Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Tost makinesi alırken dikkat etmeniz gereken noktaları en ince ayrıntısına kadar sizinle paylaştım. Burada yazılanlara dikkat ederek alımlarınızı yaptığınızda daha iyi bir tercih yapabilirsiniz.

Aşağıda paylaştığım noktaları incelemeden önce kullanım amacınızı belirlemenizi tavsiye ederim. Sadece tost yapma amacıyla alacağınız makine için daha basit ve fiyat performans ürünlere yönelebilirsiniz. Ancak ızgara yapma, lahmacun pişirme, waffle yapma gibi özellikler dikkat etmeniz gereken kriterleri kompleks hale getirecektir.

Bu kriterlere göre seçtiğim en iyi modelleri yazının sonunda sizinle paylaştım.

1. Plaka

Tost makinesinin plakası, alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerinden biridir.

Plakanın çıkarılabilir olması temizlik açısından çok fazla kolaylık sağlar. Tost makinesinin plakası çıkmıyorsa içindeki kırıntıları rahat rahat temizleyemeyiz, makinenin içine kaçma tehlikesi olduğu için de direkt olarak su tutmak da sakıncalı olacaktır. Plakası çıkan modellerde genelde plakayı çıkarıp direkt olarak bulaşık makinesine koyabilirsiniz. Çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Plakada dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik ise plakanın kullanımıdır. Bazı tost makinelerinin plakaları çift taraflı olabilir, yani çevirip diğer tarafını da kullanabilirsiniz. Genelde bir tarafıyla tost diğer tarafıyla ızgara gibi değişik pişirme yöntemlerine uygun olurlar. Bu seçimi de tost makinesini hangi amaçlarla kullanmak istediğinize göre yapabilirsiniz. Sadece tost yapma amacıyla alıyorsanız çift taraflı olan makineler sizin için anlamsız olacaktır.

Plakalar tost makinesinin en dikkat edilmesi gereken özelliklerinden olduğu için fiyatı da en çok etkileyen etkenlerden biri. Bu yüzden de çıkabilen veya çift taraflı olan bir plaka tost makinesinin fiyatını artıracaktır. Seçiminizi yaparken aşağıda belirteceğim diğer özellikleri de dikkate alarak kendinize en uygun en iyi fiyat performans ürünü seçebilirsiniz.

2. Plakanın Materyali

Dikkat etmemiz gereken diğer nokta yine plakayla ilgili. Plakanın içeriğindeki ürün direkt olarak yiyeceğimizle temas ettiği için en önemli noktalardan biri diyebiliriz.

Genel olarak tost makinelerinde plaka materyali teflondur. Teflonun sağlığımızla ilgili bir sakıncası genel olarak yoktur hatta mutfakta en çok kullanılan materyallerden biridir. Teflonun sakıncası plaka yüzeyi çizildikçe başlar bu yüzden de tost makinesinin ömrü biraz da olsa kısalır.

Diğer seçeneklerden biri ise seramik plakanın avantajı ise kolay temizlenebilir olması, hafif olması ve kolay ısınmasıdır. Seramik plaka kullanılan ürün skalası biraz daha dar olmasına rağmen, teflona daha iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Tost makinesi plakalarında diğer bir seçenek ise granit. Teflona göre çok daha sağlıklı ancak kolay ısınıp kolay soğuduğu için demir döküme göre dezavantajlı hale geliyor.

En çok tercih edilen plaka türü ise günümüzde demir döküm plakadır. Demir döküm genellikle sanayi tipi tost makinelerinde kullanılıyordu. Artık küçük ev eşyalarında da daha yaygın kullanılmaya başlandı. Bunun sebebi ise daha çabuk ısınması ve diğer materyallere göre çok daha sağlıklı olmasıdır. Yine makinenin demir döküm plakadan olması da fiyatını önemli ölçüde etkiler.

2. Ürünün Fonksiyonları

Tost makinesinin genel kullanımı adından da belli olduğu üzere tost yapmak ve ekmek kızartmak içindir. Ancak yeni çıkan ürünlerle tost yapmak dışında birçok amaçla da kullanıldığını görüyoruz. Bunlardan en yaygın olanı ise elektrikli ızgara özelliği. Izgara özelliği olan makineler genelde 180 derece açılıyor ve etinizi kolaylıkla pişirebiliyorsunuz.

Izgara özelliği dışında bazı tost makinelerinde özellikle plakaları ters düz değişebilen modellerde waffle yapma özelliği de mevcut. Waffle makinesi de tost makinesi ile benzer bir ürün olduğu için ikisinin birden yapılabildiği bir küçük ev aleti çok daha avantajlı olacaktır.

3. Yağ Toplama Haznesi

Yağ toplama haznesi ızgara özellikli olan tost makinelerindeki kaliteyi etkileyen en önemli faktörlerden biri. Herhangi bir eti, sebzeyi ızgara olarak pişirdiğinizde içindeki yağ ve su plakanın temizliğini zorlaştıracaktır. Yağ toplama haznesi ile sıvılar haznenin tasarımına göre aşağıda veya makinenin köşesinde birikir ve böylece plakayı çok daha rahat temizleyebilirsiniz.

Bu özellik sadece tost makinesi olarak kullanılan makinelerde çok da elzem değildir, çünkü basit bir tosttan veya kızarmış ekmekten çok fazla yağ, kir birikmez. Birikse de bunun önüne yağlı kağıt kullanarak geçebilirsiniz.

4. Isı Kademesi

Isı kademesi özelliğini de yine tost makinesini çeşitli fonksiyonlarda kullanmak isteyenler için önemli bir özellik olarak sayabiliriz. Standart bir tost makinesinin genel olarak 4-5 ısı kademesi vardır. Bunlar ile tostunuzun kızarma şeklini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Izgara olarak kullanırken de pişireceğiniz yemeğin türüne göre ısı kademesini değiştirebilirsiniz. Örneğin, ızgarada et pişirirken içinin de pişmesi için yavaş pişmesini sağlayan daha düşük bir ısı derecesi kullanabilirsiniz.

5. Pişirme Kapasitesi

Pişirme kapasitesi tost makinenizi kullanacağınız yere göre önem kazanır. Kalabalık bir işyerinde kullanacaksanız daha büyük bir tost makinesine ihtiyacınız olacaktır. Ancak çekirdek bir ailede veya birkaç kişilik bir öğrenci evinde ise daha küçük bir tost makinesi işinize hayli hayli yarar.

Sanayi tipi tost makinelerinin kapasiteleri 24 dilime kadar çıkabilirken, standart tost makineleri genel olarak 6-8 dilim arasıdır.

6. Güç

Tost makinesi ısı kullandığı için genel olarak en çok elektrik yakan bundan dolayı da elektrik faturasını en çok etkileyen makinelerden biridir. Bunun için alacağınız ürünün kullandığı Watt’ı da kontrol etmenizi tavsiye ederim. En önemli kriter değil ancak birkaç seçenek arasında kaldıysanız elemenize yardımcı olacaktır.

7. Güç İkaz Işığı

Güç ikaz ışığı makinenizin çalışıp çalışmadığını veya yeterli ısıya ulaşıp ulaşmadığınızı anlamanızı sağlar. Genel olarak çok yaşam kalitesini etkilediği söylenemez, yeni tost makinelerinin çoğunda da zaten vardır. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken şeylerin son sıralarında listeledim. Eski tost makineleri geç ısındığı için ürünün açık olup olmadığını anlamak açısından önceleri çok daha elzem bir özellikti.

8. Ayarlanabilir Termostat

Termostat özelliği makinenin ısısını belirli bir seviyede tutarak tostunuzun yanmasını engellemenizi sağlar. Tostun yanı sıra uzun süre pişmesi gereken besinleri pişirirken de aynı ısıyı uzun süre koruyacağı için eşit bir şekilde pişmesini sağlar. Gözlemlerime göre çoğu tost makinesinde ayarlanabilir termostat özelliği mevcut. Bu ayrıca belirli bir seviyede ısı kullandığı için elektrik faturanızın da yararına olacaktır.

9. Kilitleme Mandalı

Özellikle tost yaparken kilitleme mandalı ile ısının eşit yayılmasını ve her yerin eşit pişmesini sağlayabilirsiniz. Böylece üstüne bastırmanıza gerek kalmaz, içi dolu dolu bir tostu bile kolayca düzleştirebilirsiniz.

10. Dikey Saklama

Dikey saklayabilme özellikle küçük mutfaklarda kurtarıcı olabilen bir özellik. Tost makinesi ister istemez ortalıkta büyük bir yer kaplıyor. Dik duran bir tost makinesi ise büyük bir yer tasarrufu sağlayacaktır. En önemli kriter değil ancak mutfağın estetiğine önem verenler için dikkate almakta fayda var.

Bu Özelliklere Göre En İyi Tost Makineleri

  • Dökümix
  • Arzum Tostçu Deluxe Döküm Izgara ve Tost Makinesi

Buradaki kriterleri göz önünde bulundurarak benim seçtiğim modeller bunlar. Ayrıca blogumuzda en iyi tost makinelerini incelediğimiz 11 en iyi tost makinesi yazımızı da buradaki dikkat edilecek noktalara göre inceleyebilirsiniz.

4 thoughts on “Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  1. Gerçekten çok detaylı ve faydalı bir yazı olmuş, tost makinesi diyip geçiyoruz fakat bunlara kesinlikle dikkat edilmeli, teşekkürler!

  2. Biz sadece tost amaçlı kullanacaz . Tostu iyi pisirsin istiyoruz bunun için en iyisi için hangisini tavsiye edersiniz. Çok kararsız kaldık.
    Watt olarak kaç olması gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir