Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nemlendirici, her cildin ihtiyacı sayılan temel kozmetiktir. Vücudumuzun nasıl suya ihtiyacı varsa, cildimizin de aynı şekilde nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Nemlendiricinin sadece soğuklarda kullanılması gerektiği büyük bir yanılgıdır. Cildimizi ihtiyaç duydukça her mevsim nemlendirmeliyiz.

Nemlendirici alırken dikkat etmeniz gereken noktaları en ince ayrıntısına kadar sizinle paylaştım. Burada yazılanlara dikkat ederek alımlarınızı yaptığınızda daha iyi bir tercih yapabilirsiniz. Yazının sonuna da cilt tipinize göre önerdiğim nemlendiricileri ekledim.

1. Cilt Tipi

Cilt tipi nemlendirici seçiminde temel noktadır. Bu yüzden önce cilt tipinizi belirlemelisiniz. Sabah kalktığınızda yüzünüz yağlıysa yağlı cilt tipine, sadece alın ve burun bölgeniz yağlıysa karma cilt tipine ve kuruysa kuru cilt tipine sahipsiniz demektir. Bu en basit yöntemlerden biridir, ancak daha kompleks bir inceleme isterseniz cilt tipi analizi yaptırmanızı tavsiye ederim.

Kuru cilde uygun bir nemlendirici içeriğinde genelde yağlar olduğu için yağlı ciltli birine çok fazla gelecektir. Hatta sivilceye bile sebep olabilir. Aynı şekilde yağlı cilde uygun bir nemlendirici kuru cilde çok yetersiz gelecektir. Hatta bazı nemlendiriciler cilt yağını üretmesini engellediği için kuru cildi ekstra kurutabilir.

Cilt tipi kuru, yağlı ve karma ciltten ibaret değildir. Aynı zamanda cildiniz sivilceli ve/veya hassas da olabilir. Sivilceli cilt yağlı cilt olarak aksettirilse de kuru ve sivilceli bir cilt de olabilir hatta nemsizlik sivilcenin sebebi de olabilir. Hassas bir cilt her zaman içeriklere dikkat etmelidir. Örneğin parfüm hassas ciltleri tetikleyip kaşıntıya veya kızarıklığa sebep olabilir.

Nemlendirici seçiminizi yaparken cilt tipiyle ilgili birden çok detaya dikkat etmelisiniz. Bu da cildinizi iyi tanımaktan geçer.

2. Nemlendiricinin Yapısı

Nemlendiricinin yapısı size sağlayacağı faydayı fazlasıyla etkiler. Kuru cilde sahipseniz merhem veya krem tarzında olanları tercih etmelisiniz. Böylece yüzünüzü kaplayarak nemi cildinize hapseder. Yağlı veya karma cilde sahipseniz jel formda olan nemlendiriciler size çok iyi gelecektir. Cildinize yeterli nemi sağlarken cildin yağ kusmasını engeller.

3. Nemlendirici Kullanılan Zaman Dilimi

Nemlendiricinizi seçerken mevsime ve hatta gece ve gündüz kullanma durumunuza göre seçmelisiniz. Yazın kullanacağınız bir nemlendirici hafif formda olmalıdır. Kuru ciltli bile olsanız sıcaktan dolayı nemlendiriciyi cildiniz emmekte zorlanır. Kışın ise daha yoğun bir formda olmalıdır. Çünkü yağlı cilt bile soğuktan dolayı kışın neme daha fazla ihtiyaç duyar.

Aynı şekilde geceleri cildimiz kendini yenilediği için içeriği zengin ve ihtiyaca yönelik nemlendiriciler hücrelerin yenilenmesiyle birlikte daha fazla etkili olur. Gündüz kullanacağımız nemlendirici ise basit içerikli bir nemlendirici olabilir. Gündüzleri kullanacağınız nemlendiricide güneşin zararlarından dolayı SPF olmasına dikkat edebilirsiniz.

4. Anti-aging

Yaşlanma karşıtı ürünler kozmetiğin ve cilt bakımının büyük bir kısmını kaplıyor. Antiaging ürün kullanımı genelde 30+ yaş üstüne tavsiye ediliyor. Bunun sebebi aslında cildin yaşlanmasından ziyade cildin yaşlanmasını önlemeye başlamak oluyor. Siz de yaşınıza göre nemlendiricinizde ekstra olarak yaşlanma karşıtı içeriklere dikkat edebilirsiniz.

5. Cildin Ek İhtiyaçları

Cildimizin temel ihtiyacı aslında sadece nem. Bunun için de basit bir nemlendirici hayli hayli işinizi görür. Ancak cildinizin diğer sorunlarına göre nemlendirici içeriğini çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin yukarıda bahsettiğim gibi, yaşınıza göre yaşlanma karşıtı ürünlere yönelebilirsiniz. Cildinizde pigmentasyon sorunu varsa bunları kapatacak renkli nemlendiricileri inceleyebilirsiniz. Güneş kremi kullanmak istemiyorsanız ikisi bir arada olsun diye güneş koruyuculu nemlendiricileri deneyebilirsiniz.

6. Nemlendiricinin İçeriği

Kozmetiklerin içeriği genel olarak çok komplekstir ancak ürünleri deneye yanıla size iyi gelen veya gelmeyen içerikleri anlayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi parfüm, hassas ciltlere genel olarak iyi gelmeyen ve cildi irrite eden bir içeriktir. Örneğin silikon, kuru cilde çok iyi gelebilir ancak yağlı ciltli birinin gözeneklerini tıkayacağı için yağlanma sorunu yaratacaktır.

9. Nemlendiricinin Markası

Markadan kast ettiğim aslında nemlendiricinin firması. Basit bir ürün arıyorsanız ve içeriğe o kadar da dikkat etmiyorsanız “drugstore” olarak tabir edilen kozmetik marketlerde satılan markalardan kolaylıkla ürün seçebilirsiniz. Cildin sorununa yönelik özel olarak hazırlanmış içeriklere dikkat ediyorsanız dermokozmetik olarak da geçen eczane ürünlerini tercih edebilirsiniz. Yüzünüze kimyasal sürmekten hoşlanmıyorsanız doğal içerikli ürünlere yönelebilirsiniz. Doğal içerikli markaların tekeli genel olarak Kore cilt bakımına ait diyebiliriz.

10. Bütçe

Her ne kadar en sonda belirtmiş olsak da bütçe bunun temeli diyebiliriz. Her zaman uygun fiyatlı standart nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Cildinizde bir sorun varsa bunun için tabiri caizse para dökmeye de razı olabilirsiniz. Ürünün fiyatı eleme yapmanızda en büyük yardımcı olacaktır.

En İyi Nemlendiriciler

Bu kriterlere göre önerdiğim nemlendiriciler bunlar.

Kuru Cilt için En İyi Nemlendirici

  1. CeraVe Yüz Kremi 
  2. Kiehl’s Ultra Facial Cream

Yağlı ve Karma Cilt için En İyi Nemlendirici

  1. Cosrx Oil-Free Ultra Moisturizing Losyon (100ml) 20ml olan versiyonu da var. Baştan denemek için 20ml olanı da tercih edebilirsiniz.
  2. EffectHA Cream Yağlı & Karma Ciltler

Yukarıda saydığım noktalara göre dikkat ederek yazmış olduğum bir yazı daha var. O yazıda ise daha çok ürün incelemesi üzerinde durdum. Yağlı veya Karma Sivilceli Ciltler İçin En İyi 13 Nemlendirici. Diğerini ise kuru ciltler için Cansu arkadaşımız yazmıştı. Kuru Ciltler İçin En İyi 7 Nemlendirici yazılarını ziyaret edip ürünleri inceleyerek nihai kararınızı verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir