En İyi Spor Ayakkabı Markaları ve Modelleri [2023]

Bu listemizde sizinle 2022 yılının en iyi spor ayakkabı markalarını inceleyeceğiz. Aynı zamanda o markanın en popüler modellerini de listeye ekleyeceğiz.

Bu listede seçtiğimiz markaların en popüler modellerinin fiyatlarına aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nike

Nike Spor Ayakkabı Marka Logosu

Nike dünyanın önde gelen spor ayakkabı, spor giyim ve spor aksesuarları markasıdır. Phil Knight ve Bill Bowerman ortaklığıyla 1971’de ABD’de kurulmuştur. İlk adı Blue Ribbon Sports’dur. Amerikan malıdır. Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markaları vardır. Ayrıca Converse gibi bağımsız markaların da sahibidir. Şirket, üretimin büyük bir kısmını Uzak Doğu Asya’da yaptırmaktadır. Kendisine ait tek üretim atölyesinde ise spor ayakkabıların hava tabanları üretilmektedir. Nike birçok millî takımın ve Atlético Madrid, Paris Saint-Germain FC, Galatasaray, FC Barcelona ve Liverpool FC gibi ünlü kulüplerin formalarını üretmektedir. Nike’ın sembolü olan Swoosh, Carolyn Davidson’ın 1971’de Portland Üniversitesi’nde grafik tasarım öğrencisiyken tasarlamış olduğu bir logodur. CEO’su John Donahoe’dır.

En popüler Nike spor ayakkabı modelleri:

Nike resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adidas

Adidas Spor Ayakkabı Marka Logosu

Adidas, dünyanın en iyi spor eşyası markaları arasındadır. İki kardeş olan Adolf Dassler ve sonraki yıllarda Puma’nın kurucusu olacak olan Rudolf Dassler birlikte 1920’de Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde ayakkabı üretmeye başlamıştır. Alman malıdır. 2005 yılında 3,1 milyar Euro karşılığında rakibi olan Reebok‘ı satın almıştır. Şirketin motifi aynı renkte üç paralel çizgidir. Parfüm ve kişisel bakım ürünlerini Coty Inc. lisanslı olarak üretmektedir. CEO’su Kasper Rørsted’dır. Markanın güncel sloganı “Impossible is Nothing (İmkânsız Yoktur)”. Basketbol alanındaki sloganı ise “Believe in Five (Beşe İnan)”. Beyaz spor ayakkabı modelleri çok tercih edilmektedir.

En popüler Adidas spor ayakkabı modelleri:

Adidas resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

New Balance

New Balance Spor Ayakkabı Marka Logosu

New Balance ABD’nin Massachusetts eyaletinde 1906’da kurulan dünyaca ünlü spor ayakkabı, spor giyim ve spor malzemeleri üreticisidir. Kurucusu William J. Riley’dir. Riley, üç destek noktalı esnek kemer desteği tasarımında tavuklardan ilham almıştır. Amerikan malıdır. CEO’su Joe Preston’dur. ABD’nin haricinde Avrupa pazarında da üretim yapmaktadır. Sembolü N harfidir.

En popüler New Balance spor ayakkabı modelleri:

New Balance resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Skechers

Skechers Spor Ayakkabı Marka Logosu

Skechers 1992’de ABD’de Robert Greenberg tarafından kurulan kaliteli spor ayakkabı markalarından biridir. Robert Greenberg şirketin aynı zamanda CEO’sudur. Amerikan malıdır. Markanın ürünleri ayakkabı taban teknolojileri ile üretilmektedir. Bot, yürüyüş ayakkabısı, koşu ayakkabısı, outdoor ayakkabı, spor ekipmanları, spor giyim gibi geniş bir ürün yelpazesi vardır. Bunlara ek olarak spor gelin ayakkabısı, anne ayakkabısı ve ev ayakkabısı gibi farklı ürün çeşitleri de bulunmaktadır.

En popüler Skechers spor ayakkabı modelleri:

Skechers resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Puma

Puma Spor Ayakkabı Marka Logosu

Puma, Rudolf Dassler tarafından 1924’te Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde kurulmuştur. En güzel spor giyim markalarından biridir. Alman malıdır. Puma Formula 1’de üç büyük takım olan Scuderia Ferrari, Mercedes ve Renault’nun spor giyim ürünlerini de üretmektedir. Aynı zamanda dünyada birçok takımın forma üreticisidir. CEO’su Bjørn Gulden’dır.

En popüler Puma spor ayakkabı modelleri:

Puma resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hummel

Hummel Spor Ayakkabı Marka Logosu

Hummel, 1923 yılında Messmer ailesi tarafından Almanya’nın Hamburg şehrinde kurulmuştur. Genel merkezi Danimarka’nın Aarhus şehrindedir. Alman malıdır. Hummel, Almanca’da yabanarısı anlamına gelmektedir. Bu nedenle logosunda arı figürü bulunmaktadır. En iyi spor ayakkabı, spor giyim ve spor aksesuarları markalarından biridir. Erkek, kadın ve çocuklar için birçok ürün çeşidi mevcuttur. Futbol, basketbol, hentbol, ragbi, Avustralya Futbolu, shinty ve voleybol formaları da üretmektedir. Ayrıca futbol ve hentbol ayakkabıları vardır. CEO’su Allan Vad Nielsen’dır.

En popüler Hummel spor ayakkabı modelleri:

Hummel resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Reebok

Reebok Spor Ayakkabı Marka Logosu

Reebok, 1895 yılında İngiltere’nin Bolton kentinde Joseph William Foster tarafından kurulan bir spor giyim markasıdır. Daha sonra Adidas tarafından satın alınmıştır. Eskiden İngiliz malı iken şimdi Alman malıdır. CEO’su Matthew H. O’Toole’dur. Reebok aynı zamanda 1998-2001 yıllarında Beşiktaş’ın sponsorluğunu üstlenmiştir.

En popüler Reebok spor ayakkabı modelleri:

Reebok resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Asics

Asics Spor Ayakkabı Marka Logosu

Asics, 1949’da Kihachiro Onitsuka tarafından Japonya’da kurulan spor ayakkabı, spor giyim ve spor malzemeleri üreticisidir. Şirketin merkezi Japonya’nın Kobe şehrinde yer almaktadır. Asics, Latince anima sana in corpore sano (sağlam bir vücutta sağlam bir zihin) ifadesinin kısaltılmış halidir. Japon malıdır. Asics, 2010’da İsveçli outdoor markası Haglöfs‘i satın almıştır. CEO’su Motoi Oyama’dır.

En popüler Asics spor ayakkabı modelleri:

Asics resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vans

Vans Spor Ayakkabı Marka Logosu

Önceden Van Doren lastik şirketi olarak bilinen Vans; Paul Van Doren, Jim Van Doren ve Serge D’Elia tarafından 1966’ta ABD’de kurulmuştur. Amerikan malıdır. CEO’su Alan Tanouye’dir. MTE, Classics, kaykay ve sörf gibi koleksiyonları ile dikkat çeken ünlü bir markadır. Bilekli, orta bilekli, bileksiz, yüksek taban opsiyonlarına sahip birçok ürün çeşidi bulunmaktadır.

En popüler Vans spor ayakkabı modelleri:

Vans resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Under Armour

Under Armour Spor Ayakkabı Marka Logosu

Under Armour 1996’da Kevin Plank tarafından ABD’de kurulan lüks spor ayakkabı markalarından biridir. Spor giyim, spor ayakkabı ve spor malzemeleri haricinde Amerikan futbolu, basketbol ve futbol takımlarına forma üretmektedir. Amerikan malıdır. CEO’su Patrik Frisk’tir. Genel merkezi ABD’nin Baltimore şehrindedir.

En popüler Under Armour spor ayakkabı modelleri:

Under Armour resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kinetix

Kinetix Spor Ayakkabı Marka Logosu

Kinetix, 1989 yılında kurulan Türkiye’nin en popüler spor ayakkabı markalarından biridir. 2005 yılında ayakkabı sektöründeki tecrübesini tekstil ürünleriyle buluşturmuştur. Türk malıdır. Markanın hedefi, uygun fiyatlı ürünleri kaliteden ödün vermeden tüketicilere sunmaktır. FLO ve In Street mağazalarının haricinde 1500 noktada satışa sunulmaktadır. Ziylan Grubu’nun alt markasıdır. Ziylan Grubu’nun kurucusu Ahmet Ziylan’dır. İlk faaliyetleri 60’lı yılların başlarında Gaziantep’te küçük bir atölyede başlamıştır. Ardından 70’li yılların başlarında İstanbul’da ayakkabı yan sanayi imalatına başlanmıştır. 1985 yılında ise ilk spor ayakkabı üretilmiştir. Bugün Türkiye’nin en büyük entegre üretim tesislerine sahiptir. Kinetix markası haricinde 14 tane alt markası bulunmaktadır.

En popüler Kinetix spor ayakkabı modelleri:

Kinetix resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

En İyi Spor Ayakkabı Markaları ve Menşeileri:

NikeAmerikan
AdidasAlman
New BalanceAmerikan
SkechersAmerikan
PumaAlman
HummelAlman
Reebokİngiliz’di – Alman
AsicsJapon
VansAmerikan
Under ArmourAmerikan
KinetixTürk
En İyi Spor Ayakkabı Markaları ve Menşeleri

Dünyaca Ünlü Klasik Ayakkabı Markaları

Spor ayakkabı ile beraber kaliteli klasik ayakkabı markalarını da incelemiştik. İncelediğimiz dünyaca ünlü klasik ayakkabı markaları içeriğimizi de okumak ister misiniz? Orada geçen popüler klasik ayakkabı markaları şunlar: Dexter, Kemal Tanca, Pierre Cardin, Nevzat Onay, Ziya, Dockers, Altınyıldız Classics, Forelli, Greyder, Cabani.

En İyi Ayakkabı Markaları

Hem spor, hem klasik hem de bot markalarını listelediğimiz ayakkabı markaları içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Spor, Klasik ayakkabı ve bot çeşitlerinin olduğu bu listede şu markalar var: Nike, Adidas, New Balance, Skechers, Puma, Hummel, Reebok, Asics, Vans, Under Armour, Kinetix, Dexter, Kemal Tanca, Pierre Cardin, Nevzat Onay, Ziya, Dockers, Altınyıldız Classics, Forelli, Greyder, Cabani, Caterpillar, Harley-Davidson, YDS, Greyder, Scooter, Timberland, The North Face, Dockers, Salomon, Merrell.

En İyi Bot Markaları

Spor ayakkabı ile birlikte kaliteli bot markalarını da araştırmıştık. Bulduğumuz en iyi bot markaları içeriğimizi de incelemek ister misiniz? Orada geçen popüler bot markaları şunlar: Caterpillar, Harley-Davidson, YDS, Greyder, Scooter, Timberland, The North Face, Dockers, Salomon, Merrell.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir