 

aksu t34g granit grill izgara tost makinesi

Özellikleri

Aksu Granit Tost Makinesi ile üç kademeli ısıda tostunuzu yapabilirsiniz. Geniş plakaları oldukça büyük bir alan sağlıyor, böylece ızgaralarınız dahil tüm pişirme işlemlerinizi gönül rahatlığıyla rahatça yapabilirsiniz.

Ayrıca yağ akıtma oluğu sayesinde ızgaralar hem daha sağlam hem daha sağlıklı kalıyor. Izgaralar ise 90 derece ve 180 derece olmak üzere iki kademede açılabiliyor. 

Bu tost makinesi granitten yapılmış olsa da plakalar yüksek çizilme direncine sahip ve 5 kat kaplanmış. Yani bu ürüne zarar vermek neredeyse imkansız. Bu tost makinesinde keşke olsa dediğimiz tek şey kilitleme mandalı oldu. 

Artıları

 • Üç kademeli ısı ayarı
 • Yağ akıtma oluğu
 • Tamamen açılabilen ızgaralar
 • Yüksek çizilme direncine sahip 5 katlı granit kaplama
 • Büyük ve geniş alan

Eksileri

 • Kilitleme mandalı yok

3. Homend Granit Tost Makinesi 

homend toastbuster granit plakali tost makinesi 1317

Özellikleri

Homend Granit Tost Makinesinin dış yüzeyi tamamen çelik kaplama ve iki tost dilimi kapasitesinde. Bu, 4 kişilik bir aile için fazla küçük olsa da tek başına yaşayanlar için birebir. Bunlar dışında granit özelliğiyle size ızgara yapma fırsatı da sunuyor. Yağ toplama haznesi de bulunmakta.

Homend’in bu ürününde açma kapama düğmesi ile beraber ısı ayarı da var. Böylece hem istediğiniz zaman açıp kapatabiliyor, hem de tostunuzu ya da ızgaranızı hangi ısıda yapacağınıza siz karar veriyorsunuz. Üstelik tutma kolu ise oldukça sağlam malzemeden yapılmış.

Artıları

 • Açma kapama düğmesi
 • 2 tost kapasitesi
 • Sağlam tutma kolu
 • Çelik dış yüzey
 • Yağ toplama haznesi
 • Isı ayarı var

Eksileri

 • 4 kişilik bir aile için küçük

4. Sinbo Mini Tost Makinesi

sinbo mini tost makinesi

Tost makinesi sadece büyük ailelere gerekmiyor. Biliyoruz ki birçok öğrenci evi ve tek yaşayan insanların da ihtiyacı oluyor tost makinesine. Sinbo’nun bu minik tost makinesi tam da böyle evler için üretilmiş bir ürün.

İlk olarak her ne kadar küçük olsa bile, plakaların 180 derece düzleşip ızgara olarak da kullanılabildiğini söylemek istiyoruz. Diğer ürünlerden tek farkı sadece boyutunun ufaklığı. Ayrıca plakaların yapışmaz granit efektli olduğunu da söyleyelim, bu yüzden bu makineyi temizlemek de çok kolay olacaktır.

Sinbo’nun bu mini tost makinesinde kilitleme sistemi de bulunmakta, böylece ısının gıdaya her tarafından nüfuz etmesi için sürekli bastırmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca tutma sapı da ısıya dayanıklı olarak tasarlanmış.

Bu ürünün tek eksisi ise muhtemelen plakaların sabit oluşu. Yani eğer ızgara kısmını çıkarıp yıkamak isterseniz maalesef pek mümkün değil.

Artıları

 • Az yer kaplar
 • Izgara olarak kullanılabilir
 • Kilit sistemi var

Eksileri

 • Plakaları çıkmıyor

Bonus: Fakir Teflon Tost Makinesi 

fakir grace teflon tost makinesi violet

Özellikleri

Fakir’in bu tost makinesinin gövdesi çelikten yapılma. Plakalar da ise yapışmaz teflon tercih edilmiş. Eğer ızgara yapmak isterseniz plakaların yapışmaz oluşu size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bunun dışında sevdiğimiz bir özellik ise bu makinede ısı kontrol düğmesi bulunması oldu. Ayrıca üst gövdeyi de yiyecek kalınlığına göre ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede tost yapıyormuş gibi ızgara da yapabilirsiniz.

4 dilim tost kapasitesiyle, 4 kişilik bir aile için oldukça yeterli bir tost makinesi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat keşke kilitleme mandalı olan bir model olsaymış dedik, çünkü bu özellikle makineyi istediğiniz yere koyabiliyorsunuz.

Artıları

 • Paslanmaz çelik gövde
 • Yapışmaz teflon plakalar
 • Isı kontrol düğmesi
 • Kalınlığa göre ayarlanabilen üst gövde
 • 4 dilim dost kapasitesi
 • Yağ haznesi

Eksileri

 • Kapağı kilitlenmiyor


Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?
Tost makinelerinin en önemli özelliği, yukarıda da belirttiğimiz gibi, plakalarıdır. Eğer çıkarılabilen plakaları olan bir makineyi temizleyecekseniz işiniz çok kolay. Plakalar sabitse daha dikkatli olmanız gerekiyor. Sonuç olarak tost makinesi elektronik bir alet ve suyla teması çok tehlikeli olacaktır.

 1. Plakaları Çıkan Makineler İçin

  Makinenin elektriğini kesin ve tamamen soğumasını bekleyin. Plakaları çıkarın. Eğer bulaşık makinesinde yıkanabilir ise, bulaşık makinesine atabilirsiniz. Fakat değilse, elde bulaşık deterjanı ve süngerle yıkayın. Yapışmış ya da yanmış artığı silikon bir aletle kazıyabilirsiniz. Plakalara zarar vermemeye özen gösterin.

 2. Sabit Plakalı Makineler İçin

  Tek parça tost makinelerini temizlemek zordur. Makinenizi olabildiğince suyla temas ettirmemeye çalışın. Suyunu iyice sıktığınız bir bez ya da süngerle tost makinesinin üzerindeki artıkları alın. Eğer yapışmış lekeler varsa üzerine ıslak bez bırakın ya da zeytinyağı dökün ki yumuşasın ve temizlemek kolay olsun. Temizlik işleminden sonra makinenizi kuru bir bezle iyice kurulayın.

2023 Yılının En İyi Tost Makinesi Markaları

 • Arzum
 • Tefal
 • Dökümix
 • Korkmaz
 • Karaca
 • Arçelik
 • Bosch
 • Beko
 • Fakir
 • Schafer
 • Sinbo
 • Arnica

Tost Makinesinde Yapılabilecek Değişik Lezzetler

1. Tost Makinesinde Waffle

Kendinize güzel bir waffle yapmak isterseniz de kullanabilirsiniz. Aşağıda tarifi de var.

2. Tost Makinesinde Köfte (Evinizde Mangal Lezzeti)

Evinizde mangal tadında nasıl köfte yapabilirsiniz? İşte tarifi

3. Tost Makinesinde Lahmacun (Evet Evet Lahmacun)

Evinizde kendi güvendiğiniz kıymalarınızla nasıl lahmacun yapabileceğinizi öğrenin.

4. Tost Makinesinde Yumurta, Hatta Sucuklu Yumurta Yapımı

Tost Makinesi Hakkında Yorumlar

Kadınlar kulubündeki yorumlara buradan ulaşabilirsiniz: https://www.kadinlarkulubu.com/konu/tost-makinesi-tavsiyeleri.459869/

Donanım haberdeki tost makinesi tavsiyelerine buradan ulaşabilirsiniz: https://forum.donanimhaber.com/tost-makinesi-tavsiyeleri-hepsi-ilk-sayfada–71165834-408

Ekşideki tost makinesi önerilerine buradan ulaşabilirsiniz: https://eksisozluk.com/tost-makinesi-alacaklara-tavsiyeler–4597856

En İyi Airfryer Modelleri

Detaylı incelemeleri biz gibi seviyorsanız, son zamanların popüler ürünleri arasına giren pişirme aracı, yağsız fritöz olarak da geçen, kızartma yapabileceğiniz, yağsız ama çıtır patates kızartmaları yapabileceğiniz en iyi airfryer tavsiyelerimizi de inceleyebilirsiniz. Buradaki yazımızda seçtiğimiz modeller şunlar: Xiaomi Mi Smart Air, Philips Essential Hd9252/90, Tefal Easy Fry, Kumtel Fastfryer, Grundig FR 4032A, Fresh Fryer, Karaca Multifry Single Pan, Philips Avance Collection Airfryer XXL HD9650, Yui M30 Maxifry Smart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir